Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Administratīvā sloga mazināšana un valsts pārvaldes reputācijas uzlabošana un pat mīlošu attiecību veidošana ar sabiedrību. Kāds par šādām valsts pārvaldes iniciatīvām sāji pasmaidīs, bet darbs pie tām notiek. Lai to paveiktu, tiek veidotas valsts inovāciju laboratorijas, kurās testē jaunievedumu dzīvotspēju un novērš potenciālās kļūdas. Kādi ir šo laboratoriju darbības principi, raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro Valsts kancelejas Valsts pārvaldes politikas departamenta konsultante, Valsts inovācijas laboratorijas vadītāja Laura Dimitrijeva, PwC Biznesa konsultāciju vadītājs Miķelis Bendiks un Ekonomikas ministrijas Uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta direktors Kristaps Soms.

“Valsts pārvalde ir gatava eksperimentēt, jautājums, vai pārējie ir gatavi, ka valsts pārvalde ir gatava eksperimentēt,” bilst Laura Dimitrijeva.

Kopš 2019.gada sākuma Valsts kancelejā ir izveidotas trīs inovācijas laboratorijas, kur nodarbojas ar maziem eksperimentiem.

“Tās ir mazas lietas, kas palīdz saprast, kā valsts pārvalde var labāk strādā. Pētām, kā inovācijas kultūru iedzīvināt plašākā mērā,” turpina Dimitrijeva.

Laboratorijās iesaistās valsts pārvaldē strādājošie, arī uzņēmēji, nevalstisko organizāciju pārstāvji. Laboratorijas veidotas, balstoties dizaina domāšanas metodēs, tiek izmantotas radošas metodes, lai risinātu sasāpējušus jautājumus.

"Šajās laboratorijās iesaistās modernākie un aktīvākie ierēdņi, kas gatavi eksperimentēt. Laboratorijas būtība ir tāda, ka tavs prāts ir jāatver un jārada brīžiem pietiekami trakas sākotnējās idejas, nedomājot, kā to varēšu ieviest, vai esošais likums to atļauj vai nē. To visu atrisināsim pēc tam. Jautājums, kas ir neordinārais risinājums, ko varētu konkrētai problēmai izdomāt," skaidro Kristaps Soms.

Miķelis Bendiks vērtē, ka viens no stagnācijas iemesliem ir tas, ka cilvēki gan privātā sektorā, gan valsts pārvaldē, acis nepaceļot turpina radīt to, ko darījuši piecus, desmit un piecpadsmit gadus. Līdz ar to ir jāatkāpjas no ikdienas un jāapskatās, kas nepieciešams.

"Ja tas nozīmē pilnībā mainīt to, kā līdz šim strādājām, tad to arī tas nozīmē," vērtē Miķelis Bendiks.