Talsos pirmo nedēļu aizvadīta zupas virtuves otrā sezona, un, lai gan aukstums un augstie rēķini vēl tikai priekšā, jau šobrīd negaidīti apmeklējums pietuvojies pērnā gada rekordam. Kas ir cilvēki, kuri zupas virtuves apmeklē, vai šī iespēja viņiem nozīmē ko vairāk, nekā vienu siltu maltīti dienā, un vai nabadzība ir kauns? – par to plašāk stāsta Sanita Liepiņa no ReTV.

Vietējā Talsu kafejnīca “Bella” jau otro sezonu pēcpusdienās kļūst par bezmaksas Siltas zupas izsniegšanas punktu. Zupas virtuves saimniece savus pastāvīgos apmeklētājus pazīst labāk, un atzīst, ka īsto skarbo situāciju viņi nemaz neatklāj. Kafejnīcas īpašniece Gita Mauriņa stāsta, ka ir cilvēki, kuri, šeit pirmo reizi nonākot, raud.

„Cilvēks jūtas tāds… pazemojoši,” tā atzīst kāda astoņdesmitgadīga kundze, otrās grupas invalīde.

Zupas virtuves ideju pērn rudenī aizsāka biedrības “Baložu pasts” vadītāja Jana Biezā. Tobrīd Latvijā solīja nebijuši augstus elektrības un apkures rēķinus, un viņa baidījās, vai tamdēļ kāds talsinieks nepaliks nepaēdis. Viens no iemesliem, kas šo zupas virtuvi atšķir citu vidū, ir tas, ka jau no pirmās dienas šeit netiek prasītas trūcīgā vai mazturīgā statusa izziņas – var nākt jebkurš, kam nepieciešams.

Kurzemē zupas virtuvju nav daudz. Dažviet par to rūpējas Latvijas Sarkanais Krusts, zupas virtuves ir arī Tukumā, Ventspilī un Saldus novadā. Tās nav pašvaldībām obligātas, bet brīvprātīga iniciatīva, kam mēģināt rast finansējumu.

Trūcīgo personu skaits Talsu novadā šī gada deviņos mēnešos salīdzinot ar iepriekšējā gada tādu pašu periodu samazinājies par 12%; savukārt maznodrošināto skaits palielinājies par 30%. Sociālās palīdzības nodaļas vadītāja Tatjana Kuzmuka aicina gan sabiedrību pievērst uzmanību, vai kaimiņš nav nonācis grūtībās, un arī pašiem negaidīt, kamēr problēma samilzt.