Raidījumā Ķepa uz sirds skaidrojam, vai tiešām bezšķirnes suņi un kaķi ir veselīgāki par šķirnes? Vai šķirnes dzīvnieki jābaro kvalitatīvāk un dārgāk, bet jauktenīši var ēst jebko? Laužam un skaidrojam stereotipus kopā ar veterinārārsti Ilzi Pētersoni.

Pavāre un konditore Liene Zemīte savulaik ir bijusi saimniece samojedu šķirnes sunim. Tagadējais ģimenes mīlulis ir adoptēts no patversmes. Arī Liene ir dzirdējusi dažādas atziņas par to, ka ar bezšķirnes suņiem nav tik lielu problēmu, jo viņu veselība esot stiprāka nekā tīrasiņu suņiem. Tomēr, ņemot vērā savu pieredzi, Liene līdz galam apgalvojumam nepiekrīt.

“Vienīgā atšķirība , ko es varu teikt un novērot – mans šķirnes suns noteikti neēda tik daudz, cik vēlas ēst bezšķirnes suns. Tas arī ir ļoti, ļoti atkarīgs, kāda ir bijusi viņa bērnība, kur viņš ir audzis. Un kā pret viņu tā ģimene ir attiekusies. Pieņemsim, ja viņš ir bijis pusbadā vai, patversmē dzīvojot, ir cīnījies par savu ēdienu, tad tas ir saprotams un izskaidrojams, kāpēc viņš visu laiku tagad grib ēst. Bet sugas suns – viņš brīžiem, ja uzlika to porciju, viņš pat visu neapēda visu,” stāsta Liene Zemīte.

Iepriekšējais suns ēdienam nepavisam nav devis priekšroku, labāk lieku reizi izskraidījies.

“Tas, ka viņi ir veselīgāki – varbūt. Mazāk droši vien ir tās alerģijas. Mazāk ir šķirnes suņiem raksturīgās alerģijas, kāpēc jādod speciālais ēdiens. Tad te mēs īpaši neskatāmies – speciāls vai nespeciāls . Dodam viņam konservus, dodam sauso barību. Miksējam,” atzīst Liene Zemīte.

Endo Lapsa ir ļoti kupla ģimenes mīluļu pulciņa saimnieks. Mājās viņu gaida divi Bernes ganu suņi un četri kaķi. Tikai viens no viņiem ir šķirnes kaķis, bet pārējie, kā pats smejas – adoptēti no ielas. Bezšķirnes kaķīšiem veselības problēmas pagaidām bijušas tikai tajā brīdī, kad viņi no ielas ienākuši Endo mājās.

“Ir, kas bija maziņš un vēl nez nekādām traumām. Viņi visi kā viens bijuši tādi neveseli. Sākumā bija jāpaārstē, lai tiktu vaļā no ielas kaitēm, vīrusiem,” stāsta Endo Lapsa.

Endo savā ziņā piekrīt, ka bezšķines suņiem veselība mēdz būt labāka nekā suņiem ar visiem ciltsrakstiem. Godīgu šķirnes suņu audzētāju lolojuma veselībai arī nekas nekaiš.

“Es pieņemu, ka mīts ir daļēji patiess, jo, manuprāt, šķirnes dzīvnieki bieži vien tiek pavairoti pretēji visādiem noteikumiem. Sanāk tādi neveselīgi. Tāpēc tāds mīts vai viedoklis ir radies,” uzskata Endo Lapsa.

Suņu audzētāja un svaigēšanas eksperte Diāna Kontakēviča pilnībā nepiekrīt stereotipam, ka bezšķirnes dzīvnieki ir ar dzelžainu veselību un ēst var visu pēc kārtas.

“Tas mīts visdrīzāk ir izveidojies tāpēc, ka bezšķirnes dzīvnieks pats par sevi ir savā veidā unikāls. Viņu grūti pielīdzināt citam līdzvērtīgam sunim. Tāpēc viņš pats par sevi kaut kā izskatās, un mēs pieņemam, kā tā viņam būtu jāizskatās,” skaidro Diāna Kontakēviča. “Toties par šķirnes dzīvnieku saimniekiem ir zināma vissīkākā informācija gan no audzētājiem, gan no citiem tādas pašas šķirnes mājdzīvnieku saimniekiem, gan no interneta un pieejamās literatūras. Mēs satiekam citu suņu attiecīgās šķirnes īpašniekus un redzam, kā izskatās viņu suņi. Līdz ar to varam novērtēt gan spalvas kvalitāti, gan vispār suņa kondīciju. No tā mēs varam secināt, vai mūsu barošana ir bijusi piemērotāka vai nav bijusi piemērota.”

Savukārt, vai barība bezšķirnes sunim vai kaķim ir piemērota, saimnieks īsti nevar noteikt, jo nav neviena līdzīga dzīvnieka kā parauga, kādai jābūt viņa kažoka spalvai un miesasbūvei.

“Līdz ar to mēs pieņemam, ka viņam tāda spalva ir, viņš nespīd. Ir varbūt pūkaina. Vai kupla. Nu tāds viņš pēc savas būtības. Līdz ar to mēs šim faktoram nepievēršam uzmanību,” norāda Diāna Kontakēviča.

Strādājot veterinārajā klīnikā, Diāna ir novērojusi, ka visbiežāk pie vetārsta tiek vesti tieši bezšķirnes dzīvnieki, kad saimnieks ir beidzot pamanījis mīluļa acīmredzamu veselības problēmu, ko iepriekš nemaz nebija ievērojis.

“Šķirnes suņi biežāk nāk uz obligātām pārbaudēm, vai saimnieki kaut kādiem sīkumiem pievērš uzmanību. Vispār kopējai veselībai. Vairāk pretparazītu līdzekļus izmanto. Bezšķirnes suņi ierodas biežāk, bet ar daudz smagākām vainām, kas jau ir vairāk ielaistas un to ārstēšana maksā dārgāk,” atzīst Diāna Kontakēviča.

Diāna visiem šķirnes un bezšķirnes mīluļu saimniekiem atgādina – jebkura mājdzīvnieka spalvai, vienalga gludai, garai, īsai vai čirkainai jābūt kvalitatīvai, skaistai un spīdīgai. Tad būs skaidrs, ka dzīvnieks tiek barots pareizi un ar viņa veselību viss kārtībā.

Raidījumu atbalsta: