Kam uzticēt mīluli, ja uz dažām dienām vai nedēļām jādodas prom - atdot viesnīcā vai uzticēt mājas atslēgu draugam? Kā suns un kaķis pārdzīvo saimnieka prombūtni, skaidrojam raidījumā Ķepa uz sirds. Mūsu viesis – kinologs un zoopsihiatrs, dzīvnieku uzvedības eksperts Alberts Čipuštanovs.

Rīdziniece Kristīne Motivāne savu pirmo vācu aitu suni dodoties atvaļinājumā, atstāja pie vīramātes. Kā pati smejas – tā bija pirmā un teju vienīgā reize, kad suni kādam lūgusi pieskatīt. Jo saimnieku prombūtnē suņa priekšzīmīgais raksturs mainījies par 180 grādiem.

“Puisītim toreiz bija tikai pusgadiņš. Viņš bija ideāls suns. Mājās nebija nekad neko apēdis, ne sagrauzis. Nekad nekādu problēmu nebija. Bet pa tām divām nedēļām, ko viņš padzīvoja pie vīramātes Anglijā prom no mums, viņš praktiski visu māju apēda; kā internetā paskaties tās bildes. Tur dīvāni izgrauzti. Tik traki bija gājis,” atminas Kristīne Motivāne.

Turklāt atvaļinājuma laikā, kad mīlulis atstāts mājās, staigājot ārzemēs pa dažādiem parkiem, dabas takām un skvēriem, ieraugot ģimenes ar suni, paši jutušies kā bez rokām.

“Tad mēs lēnu garu nākamos ceļojumus plānojot, meklējām vietas apskati, gan restorānus, gan viesnīcas, kur drīkst braukt ar suņiem. Ņemot vērā, ka mums ir lielas šķirnes suņi, mums nācās pirms tam obligāti piezvanīt un noskaidrot, jo nezinu kādēļ, bet ļoti daudzās vietās ar maziņiem sunīšiem ir atļauts, lieliem nav,” turpina Kristīne Motivāne.

Ja suni nav iespējams ņemt līdzi, pirms došanās prom uz vairākām dienām, ģimene lozē, kurš paliks mājās, jo savu Kanāriju dogu liepājnieces Baiba Ratniece reti kad atstāj kādam pieskatīt.

“Ja mēs braucam pie draudzenes uz Rīgu, viņai pašai ir trīs suņi, mēs vēl neesam mēģinājuši iepazīstināt, jo viņi var saplēsties, tad, ja es šopiektdien es braucu ar meitu uz Rīgu, vīrs paliek ar suni. Nākamā mēnesī ar vīru braucu, meita paliek ar suni. Mēs tā esam sadalījuši, tā suns nekad nebūs viens, ja mēs braucam uz veselu dienu vai uz divām dienām,” atklāj Baiba Ratniece.

Ieva Sardiko, kamēr saimnieki ir prom, savā dzīvesvietā – privātmājā Pierīgā – pieskata gan suņus, gan kaķus, gan papagaiļus un pat žurciņas. Pieskatāmie mājdzīvnieki dzīvo kopā ar Ievas ģimeni un mīluli labradoru. Ieva ir pārliecināta, lai saimnieka prombūtnes laikā dzīvnieki jūtas maksimāli komfortabli, pēc iespējas jānodrošina viņiem tāds dzīvesritms un apstākļi, pie kādiem viņi ikdienā ir pieraduši.

“Pieskatām mēs viņus kā savējos. Viņi praktiski dzīvo kopā ar mums. Iekštelpās. Protams, ievērojot saimnieka norādes. Ja nedrīkst gultā, tad nedrīkst. Ja drīkst, tad drīkst,” stāsta Ieva Sardiko.

“Ir kāds, kurš grib visu laiku aktivitātes, kurš grib visu laiku būt blakus, kurš ir enerģijas kamoliņš. Ir kāds, kam patiks, ka viņu sākumā mazliet liks mierā, nebūs pārāk aktīva uzmākšanās, gribēs tikai pastaigas un mierīgu komunikāciju,” savus viesus raksturo Ieva Sardiko.

No pieredzes Ieva var apgalvot – atrašanos citā vietā, kamēr saimnieks ir prom, kaķi pārdzīvo daudz vairāk nekā suņi.

“Kaķi bieži vien var atteikties no ēšanas un dzeršanas. Tas ilgstoši dzīvniekam ir ļoti bīstami. Tāpēc ar kaķīšiem sanāk daudz pamatīgāk nopūlēties, lai viņi justos labi,” atzīst Ieva Sardiko. “Kā es vienmēr saku, kad kaķis sāk ēst, tad man ir lielā uzvara.”

Ieva domā,variants, ka saimnieki atstāj kaķi mājās vienu un sarunā kādu, kurš dienā atnāk viņu pabarot un apraudzīt, murrātājiem ir vislabākais, jo viņam ir svarīgi atrasties savā ierastajā vidē. Suņi ir sabiedriskāki, tāpēc viņiem nekas nav pretī pret jautru un reizēm jau pazīstamu kompāniju. Suņu saimnieki, aizbraucot dažkārt uztraucas, vai mīlulis pēc labi pavadīta laika pie Ievas, maz gribēs atpakaļ uz mājām. Lai arī dzīvnieki ar cilvēkiem nav salīdzināmi, Ieva tomēr šajā situācijā – saimniekiem par mierinājumu, velk paralēles ar bērniem.

“Jāatceras tāda lieta, ka arī mazi bērni pie draugiem tusiņos, ballītēs jūtas ļoti labi. Viņiem patīk un tanī brīdī viņi par mājām un vecākiem nedomā. Bet agri vai vēlu pienāk brīdis, kad gribas mājās, un ļoti gribas pie mammas, pie tēta, pie savējiem,” vērtē Ieva Sardiko.

Raidījumu atbalsta:


Raidījumu atbalsta: