Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Sabiedrisko mediju labdarības maratons “Dod pieci!” šogad pievērsīsies vardarbībai ģimenē – sarežģītam un daudzslāņainam tematam, runājot gan par emocionālo, fizisko, finansiālo un cita veida vardarbību ģimenes locekļu starpā, gan par sekām un rīcības scenārijiem, lai dotu iespēju sākt dzīvi no jauna. 

Maratona laikā saziedotie līdzekļi tiks novirzīti Ziedot.lv ātrās reaģēšanas jeb krīzes fondam, sniedzot finansiālu atbalstu galvenokārt sievietēm un bērniem, kas grib izrauties no apburtā loka – aiziet no vardarbīgām attiecībām –, bet nespēj to izdarīt atbalsta trūkuma dēļ.

"Šī gada "Dod pieci!" tēma ir palīdzība vardarbības upuriem šeit un tagad, tūlīt, tajā brīdi, kad vardarbība atklājas, kad ir lēmums pieņemts, ka es vairs to negribu vai nevaru. Tajā brīdī upuris ir viszemākajā posmā, un tad ir nepieciešams tūlītējs praktisks atbalsts," raidījumā Kā labāk dzīvot atklāj Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta.

"Tieši tāpēc mēs "Dod pieci!" ziedojumus gribam novirzīt sākuma fāzei, lai vardarbības upuris, piemēram, sieviete ar bērniem varētu ātri nomainīt dzīvesvietu. Protams, Valsts policija un tiesa var nolikt netuvošanos, aizliegumu, bet tas ne vienmēr palīdz.

Ir jāizraujas arī no tās vides. Īslaicīgu mājokli nodrošināt, transportu, lai aizbrauktu tur. Domāju, ka nevienam nav speciāls maciņš, noglabāta aploksne izdevumiem vardarbības gadījumā. Parasti tu esi zemākajā punktā un tev nav lieku līdzekļu, lai apmaksātu transportu, aizvestu savas drēbes uz jaunu dzīves vietu. Medicīniskā palīdzība, ēdiens. Tāda ātra, īslaicīga intervence.

(..) Pirmā brīdī nav neviena, kas var ātri pieņemt lēmumu un iedot praktisku palīdzību. Tieši tāpēc mēs gribam "Dod pieci!" maratona laikā, pieci eiro par katru dziesmu, savākt palīdzības fondam vai izlaušanās maciņam, no kura varētu upuriem piešķirt līdzekļus praktiskai palīdzībai."

"Ja runa ir par vardarbību, tad bieži spēkā ir teiciens "slīcēja glābšana paša slīcēja rokās". Bieži ir situācija, ka cilvēks ir cietis vardarbībā, tiesībsargājošās institūcijas var pieņemt lēmumus piešķirt pagaidu tiesisko aizsardzību vai aizvest varmāku, bet jāņem vērā, ka ar vienu iejaukšanos nepietiek, tas ir garš ceļš, kā atbrīvoties no vardarbībās, bieži šajā ceļā cilvēkam nav līdzgaitnieku," atzīst biedrības "Skalbes" atbalsta tālruņa noziegumos cietušajiem vadītājs Raivo Vilcāns.

"Jāņem vērā, ka ģimenes vardarbībā cietušajam uzgāžas liels blāķis virsū. Cilvēks ir pieņēmis lēmumu pārtraukt vardarbību, viņš ir cietis fiziski, emocionāli. Viņš jau tajā mirklī, kad vēlas uzsākt šo procesu, ir psiholoģiski vājākā stāvoklī. Papildus tam ir jautājumi - kur es dzīvošu, kā ēdīšu, kas notiks ar bērniem.

Bieži šis lielais apjukums un problēmas, kas uzgāžas, ir par pamatu tam, ka pārtrauc ceļu, lai pārtrauktu vardarbību pret sevi, turpina Raivo Vilcāns.

Domājot par to, kas varētu palīdzēt, Raivo Vilcāns  norāda, ka svarīgi stabilizēt psiholoģisko stāvokli, bieži atbalsta tālrunis pirmais, kur cilvēks uzdrošinās piezvanīt un pastāstīt, ka cieš no vardarbības. Viņš arī norāda, ka vardarbībai ir ļoti augsta manipulatīvā daļa. Bieži vien par varmāku nevar pateikt, ka viņš varētu uzvesties un rīkoties vardarbīgi pret tuviniekiem.

"Arī mēs kā sabiedrība varam būt atbalstoši, ja pie mums nonāk informācija par vardarbību, atbalstīt to cilvēku, virzīt uz resursiem. Protams, ir jautājums par citiem resursiem - krīžu centri, draudzenes. Mums ir atbalsta pakalpojumu liela fragmentācija, attiecīgi dažkārt situācijas, kur pārklājas divu iestāžu kompetence, pa vidu paliek cilvēks, kurš nevar vērsties ne pie viena, ne otra. Tādēļ svarīgi mekēt atbalstu un viens no veidiem ir atbalsta tālrunis noziegumos cietušajiem," atzīst Raivo Vilcāks.

Atbalsta tālrunis noziegumos cietušajiem ir 116006. Tas ir bezmaksas, strādā katru dienu no plkst. 12 - 22.

Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica vardarbības tēmu padziļināti pēta kopš pagājušā gada. Re:Baltica žurnāliste Ilze Vēbere atzīst, ka vardarbība ģimenē ir izplatīta problēma, par kuru maz runā.

"Tie, kuri saņemas runāt, ne reti saņem nosodījumu no sabiedrības, upuri tiek vainoti, parādās teksti - viena pagale nedeg, droši vien pati izprovocēji, nav ko precēties, kāpēc neej prom. Mūsu sērijas mērķis ir par to stāstīt. Pirmkārt, atpazīt vardarbību, parādīt, ar ko sākt, kur meklēt palīdzību, un parādīt, ka šis nav tabu temats, par to ir jārunā, jāizgaismo gan kļūdas sistēmā un sabiedrības uztverē," stāsta Ilze Vēbere

"Pamatproblēma, ka upurim, kurš ir saņēmies pārtraukt vardarbīgās attiecības, ir pašam jāzina, kur vērsties, ko darīt, kādus iesniegumus rakstīt. Nav institūcijas vai cilvēka, kas aiz rokas izved caur visām iestādēm un pasaka tev jādara šis un tas, jāraksta tās. Jābūt lielam gribasspēkam to izdarīt, lai saņemtu palīdzību," vērtē Ilze Vēbere.

Labdarības maratons “Dod Pieci!” notiks no 17. līdz 23. decembrim. To rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju un sabiedrisko mediju portālu lsm.lv. Pirmo reizi projekta satura partneris būs Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica, kas vardarbības tēmu padziļināti pēta kopš pagājušā gada.