Raidījumā Ķepa uz sirds interesējamies, kā palīdzēt pamestajiem dzīvniekiem Ziemassvētkos: kādas lietas var ziedot patversmei, kādas labāk neizvēlēties. Vai Jaungada brīvdienas ir īstais brīdis adopcijai? Studijas viesis - grupas "Singapūras satīns" mūziķis Jānis Krīvēns jeb Krivency ar savu mīluli - pekinieti Pooch.

Dzīvnieku patversmes un to iemītnieki ir vieni no tiem, kam Ziemassvētku laikā iedzīvotāji ļoti aktīvi cenšas palīdzēt, sarūpējot daudz dažādu dāvanu, vai pat ziedojot finanšu līdzekļus. Patversmēm vislielākā Ziemassvētku dāvana būtu saimnieku atbildība pret saviem mājas mīluļiem ne tikai svētkos, bet visu gadu – filozofiski saka dzīvnieku patversmes “Ulubele” vadītāja Ilze Džonsone.

„Ja viņiem notiek nelaime – noklīst, pazūd, lai meklē patversmēs, lai brauc pakaļ. Ne vienmēr šobrīd tas tā notiek. Tāpēc patversmes ir diezgan pilnas, pārpildītas ar dzīvnieciņiem,” stāsta Ilze Džonsone.

Ja ir vēlme svētku laikā iepriecināt dzīvnieciņus, Ilze Džonsone iesaka – vislabāk, pirms doties uz patversmi ar dāvanām, sazināties ar tās darbiniekiem.

„Ulubelē šobrīd ļoti ir vajadzīgi dvieļi, palagi, segas. Bet, ja ir kādas citas lietas, es iesaku vienmēr paskatīties konkrētās patversmes mājaslapā. Parasti patversmes raksta savas vajadzības. Vai arī piezvanīt uz patversmi,” komentē Ilze Džonsone.

Nemainīga vajadzība vienmēr – ne tikai  Ziemassvētkos, visām dzīvnieku patversmēm ir finanšu līdzekļi, jo bez naudas nav iespējama ne veterinārā aprūpe, ne dzīvnieku barošana, ne apkopšana. Ziedotāju atbalsts kā vēl nekad šobrīd ir nepieciešams dzīvnieku patversmei “Ķepu ķepā”, kur pirms mēneša nodega kaķu māja. Ugunsgrēkā sadega 21 kaķis. Liktenīgajā naktī bojā aizgāja minči, kuri dzīvoja labiekārtotajos kaķu mājas boksos. Patversmes vadītāja Gundega Bidere joprojām nespēj valdīt asaras, atceroties novembra nakts notikumus.

„Sadega visi tie kaķi, kas bija roku kaķi. Tie kaķi, kas patversmē gadiem bija dzīvojuši. Mēs zinām katram tam kaķim stāstu, mēs zinām, no kurienes viņš atbrauca, kā viņš atbrauca, kāpēc viņš atbrauca. Zinām visu viņa slimības vēsturi. Ārstēšanas vēsturi. Zinām to, kas katram no viņiem garšoja. …tā tas ir diemžēl,” stāsta Gundega Bidere.

Pateicoties dzīvnieku draugu atbalstam, jaunajai kaķu mājai jau ir ielikti pamati, un Gundega cer, ka pēc Ziemassvētkiem sāksies būvniecība. Ņemot vērā bēdīgo pieredzi ar krāsns apkuri, patversmes darbinieki ir apņēmušies jauno kaķu māju apsildīt ar siltumsūkni.

„Visas mājas izveidošanas izbūves summas es precīzi nosaukt nevaru. Tie ir ap 60 -70 tūkstoši eiro, jo celtniecības materiāli šo piecu gadu laikā ir uzkāpuši griestos, kopš mēs cēlām iepriekšējo kaķu māju,” atzīst Gundega Bidere. „Lai varētu pabeigt būs nepieciešams finansiāls atbalsts no līdzcilvēkiem.”

Ziemassvētkiem tuvojoties, labdaru aktivitāte kļūs arvien lielāka, tādēļ arī Gundega aicina visus, pirms vest uz patversmi dažādas lietas, iepriekš piezvanīt un noskaidrot, kas tieši nepieciešams.

„Patversmei vienmēr ir aktuāla barība. Gan suņu, gan kaķu, gan sausā, gan konservi, gan kārumi. Tas ir tas bez kā ikdienā nevari. Ļoti aktuāli ir vienreiz lietojamie paladziņi. Kaķu dažādi nagu skrāpji. Rotaļlietas, bļodiņas, kastītes. Kokskaidu granulas, ko šajās kastītēs bērt iekšā,” vajadzības uzskaita Gundega Bidere.

Savukārt izglābtajiem minčiem pēc pārciestās nelaimes ir ļoti nepieciešama individuāla uzmanība un komunikācija ar cilvēkiem.

„Tie, kam ir iespējas, vēlēšanās, var braukt ciemos. Iepazīties ar kaķiem. Veltīt viņiem savu laiku. Savu uzmanību. Mēģināt viņus samīļot, papaijāt, lai viņi saprot, ka īstenībā viss ir ok. Kas ir bijis, ir aiz muguras un sākas nākamais, jaunais posms,” mudina Gundega Bidere.

Raidījumu atbalsta: