Pirms astoņiem gadiem Liepājas pusē, Grobiņas atkrituma poligona „Ķīvītes” teritorijā sāka darboties atkritumu šķirošanas komplekss. Šo gadu laikā jūtams būtisks progress, īpaši dalīti vākto atkritumu jomā

„Ja pirms astoņiem gadiem mums mēnesī ienāca kādas 24 tonnas dalīti vākto atkritumu, tad tagad tās ir vairāk nekā 200 tonnas. Progress ir, cilvēki šķiro vairāk. Protams, ar apjomu, kaut kādā ziņā cieš arī kvalitāte.

Jo, ja sākumā šķiroja paši apzinīgākie un rūpīgākie, tad tagad šķiro vairāk cilvēku. Kāds kaut ko nav sapratis, vai kam neinteresē tik ļoti, kas notiek tālāk ar to materiālu, tad arī piejaukumu ir vairāk,” situāciju iezīmē SIA „Eco Baltia Vide” šķirošanas kompleksa ražošanas vadītājs Jānis Višņevskis.

Turpat netālu Grobiņas atkritumu poligonā atrodas arī jaunā bioloģisko atkritumu rūpnīca, kas darbojas jau aptuveni pusgadu. Bioloģisko atkritumu apjoms, kaut arī tam bijuši piejaukumi, jau šajā laikā ir bijis pietiekošs, lai varētu notikt gāzes ražošanas process.

„Viss jau no mums atkarīgs - kā paši šķirosim, lai bioloģiju tīrāk atšķirotu.

[..] jo sliktāks materiāls, jo vairāk sadārdzina procesu un apgrūtina komposta iegūšanu,” stāsta SIA „Liepājas RAS” ražošanas tehniskais speciālists Pēteris Dovgvillo.

Šajā Kurzemes atkritumu poligonā joprojām tiek noglabāti aptuveni 40% no saražotajiem atkritumiem, tomēr par iespēju sasniegt mērķi līdz 2035. gadam atkritumu poligonā noglabāt tikai 10% no atkritumiem, uzņēmumā vērtē cerīgi. Progress ir jūtams, taču joprojām cilvēkiem ir ļoti dažāda izpratne par šķirošanu.