Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Kā un kāpēc mēs joprojām ar dalītām jūtām reaģējam uz situācijām, kad sastopamies ar dzimumu stereotipiem un kā tie ietekmē sabiedrības attieksmi – jo īpaši sarežģītās situācijās? Vīrieši un sievietes ir līdzvērtīgi teorijā, bet vai tā patiešām ir arī praksē?

"Stereotips par stipro un vājo dzimumu arvien pastāv. Ir daudz sociālkulturālo uzstādījumu, runājot par vājo dzimumu, mēs nedomājam tikai, ka sieviete ir fiziski vājāka par vīrieti," norāda psihoterapeite Ginta Ratniece raidījumā Kā labāk dzīvot.

Savukārt centra “Marta” Liepājas filiāles vadītājs Juris Dilba norāda, ka vajag lauzt stereotipus un mazināt mītus par dažāda veida dzimumlomām, kurām, iespējams, ir negatīvas sekas uz pāru attiecībām un ģimeni. Piemēram, runājot par vīrieša iesaisti bērnu aprūpē, iesaisti tuvinieka aprūpē, ja nepieciešams. Vairāk runāt par darba dzīves un bērnu audzināšanas veiksmīgu apvienošanu.

"Tās ir lietas, kas notiek lēni, bet viens no svarīgākajiem aspektiem ir runāt parādīt, ka pasaule mainās, ka nav tikai tā, kā bijis iepriekšējos simts gadus," vērtē Dilba.

Dilba arī norāda, lai arī Latvijā runā, ka ar dzimumlīdztiesību, daudzi aspekti norāda tomēr uz nelīdztiesību. Viens no tiem - vardarbība tuvās attiecībās, ģimenē arī norāda uz nelīdztiesību.