Latvijā ir 1201 ģimenes ārstu prakse, kas sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus. Viena prakse vidēji gadā no valsts saņem nepilnus 124 000 eiro, saņem pacientu līdzmaksājumus un piedāvā arī maksas pakalpojumus. Finansējums, protams, saistīts ar pacientu skaitu. Šobrīd mazākajā praksē ir 107, lielākajās – pat vairāki tūkstoši pacientu. Bet vai katram Latvijas iedzīvotājam ir pieejams ģimenes ārsts un ko tad, ja tuvākajā apkārtnē šāda pakalpojuma nav?

"Pirmkārt, tev ir jādabū tas pacientu skaits, kas lai pie tevis pierakstās. Paiet gadi 4-5, kamēr tu iepazīsti cilvēkus. Bet kapitācijas nauda atkarīga no piereģistrēto pacientu skaita. Un, ja tev ir ļoti maz piereģistrēto pacientu, tev būs arī maza tā nauda. Tur sākumā vajadzētu noteikti būt pašvaldības atbalstam, kamēr tā prakse iestrādājas,” saka ģimenes ārste Aija Skudra no Skrīveriem.

Kā notiek jaunu speciālistu piesaiste un kāpēc vienā pašvaldībā ģimenes ārstu pietiek, bet citā to nav, to plašāk pētījušas žurnālistes Daina Zalamane un Inga Ozola.