Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Maz ticams, ka mums izdosies atrast daudz ārstniecības augu tēju noliedzējus, bet viens gan ir skaidrs, tās ir jāmāk lietot. Par tējām, kas mums varētu būt noderīgas ziemas laikā, to pareizu pagatavošanu un lietošanu, saruna raidījumā Kā labāk dzīvot.

Fitoterapeits Artūrs Tereško norāda, ka profilaktiskie pasākumi, arī tējas, kas noder, lai izsargātos no Covid-19, noder arī, lai izsargātos no respiratorām slimībām.

No iegūtās informācijas viņš izveidojis profilakses līdzekļu topu, kur pirmais punkts ir pastaigas svaigā gaisā, vēlams, priežu mežā. Būtu labi pastaigās doties katru dienu.

Tāpat svarīga deguna skalošanā pēc atgriešanās no sabiedriskām vietām. Var izmantot citronūdeni – tējkarote sulas uz pusglāzi ūdens.

Ir pētījumi, ka ir augu tējas, kas iznīcina vīrusus un baktērijas, kas nokļuvušas bronhos. Artūrs Tereško iesaka lietot lakricas saknes, altejas saknes, māllēpju ziedu un lapu un gaiļbikšu ziedu un lapu tējas.

Katrai gan ir atšķirīga pagatavošana altejas sakne jāaplej ar vēsu ūdeni un jātur diennakti, māllepes un gaiļbikši jāaplej ar karstu ūdeni un jāpatur apmēram 15 minūtes, lakricas sakne jāvāra apmēram 15 minūtes.

Zinātnieki Krievijā atklājuši, ka bērzu tāss ekstrakts – betulīns – der Covid profilaksei.

Ārsts stāsta, ka cilvēki iecienījuši piparmētras, kumelītes, avenes, ugunspuķes tēju. Viņš mudina pievērsties augiem, kuri ir smaržīgi, izdala ēteriskās vielas. Piemēram, melisa, mārsils, salvija, liepziedi.

Mājās var kūpināt paegļa zariņu.

Uztura speciāliste Eva Kataja, kuras ģimene ir izslimojusi Covid-19, atzīst, ka tējas ir jādzer un viņi arī daudz tās lietojuši saslimšanas laikā. Tāpat saviem pacientiem viņa iesaka dzert augu tējas, it sevišķi ziemā, kad īsti ūdeni dzert tik daudz negribas.

Artūrs Tereško atzīst, ka arī tējas lietojot pārspīlēti, var rasties blakus parādības.

Viņš min, ka

  • ilgstoši lietojot dzeltenās kaķpēdiņas, var paaugstināties asinsspiediens,
  • Ja ir akūts nieru iekaisums, nevajadzētu lietot brūklenes lapas, kadiķa ogas, ingveru,
  • Uzmanīgi jālieto salvija,
  • Vīriešiem nevajadzētu lietot raudeni, arī piparmētru ilgstoši,
  • Asinszāle vasarā var pastiprināt ādas jūtīgumu pret sauli,
  • Liepziedu tēju aukstā laikā nevajag daudz lietot, būs papildus svīšana un radīsies aukstuma sajūta.

Artūrs Tereško norāda, ka ir jāievēro mērenība arī tēju lietošanā, tāpat kā ēšanā.