Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pirmās palīdzības sniegšana, sevišķi ziemas laikā,  ceļu satiksmes  negadījumā cietušajiem nereti ir dzīvības vai nāves jautājums. Īpaši, ja cietis ir gājējs, velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tāpēc Latvijā ir uzsākta kampaņa „Zini kā palīdzēt!”, lai atgādinātu, kādas darbības ir jāveic pirms negadījuma vietā ierodas neatliekamās medicīniskās palīdzības speciālisti. Daži atgādinājumi arī raidījumā Kā labāk dzīvot.

Latvijas Automoto biedrības (LAMB) prezidents Juris Zvirbulis uzskata, ka regulāri ir jāatgādina par pirmās palīdzības sniegšanu un arī šī kampaņa vairos to cilvēku skaitu, kas nebūs vienaldzīgi un nepaies garām.

Biedrības "Latvijas Sarkanais Krusts" ģenerālsekretārs Uldis Līkops norāda, ka pirmās palīdzības sniegšanas iemaņas ir regulāri jāatsvaidzina.

"Ja redzat, ka ir notikusi nelaime, pirmā lieta, nevajag paiet garām, vajag apskatīties, kas noticis. Universālā formula ir izprast situāciju," skaidro Uldis Līkops. "Tas, ka kāds nokrīt, braucot ar riteni, vai ejot ar kājām uz slidenas ietves, vai vienkārši paklūp, tā nav nekāda traģēdija, tas ir normāls stāsts un

95% gadījumu šis nokritušais cilvēks tiks cauri ar zilumu uz ceļa vai elkoņa, vai pieres. Nekāda speciāla palīdzība nebūs vajadzīga.

Tā gārgšana un asins straumes ir Holivudas filmu efekts un praktiskā dzīvē reti sastopama."

 Uldis Līkops norāda, ka

pirmā lieta ir mierīgi novērtēt situāciju, apskatīties, kas ir noticis, pieļauju, ka lielākā palīdzība, kas šādā situācijā ir vajadzīga, ir padod roku un palīdzēt piecelties.

"Vajag sākt visiem domāt un saprast, ka nokrišana nav traģēdija, tā ir ikdienišķa situācija, bet pamest cilvēku guļošā stāvoklī nav labi. Viņam ir jāpieiet klāt un jāpalīdz," atzīst  Uldis Līkops. "Tad izvērtē situāciju. Ja vajadzīga specializēta palīdzība, ir jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.

"Uzdrošināšanas pieiet klāt ir viena no pirmajām lietām, ko cilvēks iemācās pirmās palīdzības kursos," bilst  Uldis Līkops.

Zini, kā palīdzēt, ja ceļu satiksmes negadījumā iekļuvis gājējs, velosipēda vai elektroskrejriteņa vadītājs:

  • Novērs briesmu avotus.
  • Novērtē cietušā stāvokli.
  • Izsauc palīdzību.
  • Turpini cietušā aprūpi līdz brīdim, kad ierodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāde.

Palīdzēt ir vienkārši un to var ikviens! Plašāk par kampaņu internetā.