Turpinām uzdot jautājumu - kas būs ar Krieviju? Analizē Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētniece Elīna Vrobļevska.
Elīna Vrobļevska: Ja mēs runājam par pašreizējo situāciju, pirmkārt, jā, ir bijis salīdzinoši nesen - deviņdesmitajos [gados], šie demokratizācijas centieni. Problēma ir ar to, ka šie demokratizācijas centieni gandrīz vai sabiedriskajā diskursā ir demonizēti kā kaut kas tik ārkārtīgi briesmīgs, tik ārkārtīgi nevēlams Krievijai un Krievijas sabiedrībai. To ir piedzīvojusi Krievijas paaudze, un ar atstāstiem par tiem laikiem šobrīd jau ir uzaugusi nākamā Krievijas paaudze, un arī nākamās paaudzes ar šiem stāstiem tiek barotas. Par to, cik nevēlama ir demokrātija Rietumu izpratnē. Līdz ar to es
nedomāju, ka kaut kādā perspektīvā demokrātija tā, kā mēs to saprotam, varētu būt dzīvotspējīga Krievijā. Ja mēs runājam par tādu izkropļotu Krievijas demokrātijas izpratni. Nu, pēc Putina vārdiem, viņa jau šobrīd tur pastāv.
Varbūt pat ne par to šoreiz stāsts, bet drīzāk par to, ka nav šobrīd redzami tie iedīgļi arīdzan nedz no sabiedrības puses, jo, manuprāt, sabiedrība nezina, ko nozīmē demokrātija. Nav instrumentu, nav instrukcijas, patiesības sabiedrībā, rakstītas vai nerakstītas, kā var līdz tam nonākt un kā tajā funkcionēt. Ir tikai tā negatīvā pieredze deviņdesmitajos gados, kur nesanāca un kur viss beigās bija šausmīgi slikti - ekonomiskā situācija bija katastrofāla un visa sabiedrība izjuta tikai tās sliktākās sekas, kas varēja būt pēc reformām. Un patiesībā pats vārds reformas arīdzan ir demonizēts Krievijā. Tas, ko Putins jau ilgstoši saka, reformas, revolūcija - tās ir Krievijas valsts pastāvēšanas beigas. Tie ir viņa vārdi un stāsts, ko viņš cenšas iebarot un iedod krievu sabiedrībai.
Un krievu sabiedrība vai šajā gadījumā krievu tauta "ēd".
Elīna Vrobļevska: "Ēd" vai ņem pretī, jo par to liecina pieredze. To saka vadonis. Un līdz ar to nav jau iespējas apšaubīt. Nav alternatīvu, patiesībā ideju, kā apšaubīt. Ja mēs paskatāmies uz Krievijas informatīvo telpu, arī tur valda un pastāv tikai tie stāsti, kurus stāsta valdošā politiskā elite. Nav jau objektīvu alternatīvu, ja vien tas pats cilvēks Krievijā viņas nemeklē. Tev ir apzināti jāmeklē tās alternatīvas, tie iespējamie pastāvēšanas veidi, lai tu viņus atrastu. Bet pie tevis informatīvajā telpā Krievijā viņi nenāk, viņu tur nav vienkārši. Ir tikai tas, ko tev oficiāli stāsta, un oficiāli tev stāsta, ka demokrātija tāda, kāda viņu centās ieviest Krievijā iepriekš, ir katastrofa. Tas ir slikti. Līdz ar to, ja vien nebūs ārkārtīgi spēcīgas opozīcijas, demokrātiskās opozīcijas, kura varētu, teiksim, demokrātiskā veidā izjaukt pastāvošo režīmu, tad demokratizācija tuvākajā laikā, es pat apgalvotu, ka tuvākajā desmitgadē, nav iespējama.
Zināmā mērā jau šī bija atbilde. Tomēr, ja es jūs lūgtu rezumēt, kurš jums šķiet visticamākais scenārijs no šiem trim vai varbūt kādā secībā šie scenāriji varētu iestāties?
Elīna Vrobļevska: Es domāju, ka šobrīd Krievija paliks tās pašreizējā formā un appresēs. Tas, kas ir iespējams tādā tuvākā perspektīvā, balstoties uz dažādiem apstākļiem, tai skaitā arī pašreizējā Kremļa saimnieka vecumu, tad tas, protams, varētu būt vadītāja, pirmās personas maiņa, kuru agri vai vēlu mēs redzēsim. Bet, kas attiecas uz plašāku pārvaldības veidu, pārvaldības stilu un režīmu Krievijā, es domāju, ka tas, iespējams, modificēsies, bet kopumā paliks pašreizējā formā.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (1)
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X