Interesējamies, kas jāzina, ja vēlamies adoptēt suni vai kaķi senioru? Kā arī par to, kā saprast, ka mūsu mīlulis noveco? Kas jāzina saimniekam, lai kopā būšana būtu pēc iespējas ilgāka un laimīgāka, skaidro veterinārārste Daiga Bokvalde un kinoloģe Ļena Valdmane.

Tagad, pandēmijas laikā, gan pavasarī, gan ziemā, dzīvnieku patversmēs novērojama nepieredzēti liela interese par dzīvnieku adopciju. Geštaltterapeite Solvita Vektere, kura pati ir saimniece kaķim – senioram un sunim spēka gados, uzskata, ka mājsēde, nošķirtība gan no tuviniekiem, gan sabiedrības, dara savu. Savs mājas mīlulis ir dzīva radība, kas palīdz kliedēt vientulības sajūtu.

"Tā nav dzeja par mīlestību . Tā ir mīlestība. Tad, ka mēs turam klēpī , mīļojam vai pat skatāmies kā kaķis mazgājas, vai kā sunītis spēlējas, notiek tik daudz iekšējo procesu, kas ir tādā fizioloģiskā līmenī, kas sniedz to laimi un prieku. Mana ātra atbilde būtu – tas ir īsākais ceļš uz mīlestību," vērtē Solvita Vektere.

Pavisam mazus kucēnus jāadoptē cilvēkiem, kam dzīvē uznākusi melnā svītra. Pateicoties jaunā mīluļa enerģijai, kustīgumam un rūpēm, ko viņš prasa, saimniekam nekas cits neatliks, kā nolikt malā grūtsirdību un ļauties dzīvespriekam. Savukārt suņus seniorusir labi ņemt cilvēkiem, kam ikdiena paiet kā vāveres ritenī.

"Viņš ir ļoti mierīgs un neprasa papildus uzmanību, tādu kā kucēns, kurš visu laiku skrien. Viņš nomierina, viņš vienkārši ieritinās blakus, viņš vienkārši ieritinās blakus, uzliek to purniņu vai ķepiņu un tad tu atslābsti. Tās ir tādas nomierinošās zālītes," atzīst Solvita Vektere.

Protams, adoptējot suni senioru, vispirms ir jāuzdod sev jautājums, vai esi gatavs, ka -  lai arī piepildīts, bet atvēlētais kopābūšanas laiks, visticamāk, nebūs ilgs.

"Tie cilvēki, kas ir gatavi adoptēt seniorus  - sunīti, kaķīti, kāmīti, vienalga, ir skaidri redzams, ka tam dzīvnieciņam mūžs iet uz otru pusi, vai pat beigām, viņi lielā mērā ir gatavi iepazīt nāvi. Ir gatavi satikties ar šo nāvi, nāves jautājumu, novecošanas jautājumu, slimību jautājumu. To, kas nāk līdzi vecumam un, protams, dzīves beigām," turpina Solvita Vektere.

Dzīves norietā saimnieks sniedz senioram mīlestību un sunim tik ļoti nepieciešamo sajūtu, ka viņš kādam ir svarīgs un vajadzīgs. Vienlaikus cilvēkam jāspēj ar iekšēju mieru pieņemt dzīves dabisko ritmu. Atmiņā paliekošs Solvitas dzīvē ir gadījums, kad paziņu ģimenē uzticamais četrkājainais draugs bijis ļoti slims, un ārsts brīdinājis, ka mūža pēdējās dienas diemžēl ir klāt.

"Kolēģi atnāca ar to veco sunīti pie mums ciemos un mēs vienkārši viņu glaudījām visi pēc kārtas, nācām un glaudījām. Un tajā pēcpusdienā arī tas sunītis nomira. Mēs visi bijām tik pateicīgi, tie saimnieki arī, ka mēs varējām atvadīties no viņa, ka sunīts līdz pēdējam brīdim nepalika viens un bēdīgs, jo viņš saprata, ka mēs vēl bijām kontaktā ar viņu," atminas Solvita Vektere.

Raidījumam “Ķepa uz sirds” dzīvnieku patversmes “Labās mājas” vadītāja Astrīda Kārkliņa pastāstīja, ka diemžēl ļoti mazs procents izvēlas adoptēt gados vecus dzīvnieciņus. Visbiežāk tie ir saimnieki, kuri paši ir pensijas vecumā un lūdz sev atrast četrkājainu draugu, kam patiktu līdzīgs dzīves ritms kā viņiem. Ļoti mazs ir to cilvēku skaits, kuri patversmē vēršas ar lūgumu: esam gatavi dot mājas tādam sunim, kuru neviens vairs neņem. Viens no šiem retajiem ir aktieris Ainārs Ančevskis, kurš gada sākumā adoptējis suni senioru vārdā Lords. 

Dzīvnieku cienījamos gados ģimene ir izvēlējusies tā iemesla dēļ, ka nebija gatavi tikt galā ar jauniem kucēniem raksturīgajām izdarībām – sagrauztām čībām un mēbelēm, un atstātajām peļķītēm istabas vidū. Lords ir inteliģents, nosvērts un viņa klātbūtne mājās rada vēl lielāku mieru un harmoniju. 

"Man ir prieks par to, ka no Lorda varu mācīties to mieru, kas viņam ir. Viņš tiešām ir absolūts mieramika. Iziet ārā pastaigāties, viņš pastaigā mazo līkumiņu, uzreiz nāk atpakaļ pačučēt. Varbūt tāpēc arī tāds seniors, jo tas miers uz doto mirkli ļoti, ļoti vajadzīgs miers. Šis sunīts to sniedz pilnā mērā," atzīst Ainārs Ančevskis.

Turklāt Ainārs ir pārliecināts, ka astoņu gadus vecais Lords dzīvos vēl ilgu mūžu, bet kaut kad nākotnē Aināra nākamais suns arī būs tieši seniors.

Raidījumu atbalsta: