Augstskolu likums Latvijā apstiprināts pirms 26 gadiem. Šī nav pirmā reize, kad ir virzīta reforma, taču līdz šim tā ir apstājusies Saeimā, nespējot vienoties. Šobrīd esam tai posmā, kad Augstskolu likuma grozījumi Saeimā ir pieņemti 2.lasījumā, vēl priekšā 3.lasījums.

Grozījumi paredz jaunus kritērijus un prasības augstskolām.

Viens no kritērijiem – ne mazāk kā četri tūkstoši studējošo universitātēs, jau pirms gada un arī tagad raisa asas diskusijas, pārmetot ministrijai, ka mehāniski radītu kritēriju dēļ, tiek panākta statusa zaudēšana universitātēm Daugavpilī un Liepājā.

Plašas diskusijas ir sociālajos tīklos, medijos, portālā manabalss.lv nedēļas laikā ir savākti vairāk nekā 10 tūkstoši parakstu par universitāšu saglābšanu Latvijas reģionos. Par to runā augstskolu rektori un akadēmiskais personāls, politiķi.  

Šobrīd reģionālās universitātes cer, ka šis kritērijs 4 tūkstoši studējošo - tiks izņemts no likuma Saeimas trešajā lasījumā.

Bet, ja tomēr nekas likumā mainīts netiks, vai universitātēm reģionos būs iespēja saglabāt savu statusu? Par to raidījumā „Reģioni Krustpunktā” stāsta Lāsma Zute – Vītola un Karina Važnaja no Latvijas Radio Latgales studijas.