Kāds suns man ir vispiemērotākais, kāpēc nevajag izvēlēties dzīvnieku tikai pēc ārējā izskata un ko nozīmē – izprast suņa šķirnes pamatvajadzības un kāpēc apmācība ir svarīga jau no pirmās dienas, skaidrojam raidījumā Ķepa uz sirds. Raidījuma viešņa kinoloģe Jūlija Elsa.

Nokarenas vai stāvas ausis. Garspalvains, bet lai neož pēc slapja suņa, kad salīst. Liels vai mazs augums. Intelekts. Draudzīgs pret bērniem. Veselīgs. Viegli apmācāms. Tie ir tikai daži no kritērijiem, kā uzrunātie šķirnes suņu saimnieki izvēlējušies savus mīluļus.

Sākumā Inese Tilgale ar acīm iemīlējusi haskija un čau-čau šķirnes suņus, taču, vācot informāciju, sapratusi, ka nepietiks laika, ko veltīt haskijam, bet čau-čau suņi ir pārāk spītīgi.

„Klīstot pa internetu, meklējot informāciju, es ieraudzīju bildi ar baltiem suņiem. Un man bija tā – man vajag šādu,” atklāj Inese Tilgale. “Sāku vākt ziņas par samojediem. Jā, tas ir man! Arī samojedi ir mazliet spītīgi, ar savu galvu domājoši. Zināju, ka negribu suni, kas ir ļoti pakļāvīgs. Otrs, ka suņiem nav šī raksturīgā smarža, it sevišķi pēc lietu , tas man arī bija svarīgi.”

Pirms ģimenē ienāca angļu buldogs, Antons Mārtiņš Feldmanis savu sapņu suni ieraudzījis ciemojoties pie draugiem.

„Mums likās pilnīgi fantastisks, brīnumains suns. Tad mēs sākām interesēties par to angļu buldoga šķirni un sapratām, ka pēc dzīves veida ir ļoti piemērots mums. Nesteidzīgs mierīgs, nosvērts,” atklāj Antons Mārtiņš Feldmanis.

Tērpu zīmola “Amoralle” īpašniece Inese Ozola vispirms kopā ar bērniem izveidoja sarakstu ar vēlamajām nākamā ģimenes locekļa īpašībām, un. ņemot vērā visas prasības, atrasta piemērotākā šķirne.

“Mēs gribējām, lai nav pārāk liels suns, bet arī ne pārāk maziņš. Svarīgi, lai ar viņu var ceļot, lai viņš būtu draudzīgs pret bērniem. Vēl svarīgi, lai nebūtu pārāk aktīvs. Mēs gribējām , lai viņš dzīvo ar mums līdzi kopā gan tajās slinkajās dienās, gan arī tajās, kad gribas iet un kaut ko darīt,” stāsta Inese Ozola.

Tā mājās ienāca Kavaliera Kinga Čārlza spaniels jeb kavalierītis Lu Lu. No diviem kucēniem izvēle kritusi par labu Lu Lu, par ko audzētāja teikusi – kucēns ar raksturu.

“Tas šķita ļoti interesanti. Man šķiet pievilcīgi cilvēki ar raksturu, suņi ar raksturu . ka tajā patiešām var izveidoties dziļa mīlestību un attiecības,” turpina Inese Ozola.

Vācu aitu suņu audzētāja ar 20 gadu stāžu Solvita Vēvere atzīst – nopietni šķirnes suņu audzētāji savus lolojumus pārsvarā nereklamē vispārzināmajos sludinājumu portālos, bet gan ievieto informāciju klubu mājas lapā. Tāpēc neapzinīgi un neinformēti potenciālie suņu saimnieki piezvana reti.

„Cilvēki, kas meklē vācu aitu suni, pārsvarā ir tādi, kas meklē suņus aktīvam dzīves veidam. Meklē ģimenes draugu un tajā pašā laikā viņi meklē arī drošību, jo joprojām ļaudis interesējas, lai suns pildītu mājas sarga funkciju,” norada Solvita Vēvere.

Detalizētā sarunā ar iespējamo saimnieku Solvita izvērtē, vai viņi izvēlas sev piemērotas šķirnes suni. Taču, ja viens jautājums izskan kā pirmais, tad audzētājai uzreiz ir skaidrs: visticamāk – nošauts greizi.

„Man vajag sargsuni! Tajā brīdī, kad cilvēks meklē suni sargāšanai, mēs uzreiz cenšamies ieiet dziļākā detalizācijā. Jo neslēpšu – ir cilvēki, kas iedomājas, ka vienkārši nopērk suni, noliek sētā un ar to viss sākas un beidzas. Ar vācu aitu suni ir daudz jāstrādā, viņš ir aktīvs, viņš ir tā ģenētiski uzbūvēts, ka viņš grib mācīties un spēj iemācīties būt paklausīgs,” atzīst Solvita Vēvere.

Papilonu šķirnes suņu audzētāja Gunita Romanovska novērojusi, ka nereti augumā nelielos suņus kā savus labprāt izvēlas vecāka gada gājuma cilvēki. Ja seniors grib iegādāties kucēnu, Gunita uzreiz saka: nē.

„Pensionāram nav noteikti piemērots kucēns, jo papilona šķirne ir ļoti aktīva un kucēns prasa daudz uzmanības. Ar viņu daudz jāstaigā m jābūt aktīvam pašam cilvēkam. Pensionāram, kas grib mājas mīlulīti, tādu, ko turēt klēpīti un glaudīt, papilona kucēns noteikti nederēs,” uzskata Gunita Romanovska.

Tomēr abas suņu audzētājas ir vienisprātis, ka pēdējā laikā potenciālie suņu saimnieki ir daudz vairāk lasījuši un interesējušies par savu izvēlēto suņu šķirni, nekā tas bijis pirms vairākiem gadiem.

Raidījumu atbalsta:


Raidījumu atbalsta: