Kādi ir pirmie secinājumi pašvaldībām, kurās jau kursē videi draudzīgie autobusi, kāds finansējums pieejams, lai tos iegādātos un kādas vēl ir alternatīvas, bez elektroautobusiem, skaidro Oskars Brasliņš un Solvita Stara no ReTV.

 

Nu jau nepilnus divus mēnešus Valmieras pilsētas sabiedriskā transporta maršrutos kursē divi jauni elektroautobusi, bet kopš 2020. gada pasažieri tiek vesti ar 10 dīzeļa-elektriskajiem hibrīdautobusiem.

Pašažieru pārvadātāja „VTU Valmiera” valdes priekšsēdētājs Aigars Vītols teic, ka iecere nomainīt vecos dīzeļautobusus pilsētā savā ziņā saistīta ar pašvaldības noteikto zaļo kursu, kā arī balstīta Autotransporta direkcijas izvirzītajos mērķos – kļūt videi draudzīgākiem sabiedriskā transporta reģionālo maršrutu tīklā. Visam pamatā, protams, ekonomiskais aprēķins un transportlīdzekļu efektivitāte ilgtermiņā. 

"Autobusu baterijas resurss ir ap 400 km, ko tādos normālos apstākļos var nobraukt. Pie ārkārtīgi sliktiem apstākļiem var nobraukt 200 km bez uzlādes. 200 km dienā priekš viena autobusa mums ir absolūti pietiekami.”

Viena šāda elektroautobusa izmaksas ir 550 tūkstoši eiro. To iegādē uzņēmums „VTU Valmiera” piesaistīja Eiropas Savienības fondu atbalstu 85% apmērā, atlikušo daļu sedza pats pasažieru pārvadātājs.

Valmiera nav vienīgā, kas pilsētas pasažieru pārvadājumos izmanto videi draudzīgos autobusus. Pēc Satiksmes ministrijas informācijas, līdz šī gada beigām elektriskie autobusi kursēs astoņās Latvijas valstspilsētās – Daugavpilī, Jelgavā, Jēkabpilī, Jūrmalā, Rēzeknē, Rīgā, Valmierā un Ventspilī – pasažieru pārvadājumiem kopumā būs iegādāti 145 videi draudzīgi autobusi.

Videi draudzīgo autobusu darbību nodrošina ar elektrību, saspiesto dabasgāzi, duālo dīzeļdzinēja un elektrodzinēja sistēmu, kas ir tā dēvētie hibrīdi.