Pandēmijas laikā cilvēki pērk ne tikai kucēnus, bet arī zivtiņas. Vai tiešām akvārijs prasa minimālas rūpes un kas jāzina iesācējam, interesējamies raidījumā Ķepa uz sirds. Raidījuma viešņa zooveikala konsultante Zane Zagorska.

Lai arī pieņemts domāt, ka apmeklētāji uz Rīgas Zooloģisko dārzu vairāk dodas tādēļ, lai apskatītu lauvas, žirafes, lāčus un pērtiķus, arī akvāriju māja, īpaši bērnos, raisa interesi par tur dzīvojošajām zivtiņām. 

„Ir, protams, dažas zivis, kas ir ļoti lieli favorīti apmeklētāju vidū. Gan dažās iespaidīga lieluma cihlidas, gan saklausījušies, gan saskatījušies, ka ir tāds dzīvnieks, piraija. Nu tad to ieraugot, emociju izvirdums ir liels,” stāsta zoodārza pārstāvis Māris Lielkalns.

Ne gluži katru dienu, bet ik pa laikam uz Rīgas Zooloģisko dārzu tiek atnestas zivtiņas, ko saimnieki vairs nevēlas paturēt. Visbiežākie iemesli šādai rīcībai teju tādi paši, kā tad, ja saimnieki izdomā atteikties no kāda četrkājaina mājdzīvnieka.

„Daļā gadījumu ir, ka cilvēks ir nedaudz pārvērtējis zivs izmērus un akvārija izmērus. Izrādās, ka tā zivs, ko paņēmis, izaugusi drusku lielāka nekā būtu piemērota akvārijam. Tad arī apnīk šis dzīvnieks,” komentē zoodārza pārstāvis Māris Lielkalns.

Mainās situācijas cilvēku dzīvē, mainās intereses, kāds pārceļas uz citu dzīvesvietu, uz citu valsti un zivi īsti paņemt līdzi nevar.

„Izvēle par labu atdod zivis Zoodārzam, ir pat savā veidā apsveicama, pretēji tam, ka bijušie saimnieki nolemj dāvāt zivtiņām brīvību,” atzīst Māris Lielkalns. „Brīdī, kad tas dzīvnieks varētu būt apnicis, viņu nekādā gadījumā nevajadzētu izlaist brīvā dabā. Jo visas zivis, kas ir akvārijā, protams, ir eksotiskās zivis. Tiklīdz temperatūra pazeminās kā šinī brīdī, tad lielākā daļa šo zivju aiziet bojā.”

Ir bijis gadījums, kad  netālu no Daugavpils kādā dīķī bija izlaistas septiņas piraijas. Tāpat dažādas eksotiskas zivju sugas ir konstatētas šur un tur Latvijas ūdeņos.

Lēmums iegādāties akvāriju un tā iemītniekus, īpaši tad, ja zivtiņas būs pirmās dzīvās radības, par ko cilvēks ir gatavs rūpēties, visticamāk, saistās ar to, ka zivis neprasa no saimnieka tik lielu uzmanību, kā suns vai kaķis – tā domā zivtiņu saimnieks ar vismaz 15 gadu pieredzi aktieris Zigurds Neimanis.

„Zivis nav jāved ārā kā suns divreiz vai trīs reiz dienā. Zivtiņām pietiek ar savu kompāniju. Kaķim vai sunim, ja saimnieks nav parādījies divas dienas mājās, ir stress, bet zivīm nekas tamlīdzīgs nenotiks,” skaidro Zigurds Neimanis.

Tomēr Neimanis uzskata, ka, piemēram, bruņurupucis noteikti paņemtu vēl mazāk no saimnieka dārgā laika. Aktieris stāsta, ka savulaik rūpēties sācis par aptuveni 20 zivtiņām vienlaicīgi.

„Man bija diezgan liels akvārijs. Tagad drusku mazāks. Man bija pie 200 litriem, riktīgs iebūvēts dzīvoklī starp divām istabām sienā. Apskatāms no abām pusēm. Tik lielā akvārijā turēt vienu vai divas zivis būtu briesmīgi,” uzskata Zigurds Neimanis. Man pat sākumā bija grāmatvedība, pat datorā ir atverama vieta „Akvarium”, uzskaitītas, kādas un cik sugas ir bijušas. Cik pazudušas, cik iepirktas no jauna.”

Rūpējoties par zivīm, pēc Neimaņa domā, vislielākais laika un darba patēriņš ir akvārija tīrīšana. Filtrus viņš skalo un maina ik pēc trīs vai četrām dienām, bet lielo akvārija ģenerāltīrīšanu veic reizi 10 dienās, un šī procedūra aizņem vismaz divas stundas.

„Manā gadījumā ir tā, ka akvārijs ir acu augstumā. Es nevaru ieskatīties no augšas un viņu tīrīt bez palīglīdzekļiem. Man ir vajadzīgas trepes, uz kā pakāpties, lai virsmai tiktu klāt,” komentē aktieris.

Svarīgākais zivtiņu labsajūtas un veselības garants ir tīra dzīves vide, tādēļ akvārija tīrīšana ir pirmais preventīvais pasākums, lai šis mājdzīvnieks justos labi.

„Kā mēs labi saprotam, zivtiņa dzīvo tur, kur arī kakā. Un tad tas viss regulāri ir jāmaina. Ja to visu nemaina, tad, protams, ka dzīves vide pasliktinās. Tad arī sākas problēmas,” skaidro Māris Lielkalns. „Vēl viena lieta – pārapdzīvotība. Nevajag uzreiz gribēt daudz, daudz, daudz. Jo var gadīties, ka akvārijs ir par mazu un zivju ir par daudz. Sākas strīdi savā starpā, var iegūt brūces. Rezultātā attīstās dažādas slimības.”

Zivtiņu iegāde nekādā gadījumā nevar būt mirkļa iegriba. Iepriekš tāpat ir jāatrod un jāizlasa daudz informācijas. Izrādās – ne katrreiz zivis var aizstāt tos mājdzīvniekus, no kā cilvēkiem visbiežāk ir alerģiskas reakcijas.

„Bija reāls zvans – jautāja: kādu dzīvnieku varētu mēģināt mājās turēt, jo tētim ir viens alerģiju komplekts, mātei ir otrs komplekts ar alerģijām, bērnam ir vēl trešais. Beigu beigās arī alerģija pret ūdeni. Tā kā zivs pat īsti nevarētu būt šis izvēlētais dzīvnieks,” atklāj Māris Lielkalns.

Zigurds Neimanis ir pārliecināts, ka pūles un noņemšanās, ko prasa zivtiņu un viņu mājvietas kopšana, ir tā vērtas un smej, ka uz zivīm akvārijā var skatīties tad, kad saimnieks grib. Bet suns vai kaķis pienāks pie saimnieka tad, kad viņi to gribēs.

„abos dzīvokļos, kur man bijuši akvāriji, tie vienmēr bijuši novietoti virs datora galda. Kad es strādāju, kaut ko rakstu, tikko man acis piekūst, pamirkšķinu un paskatos uz augšu. Pilnīgi cita dzīve un pilnīgi cita pasaule,” atzīst Zigurds Neimanis.

Raidījumu atbalsta:


Raidījumu atbalsta: