Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Psihiskās veselības traucējumi var piemeklēt jebkuru un ir tikai normāli meklēt palīdzību pie speciālistiem. Ko darīt, lai mazinātu stereotipus, kā mainīt sabiedrības viedokli un kā efektīvi risināt psihiskās veselības problēmas?

Veselības ministrijas īstenotā kampaņa par psihisko veselību "Viss ir Norm.a" aizsākas ar personisku stāstu par depresiju – īpašā video stāstā Anna dalās savā pieredzē par to, ko nozīmē sadzīvot ar šo psihisko saslimšanu. Kampaņas ietvaros gada laikā plānots mazināt sabiedrības stigmu attiecībā uz dažādiem mentālajiem traucējumiem.

"Šī kampaņa nav tāda, kas ir divas nedēļas ēterā un tad pazūd, mēs apzināti šo veidojam vesela gada garumā," ar kampaņu iepazīstina veselības ministres padomniece Marta Krivade. "Katru mēnesi mēs veltīsim vienam psihiskās veselības sarežģījumam vai salimšanai. Viens pavisam reāls cilvēks, kurš piekritis dalīties ar savu stāstu par savu saslimšanu mums ar video palīdzību nodos šo stāstu."

Krivade skaidro, ka būs cilvēka stāsts. Piemēram, šomēnes, atklājot kampaņu, ir stāsts par depresiju.

Anna, kura ir kampaņas pirmā mēneša stāsta varone, raidījumā Kā labāk dzīvot atklāj, ka iesaistīties kampaņā pamudinājis tas, ka savu gadījumu sauc par veiksmīgu, jo spējusi tam tikt pāri kaut kādā mērā. 

"Jo vairāk esmu mēģinājusi iziet cauri, kas tad notika, ko vairāk saprotu, ka par to ir jārunā. Ja es to varu un zinu, ka daudzi cilvēki to nevēlas darīt, varbūt pat nespēj, uzskatu ka tas ir teju mans pienākums to izdarīt un izstāstīt, kas īsti notiek."

Daloties pieredzes stāstā, Anna atzīst, ka vēlējusies saprast, kas ar viņu notiek, intensīvi meklējusi informāciju. 

"Jo vairāk lasīju par simptomiem, jo vairāk sapratu, ka, visticamāk, man ir depresija. Pieņēmu, ka to nevar izdarīt pats ar saviem spēkiem, sāku meklēt informāciju, kur var saņemt palīdzību Latvijā," atklāj Anna.

Viņa min, ka process nav bijis vienkāršs, jo informācija nav ļoti pieejama. Daudz jāmeklē. Tāpat garš ir bijis process, lai saprastu, kur meklēt jau palīdzību klātienē pie speciālista, cik tas maksā.

"Ceru, ka ar šo kampaņu būs vieglāk un pieejamāk atrast informāciju turpmāk. No citiem cilvēkiem arī esmu sapratusi, ka ir sajūta, ka informācijas trūkst, ne tikai par pašu slimību, bet arī par to, kā to risināt un kur meklēt palīdzību," norāda Anna.

Lai arī Anna min, ka pašai informācijas un palīdzības meklēšanas process nebija viegls, šobrīd viņa mudina cilvēkus meklēt palīdzību tiem, kam ir grūti saņemties, jo palīdzība ir pieejama un pārsvarā tā ir kvalitatīva un ne vienmēr tas maksā dārgi.

"Ir grūti kaut ko ieteikt, jo arī man process nebija vienkāršs," atzīst Anna.

Psihiatrs, Veselības ministrijas galvenais speciālists psihiatrijā Elmārs Tērauds raksturo situāciju, cik daudz cilvēkiem Latvijā varētu būt nepieciešama palīdzība, lai risinātu garīgās veselības problēmas.

Vairāk informācijas par kampaņu un iespējām meklēt palīdzību, var atrast internetā.