Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Viens nav cīnītājs. Sevišķi tad, ja cīņa ir grūta un reizēm pat biedējoša. Tomēr pat vismazākā un niecīgākā palīdzība tādās situācijās ir svarīga, nemaz nerunājot par lielākām lietām. Kādu atbalstu sagaida un novērtē pacienti, kuri cīnās ar vēzi, raidījumā Kā labāk dzīvot stāsta Onkoalianses valdes loceklis, vēža pacients Edgars Āboliņš, uzņēmēja, biznesa un personālvadības konsultante, krūts vēža paciente, psiholoģe Ilva Lillmaa un Brasas apkaimes aktīviste, Rīgas domes deputāte Rita Našeniece.

"Mēs noteikti nevēlētos dzirdēt vārdus - nu, tu cīnies, turies," atklāj Ilva Lillmaa sarunā par to, kā palīdzēt vēža slimniekiem. " Mēs saprotam, ka cilvēkiem ir grūti izprast, kā lai runā ar vēža pacientu. Kas mums ir bijis noderīgi šajā laikā un palīdzējis, ir prieks, atbalsts, spēks tuvinieku, darbabiedru acīs. Noteikti ne žēlums, ne asarainas runas. Un jautājums - kā tev ir, vai mēs varam kaut ko darīt kopā? Kas tev būtu nepieciešams, kā tev var palīdzēt."

Kad cilvēks uzzina diagnozi, ceļš ir pakāpenisks, arī tuviniekiem nevar uzreiz pateikt, apjukums ir liels. Kā rīkoties tālāk? Ilva Lillmaa atklāj, ka sākotnēji daudz palīdzējis vīrs.

"Arī mans jautājums, kā es varu šo ceļu iet, kā es varu atveseļoties, palika bez atbildes.

Es neatradu nevienu cilvēku medicīnas sistēmā, kurš tiešām vada manu ārstēšanu. Sapratu, ka tā esmu es. Es apzinu to, kas ir šie speciālisti, es saprotu, kā ar viņiem sadarbojos, kā viņi sadarbojas. Pati esmu izveidojusi 5 - 6 labu speciālistu komandu, ar kuriem es strādāju," pieredzē dalās Ilva Lillmaa.

"Sabiedrībai, kolēģiem un kaimiņiem no sirds paldies. Palīdzību ir jāpaspēj lūgt un arī paņemt. Ja nav labi, vai ir grūti, kaimiņš Armands man ir ienesis kādus iepirkuma maisiņus, kaimiņš Māris ir palīdzējis aiznest atkritumu maisu, kaimiņiene Inga man ir uzdāvinājusi hidrolātu, ar kuru varēju sadziedēt savas brūces pēc starošanas. Milzīgs paldies visiem apkārt un ir sniegušu palīdzību."

Edgars Āboliņš piekrīt Ilvas teiktajam, ka cilvēks, kad saskaras ar diagnozi vēzis, ko viņš uzzinājis ne visai patīkamā veidā - saņēmis zvanu pa tālruni, tajā brīdī pazūd viss.

"Tev nevajag neko, ko tu plāno, ne teātri, ne koncertu. Tajā brīdī labākais bija, ka uz slimnīcu pretī atbrauca sieva, mēs aizbraucām mājās, mēs mierīgi visu izrunājām. Jautājumu ir miljons.

Manā gadījumā labi, ka varēju griezties pie kaimiņa, kurš ir urologs, bet lielākai daļai sabiedrības nav atbilžu. Kamēr cilvēks nezina, ko darīt, kur iet, kurās durvīs klauvēties, kas būs... Nav jau noslēpums, ka lielākai daļai sabiedrības attieksme, sadzirdot vārdu vēzis, un paskatās – viņš ir norakstīts.

Tajā pašā laikā pēdējos 10 – 15 gadus onkoloģijas ārstēšana ir aizgājusi tik tālu, ka mēs nedrīkstam palaist garām kaut kādas lietas, neizdarīt to, kas jāizdara."

Edgars runā par regulārām pārbaudēm, kas ļauj turpināt dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Edgars par atbalstu saka lielu paldies sievai un ģimenei, bet diemžēl daudziem nav ģimenes un tuvu draugu, kas var sniegt šādu atbalstu. Protams, reizēm uznāk sagurums, bet tad līdzās ir kāds, kas pastutē un mudina paskatīties apkārt.

"Man ir bijuši vairāki tādi momenti. Pirmais bija tas, ka pēc operācijas nākamajā dienā es varēju doties mājās. (..) Man šķita, ja jau nākamajā dienā pēc operācijas var doties mājās, tad kāda problēma, pēc tam lāpstu rokā un šiverēties pa dārzu vai darboties. Dienas ritēs kā ierasti. Man neviens nepateica, kas mani sagaida. Tās bija milzīgas sāpes,  es neatceros, kad savā dzīvē tā biju raudājusi. Tas bija vesels mēnesis, kur vīrs vai dēls bija nepārtraukti man blakus. 24/7 rūpējās par mani, palīdzēja man piecelties, saģērbties, baroja mani, palīdzēja man pārvietoties.

Lai arī es lietoju ārstu nozīmētās pretsāpju tabletes, pēc pusotra mēneša izrādījās, ārsts bija aizmirsis man pateikt, ka divas nedēļas pēc operācijas man ir jāvēršas pie algologa, lai saņemtu atbilstošus medikamentus un varētu no šīm sāpēm izvairīties.

Kad es to izdarīju, labā ziņa bija tā, ka man bija pieejamas viņa tālruņa numurs un es ar viņu komunicēju pa dienu pa nakti, katru reizi, kad man bija slikti un es arī saņēmu atbalstu, es devos uz pārbaudēm. Viņš teica: viss ir labi, viss labi, dzeriet zāles, dzeriet taču zāles! (..) Pēc pusotra mēneša viņš pajautāja atkal, kāpēc jūs nedzerat zāles, jūs taču bijāt pie algologa, jums taču izrakstīja. Teicu, ka pirmoreiz dzirdu par to, kad man vajadzēja vērsties pie šāda ārsta. Tā ir viena lieta, kas noteikti būtu aiztaupījusi ļoti daudz ciešanu. 

Dēls vienā brīdī teica, ka viņam bija ārkārtīgi smagi redzēt mani tādās ciešanās, raudot un nespējot neko.

Arī pēc ķīmijterapijas ir bijušas gan labākas gan sliktākas dienas, kurās palīdzējis vīrs - padevis ūdeni, masējis, darījis jebko, lai Ilva justos labāk.

"Pat nevaru un pat negribu iedomāties, kā būtu, ja nebūtu šīs palīdzības," atzīst Ilva.