Iesaistīties lēmumu pieņemšanas procesā valsts pārvaldē var ikviens Latvijas iedzīvotājs. Tomēr ne visi zina, kā to darīt. Janvārī Valsts kanceleja aicina iedzīvotājus piedalīties praktiskās tiešsaistes nodarbībās, lai iepazītos ar līdzdalības iespēju klāstu. Par šīm iespējām un iedzīvotāju motivāciju iesaistīties saruna raidījumā Kā labāk dzīvot. Stāsta Valsts kancelejas konsultante sabiedrības līdzdalības jautājumos Zane Legzdiņa-Joja, "Pareizo kursu" pasniedzēja, lektore un komunikācijas speciāliste Jana Bunkus un vecāku organizācijas "mammamuntetiem.lv" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa.

Valsts pārvalde aicina iedzīvotājus iesaistīties lēmumu pieņemšanas procesā no idejas līdz gatavam projektam. Bet vai iedzīvotāji ir gatavi piedalīties un izteikt savu viedokli par, piemēram, Ministru kabineta noteikumu grozījumiem vai dažādiem attīstības plānošanas dokumentiem, jautājam Rīgas ielās sastaptiem cilvēkiem.

"Latvija ir viena no valstīm, kur uzticēšanās valsts pārvaldei, politiķiem ir ļoti zema, salīdzinot ar citām valstīm. Tāpēc valsts pārvalde domā par mehānismiem, kā iedzīvotājus iedrošināt iesaistīties un ilgtermiņā šo uzticēšanās krīzi pārvarētu," skaidro Zane Legzdiņa-Joja.

Lekcijas ir viens no soļiem, kā to veicināt. Nākamām lekcijām, kas būs 19. janvārī, vēl var pieteikties. Vienas nodarbības ilgums - tikai 50 minūtes.

Nodarbības ir domātas, lai izglītotu par iespējām ikvienam, iesaistoties formālos, neformālos formātos kļūt aktīvākiem, sākot no ikdienas jautājumiem līdz nacionāliem jautājumiem. Arī ikdienas iesaiste dod pienesumu sabiedrībai.

"Cilvēki, kas ir aktīvi, viņi spēj palīdzēt citiem ar savu brīvprātīgo vai reizēm apmaksāto ieguldījumu kopienas attīstība. Aktīvo cilvēku ieguldījums ir vērtīgs," atzīst Zane Legzdiņa-Joja.

 

Svarīgi arī, iesaistoties prast pamatot savu viedokli. Tad tam ir cits svars.