Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Par 2023. gada jaunvārdu aptaujā iecelta "sāļvira" līdzšinējās soļankas vietā. Vai vārds iedzīvosies? Arī par to spriedīsim latviešu valodas stundā raidījumā Kā labāk dzīvot. Studijā Latvijas Universitātes profesors, valodnieks un tulkotājs Andrejs Veisbergs un filoloģijas doktore, valodniece Dite Liepa.

Aptaujā par 2023. gada vārdiem izraudzīti "atdēvēt, atdēvēšana", ar nozīmi pārdēvēt, atjaunojot pienācīgu nosaukumu. Par gada nevārdu izvēlēts "tolerēt" – vietā latviešu valodā lietojami "izturēt", "paciest" un "pieļaut". Savukārt par 2023. gada jaunvārdu aptaujā iecelta "sāļvira" līdzšinējās soļankas vietā.

"Nē, domāju, ka neiedzīvosies," pārliecināts ir Andrejs Veisbergs, vaicāts par gada jaunvārda "sāļvira" dzīvotspēju. "Pirmām kārtām mums nebūtu jāaizstāj visi ēdienu nosaukumi ar latviskojumiem. Ir bezgala daudzās itāļu kafijas un daudz kas cits. Nu, mēs nedomāsim katram vārdam kaut ko citu."

Veisbergs arī norāda, ka gada vārda un nevārda pasākums nav valodas institūciju organizēts, lai arī reizēm tiek pasniegts, ka valodnieki ir nolēmuši, ka tā būs, ka soļanka, tagad būs sāļvira. 

"Cilvēkiem varbūt tiešām liekas, ka tagad visās ēdienkartēs tūlīt mēs likvidējam soļanku un rakstām tur sāļvira. Nē! Šajā konkursā - es to sauktu drīzāk par konkursu - tiek savākti dažādi tautas izdomājumi, arī kļūdas, savārstījumi, dažādas ērmības, nu tad šī žūrija izvēlās, un mums ir diezgan lielas diskusijas par to, kas liekas interesantāks, un tad tas tiek parādīts tautai atpakaļ. Un tad sākās "vārīšanās", "cepšanās", un "sāļviras"," skaidro Andrejs Veisbergs.

Tajā pašā laikā Veisbergs neslēpj, ka šajos piedāvājumos ir arī daudz interesanta, piemēram, lieksēdes.

"Bet neviens no šiem vārdiem, tāpat kā šie savārstījumi netiek likti priekšā kā piemēri, kuriem vajadzētu sekot," vēlreiz norāda valodnieks.

Arī Dite Liepa norāda, ka šo akciju bieži tieši plašsaziņas līdzekļi parada par valodnieku gada pienesumu. 

"Tas, kas man arī liek vienmēr pēc tam taisnoties, un tad prasa gan studenti, gan arī attālāki kolēģi, kas nav ar to saistīti, kas jautā: ko tad jūs tur darāt? Un parasti tas tiešām tiek pasniegts kā tāds: visu gadu valodnieki sūri, grūti strādājuši un tagad nu domājuši tādus, piedodiet, smieklīgus vārdus, un tagad tie visai sabiedrībai tiek pasniegti - nu, ko jūs, kā jūs tagad tā'?" komentē Dite Liepa.