Pēdējās desmitgadēs Latvijā jūras piekrastē strauji izplatījusies krokainā roze. Senāk kāpās rozes stādītas apzināti, bet tagad tiek meklēti labākie risinājumi un pētīts, kā nākotnē cīnīties ar šo invazīvo sugu jūras kāpās, to rakt ar lāpstu, mazgabarīta tehniku vai dedzināt. Augusta nogalē AS “Latvijas valsts meži” dabas liegumā “Ziemupe” uzsākusi invazīvās sugas - krokainā roze (Rosa rugosa) - ierobežošanas darbus aptuveni 10 hektāru lielā platībā.
Krokainā roze, kas izplatās jūras krastā negatīvi ietekmē pašmāju augus un aizsargājamos biotopus. Raidījumā žurnāliste Inga Ozola plašāk skaidro uzsākto cīņu ar invazīvajām sugām Latvijā, šoreiz lielāku uzmanību pievēršot Kurzemes piekrastes biedam – krokainai rozei. Kas līdz šim ir izdevies un kādu scenārijus redzam nākotnē?
„Krokainās rozes gadījumā tā cīņa ir diezgan sarežģīta, auga saknes ir salīdzinoši dziļi zemē, tādas virspusējas zemsedzes apsaimniekošanas metodes ir drīzāk mazāk efektīvas, īpaši, ja augs veido blīvas audzes,” saka LVM Vides projektu vadītājs Ilmārs Bodnieks.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X