Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


 Patentu valde šogad ziņoja, ka no viltotajām precēm pērn visvairāk konfiscēti ir medikamenti. Savukārt zāļu drošuma pārbaudes sistēmas mērķis ir novērst viltotu zāļu izplatīšanas iespējas un nonākšanu pie patērētājiem. Kā sistēma darbojas Latvijā un vai varam justies droši, dodoties uz aptieku, pētām raidījumā Kā labāk dzīvot. Skaidro Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas (LZVO) izpilddirektore Inese Erdmane un Veselības inspekcijas Farmācijas departamenta Zāļu kontroles nodaļas vadītāja Lilija Jakupāne.

Jau 2007. gadā pasaulē un  Eiropā pievērsta īpaša uzmanība zāļu viltojumiem legālajā piegādes ķēdē. Domājot, kā pasargāt pacientu Eiropas ekonomiskajā telpā, izstrādāta regula un viltoto zāļu direktīva, kas stājās spēkā 2019. gadā. 

 Inese Erdmane skaidro, lai viltojumi nenonāktu pie cilvēkiem ar legālo piegāžu ķēžu starpniecību, katrs zāļu iepakojums ir aprīkots ar unikālu kodu, ko augšuplādē sistēmā un tad iepakojumu var skenēt jebkurā tā atrašanās vietā. Pēdējais punkts ir aptiekas vai slimnīcas.

Inese Erdmane arīnorāda, ka viltojumi saistībā ar zālēm mēdz būt dažādi: tā varbūt viltota dokumentācija, viltots iepakojums, viltots pats medikaments.

"Ja medikaments tiek viltots sastāvdaļās, ieliekot līdzīgas sastāvdaļas vai nevērtīgas, vai sastāvdaļas, kas var kaitēt pacientam, ja viņš grib ārstēt cukura diabētu, bet tabletē nav šīs zāles, tas var novest pie nāves," skaidro Inese Erdmane.

Viņa norāda, ka vienkāršākais instruments, lai izvairītos no viltojumiem, ir zāles iegādāties legālās aptiekās - aptiekās, kas tiek licencētas, kā arī ārstniecības iestādēs, ko stingri uzrauga valsts.

"Zāles nedrīkst iegādāties no rokas, tirgos un nelicenzētās interneta aptiekās," skaidro Inese Erdmane.

Kā pārliecināties, vai interneta aptieka ir licencēta? Zāļu valsts aģentūras mājaslapā ir reģistrētas visas aptiekas - arī interneta aptiekas.

Lilija Jakupāne piekrīt, ka drošākais ir medikamentus iegādāties licencētās aptiekās, tas galvenais, kā pasargāt no krāpniekiem un zāļu viltojumiem. Valsts izrauga licencētos uzņēmumus.

"Tie, kas nodarbojas ar zāļu viltojumiem, izmanto to, ka ir pieprasījums. Cilvēks meklē lētākas zāles, vai zāles, kuras nevar nopirkt. Nelegālā vide šo veiksmīgi izmanto,"norāda Lilija Jakupāne.

"Visvairāk vilto onkoloģiskās zāles, pretsāpju zāles, antibiotikas - to, ko plaši izmanto. Šajā kategorijā iekļaujas arī medikamenti, kam ir augsta cena, jo viltotāji mēģina savus produktus piedāvāt par zemāku cenu.

Tāpēc patērētājam jābūt uzmanīgam. Ja viņš redz, ka zāles, kuras ir nepieciešamas, maksā dārgi un pēkšņi nezināmas izcelsmes tīmekļa vietnē redz, ka zāles maksā vismaz uz pusi lētāk, tas ir ļoti vērā ņemams aspekts, lai domātu, ka kaut kas nav kārtībā."