Raidījumā Ķepa uz sirds interesējamies, kā suņi var palīdzēt atrast pazudušu cilvēku? Cik stundas ir izšķirošas, lai suns varētu saost pēdas un vai jebkurš suns var piedalīties pēdu meklēšanā? Raidījuma viesi – biedrības “Helper” dibinātaji Laila Skrodele un Guntis Skrodelis.

Pēkšņu veselības problēmu dēļ Renāra mamma naktī, laikā no plkst 4 līdz 7 rītā, bija sapakojusi visas savas drēbes, paņēmusi dokumentus un devusies nezināmā virzienā. Un mājās nav atgriezusies. Kad visas iespējamās atrašanās vietas pārbaudījuši, piederīgie no rīta vērsušies pie “Helper Latvia” cilvēkiem. Meklēšana sākusies 10 vakarā, bet pēc trim stundām, ar apmācīto suņu palīdzību Renāra mamma atrasta.

Renāra draugs Raivo suņu paveikto vienkārši apbrīno.

“Suņi tiešām dara brīnumu lietas. Kā es visiem tagad te saku – tā man ir pirmā pieredze, ka suns var atrast nevis adatu siena kaudzē, bet adatu siena šķūnī, jo pazušanas vieta un atrašanas vieta ir vairāku kilometru attālums,” stāsta Raivo.

„Suns sākumā atrada mantas lielos brikšņos mežā. Aptuveni pusotra kilometra attālumā. (..) Atrada cilvēku neiedomājamā vietā.”

Atrastās kundzes dēls Renārs citiem, ar kuru tuviniekiem noticis negadījums, iesaka – nekādā gadījumā nenolaist rokas un rīkoties.

87 gadus vecajam Zigurda tēvam ir alcheimera slimība smagā formā. Sirmais kungs bija devies pastaigās, bet pēc tam neatcerējies vairs, kur dzīvo. Tomēr līdz šim tuvinieki viņu bija atraduši paši saviem spēkiem, taču ne šoreiz.

„Kamēr mamma šiverēja pa virtuvi, tēvs izkāpa pa pirmā stāvā logu, apģērbies uzvalkā, šlipsē. Viņam tas vienmēr bija tā, ja iet ārā, jāapģērbjas ļoti solīdi. Viņš bija izkāpis ārā pa guļamistabas logu  guļamistabas un aizgājis savās gaitās Mamma ieraudzīja pus desmitos vakarā, izskatās, ka tēvs ir aizgājis pastaigāties,” atminas Zigurds.

Jau pa ceļam uz vecāku mājām Zigurds bija zvanījis policijai, lai ziņotu par tēva pazušanu, taču kārtības sargi vispirms likuši pārbaudīt, vai tēvs neatrodas kādā no slimnīcām. Nevienā no slimnīcām tētis nebija, tāpēc Zigurds brauca uz policiju, kur viņam, neraugoties uz to, ka laiks iet un katra minūte ir no svara, vispirms bija jāizpilda daudz un dažādi dokumenti.

“Policijā strādā, protams, brīnišķīgi cilvēki, bet viņiem ir uzkraukts tāds papīru darbs, kas ir jāizpilda. Viņi vienkārši nespēj reaģēt momentā un ātri. Tas nav tā, ka es piezvanu un policija uzreiz reaģē un jau brauc un meklē,” stāsta Zigurds.

Viņš sapratis, ka gaidīt nav laika, tādēļ zvanījis uz “Helper Latvija”, kur uzreiz atbildēts: mēs braucam!

“Lai neaizkavētu laiku viņi brauca pa taisno pie manas mammas. Paņēma tēva drēbes, ko attiecīgi iedeva sunim, kurš ir meklētājs. Kamēr es policijā sēdēju, tikmēr viņi jau meklēja,” turpina Zigurds.

Pēc kāda laika Zigurds jau uzzinājis par pirmajiem meklēšanas rezultātiem. Zigurds no meklētājiem uzzinājis, ka pēdas no Ķīšezera krasta ved uz Brīvības ielas pusi. Drīz pēc tam Zigurds arī atradis tēvu. Viņš iesaka šādās situācijas nekavējoties meklēt palīdzību pie “Helper”

Raidījumu atbalsta: