Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


  Drošības policija uzsākusi septiņus kriminālprocesus par balsu pirkšanas gadījumiem šajās vēlēšanās. Publiskā telpā tiek iztirzāts tikai viens no šiem – „Vienotības” Zaķa gadījums, kas tiek pasniegts kā acīmredzams  noziegums no viņa vai viņa atbalstītāju puses. Bet varbūt tomēr šis Zaķa gadījums ir provokācija, kas itin labi iederas melnā PR kampaņā, kas īpaši pirms vēlēšanām aktivizējas divos interneta portālos – pietiek.com un puaro.lv, vēršoties pret konkrētas valdošās partijas „Vienotības” redzamākiem politiķiem. Šo versiju pētījusi kolēģe Ginta Mūrniece.

Lielas  daļas sabiedrības, kolēģu  un mediju spriedums ir skarbs – ja ne Zaķis pats, tad ar viņa ziņu šajās vēlēšanās pirktas balsis Latgalē Zaķim par labu . Un tikai tādēl viņš tagad sēž tur, kur nu pagaidām sēž - Jēkabielas augstajā namā. Tiesa, ne vairs kā „Vienotības“ frakcijas vadītājs, bet tā vienkārši, jo arī viņa kā deputāta „kārts“ faktiski ir sista. Tik vienkārši. Kritovskis, Kampars, Štokenbergs, Āboltiņa, Zaķis… „ Vienotība“ pēdējos gados  tiek neitralizēta pa vienam, bet centīgi.Kas to dara? Ar kādu mērķi? Par kādu naudu? Ir divas versijas, kas izkristalizējas,  analizējot notikušo - vai nu pašā „Vienotības“ iekšienē notiek cīņa par varas pārdali un Zaķi  vajag novākt pie malas, lai pie teikšanas tiktu nākamais, vai arī kāds to dara no ārpuses... Ja redz ,no kurienes šim kompromatam, var teikt „aug kājas”, tad uz brīdi ticams, šķiet,  pirmais variants. Paskatīsimies.

Viļāni. Maza Latgales pilsētiņa. Tur  bijām otrdien . Vienotības biedrs, Ilzes Viņķeles tēvs Juris Vidiņš zina visu, viņam ziņojuši pacienti, ka notiek balsu pirkšana par labu Zaķim, un viņš tad tālāk par šādu nesmukumu darījis zinamu "Vienotības" vadībai un visbeidzot Drošības policijai. Ar sirmo kungu tiekamies noplukušā slimnīcā, kur remonts,  izskatās,  nav bijis kopš padomju laikiem. Ierastā slimnīcu aromāta vietā te ož pēc skābbarības vai kaut  kā tāda. Kā izrādās, smaka, iespējams, no pelējuma, ko arī ieraugu atpūtas telpā uz loga ailēm. Bet mūsu saruna ne par to, bet par dvēseļu tīrību vai tīrīšanu un iespējamo cīņu par ietekmi partijas iekšienē. Vidiņa kungam vismaz Zaķa lietā viss ir skaidrs: „ Es domāju, ka lielākā problēma mūsu partijā bijusi tanī apstāklī, ka mēs savlaicīgi neesam attīrījušies no šaubīgiem elementiem," - Tā Vidiņš.

 - Zaķis ir šaubīgs elements?

- Ziniet, ja nodokļu apiešanas shēmotājs paliek par frakcijas vadītāju, tad īsti kārtībā nav ar frakciju.

- Jūs zināt , tātad, kas tie bija par autobusiem  un kas tie bija par cilvēkiem, kas apmaksāja to kampaņu, un varat apgalvot, ka šie cilvēki bija saistīti ar Zaķi?

- Nē, es nevaru apgalvot, ka tie bija saistīti ar Zaķi. Es varu teikt tikai pieņēmuma formā. Man piezvanīja viens privātdetektīvs, kas ir piefiksējis autobusu numurus, šoferus un balsu pārdevējus, un pircējus, ka tas it kā nodots Drošības policijai. Bet, ja jūs sakāt, ka Drošības policija tiks skaidrībā ar to visu, es nebūtu tik pārliecināts par to.“

Vidiņa kungs vairākkārt atkārto, ka nav instruments neviena rokās un viņam nav pamata neticēt tiem, kuri viņam stāstījuši par balsu pirkšanu. Šā gada janvārī viņš bija paredzējis teikt runu "Vienotības" kongresā, bet nav ticis pie vārda, viņa runa izsūtīta partijas biedriem, tajā viņš kritizē partijas vadību un uzteic savas meitas darbu. Nekas slikts, bet ne ītajā  vietā un laikā.

Citādi bez jau aprakstītās slimnīcas Viļānos viss kā Viļānos. Sastopam pārsvarā krieviski runājošus viļāniešus. Citi kaut ko ir dzirdējusi par balsu pirkšanu, citi nezina neko.

„ Es ņe toļki par Zaki, es dzirdēju, ka Sokolkos skraidīja par to satiksmes.., tā pa piecīšiem skraidīja, bija kam iedeva. Es zinu, ka piedāvāja un maksāja, bet ne man, kaimiņš sacīja."

Cilvēku uz ielām maz, jo kā nekā ir darba laiks. Vienīgais Vidiņa kungs, kurš visu zina, neko neatklāj, pie tā arī paliksim. Tas gan nenozīmē, ka variants par varas pārdali partijas iekšienē un tēva centieniem lobēt meitas kā politiķes karjeru kaut kādā mērā būtu saistāms ar Zaķa sakompromitēšanu, jo no katra biedra sišanas cieš visa partija. Uz tik pašnāvniecisku soli nevar parakstīties neviens politiķis, ja vien viņš draudzējas ar galvu.

Kādreiz  sistais politiķis Aigars Štokenbergs par visu šo: „Zaķim ir visas tiesības uz Saeimas deputāta mandātu tikmēr, kamēr tiesa nav pierādījusi pretējo. Otrkārt, es būtu ārkārtīgi atturīgs uzklausīt un izvirzīt priekšplānā to personu argumentus, kuri ir personiski ieinteresēti vienā vai otrā iznākumā. Piemēram, Vidiņa kungs kandidēja tieši tajā pašā vēlēšanu apgabalā un saņēma krietni mazāk balsu nekā virkne citu politiķu, kas bija virs viņa tajā sarakstā. Skaidrs, ka viņam ir savas intereses par šo iznākumu. Tāpat kā viņa meitai ir savas intereses attiecībā uz viņas lomu "Vienotībā" - frakcijā, partijā, ministrijā un tā tālāk...“

Pa ceļam no Viļāniem uz Rīgu piestājām Jēkabpilī, kas ir Zaķa dzimtā pilsēta. Tiekamies ar avīzes „ Jaunais vēstnesis“ žurnālisti Māru Grīnbergu. Kā stāsta Māra, jēkabpiliešiem ir dalītas jūtas pret Dzintaru Zaķi, kurš savulaik 90. gadu sākumā tur visai sekmīgi nodarbojies ar biznesu: „Cilvēkiem vispār pret šiem deputātiem, kas jau ilgstoši ir Saeimā veidojas negatīva nostāja, jo viņi grib redzēt reālus rezultātus. Agrāk vismaz Zaķis brauca un stāstīja pirms katrām vēlēšanām, šogad mēs viņu neesam redzējuši vispār.. Es domāju, ka cilvēkiem vajag izrunāties ar viņu cilvēku, kas ir no viņu reģiona ievēlēts, tas nekas, ka viņš tur Latgalē, jo viņi zina, ka kaut ko viņš izdarīs Jēkabpils labā.

- Jūs gaidāt Zaķi  atpakaļ Jēkabpilī, ja viņam neizdosies vairs politiķa karjeru veidot Rīgā?

- Nu nezinu. Šādi cilvēki vairs nav īpaši cieņā, diemžēl. Zinu, ka viņa ģimene ir ļoti noraizējusies par visu šo, un es pieļauju, ka tas ir saistīts ar viņa konkurentiem“

Bez „savējo uzmešanas“otrs variants - pret Zaķi vērsta provokācija nolūkā „piebeigt“ viņu un diskreditēt "Vienotību", kas arī aptaujātajiem ekspertiem šķiet visai ticams variants. Ivars Ijabs, politologs:

„Zaķis ir cilvēks, kas politikā ir pietiekami ilgi, un viņš, atšķirībā no, iespējams, daudziem citiem politiķiem, stādās priekšā, kādas sekas un kādas izmaksas var būt kādam viņa solim, un tieši tādēļ man ir diezgan grūti iedomāties, ka Dzintars Zaķis ( ņemot vērā, kāda viņam līdz šim bijusi reputācija) tagad šinī mirklī iet un taisa sev kaut kādu šāda veida palīdzēšanas kampaņu ar diezgan augstu varbūtības pakāpi, ka to varētu uzzināt viņa politiskie oponenti. Tas, protams, dara uzmanīgu.“

Jautājums, kurš  pasniedzis Zaķim un vienlaicīgi "Vienotībai" šo dāvaniņu? Kā redzamas, vislielākā negatīvisma kampaņa "Vienotības" virzienā plūst caur diviem portāliem, kuru vadībā ir Jurģis Liepnieks un Lato Lapsa, un lapelēm, kuras nosauktas par medijiem.

   Liepnieks, kā zināms,  savulaik bija Tautas partijas, tagad Saskaņas prieksvēlēšanu kampaņas „diriģents“. Informācija pietiek.com  un puaro.lv. aptuveni viena virzienā. Un lai kā Lapsa cenšas pasniegt, ka kompromati, kas publiskoti avīzē „Vienotiba pietiek“, ir pašu "Vienotības" biedru pasūtījumi pret saviem partijas biedriem, tas izklausās pēc „suņa murgiem”. Kristovskis, Kampars, Štokenbergs, tagad Āboltina, Zaķis šo kampaņu upuri. Cik tas maksājis pasūtītājiem? Kurš ir pasūtītājs? Tas būtu jānoskaidro Drošības policijai, bet no tās puses nesaprotams klusums.

   Lapsas „ iznācienus“ Latvijas Radio ar negatīvo reklāmu par sarkanmataino kundzi un mēslu vabolēm apmaksājusi ar viņa brāli saistīta kompānija "Fox Communications II", kas gan pēc Lursoft datiem pērn strādājusi „pa nullēm“. LTV 1  šo reklāmu pārtrauca raidīt un neatklāj, cik viņiem samaksāts. Pret "Vienotību" vērstā avīze izmaksājusi  (pēc paša Lapsas  teiktā)  25 tūkstošus eiro. Finansēšanas avots  meklējams pašā "Vienotībā". To Lapsa atklājis preses konferencē.

To, ka šāda darbība faktiski apdraud Latvijas drošību, Latvijas Radio atzina vairāki aptaujātie eksperti un līdz šim „sistie“. Aigars Štokenbergs: „Katram sevis cienošam žurnālistam ir jāspēj paskaidrot, kur viņš ir saņēmis naudu. Tāda kampaņa, kas bija vērsta pret mani, maksāja kādus 200 tūkstošus latu. Un līdz pat šai dienai es nezinu, kas to apmaksāja. Un mēs nezinām, kurš apmaksāja tās avīzes, kas iznāca milzīgā metienā - ap 300 000 eksemplāru. Zinu vienīgi to, ka visu to informāciju bija sagatavojis pietiek.com. KNAB-s uzsāka pārbaudes lietu, par kuras rezultātiem man nekas nav zināms. Strelčenoks bija izmeklētājs tobrīd.“

Artis  Kampars no Vienotības: „Kas tā ir par naudu, kas tiek izmantota šādās kampaņās? Esmu pārliecināts, ka šī nauda, protams, nav vietējas izcelsmes. Protams, ja man būtu pierādījumi, tie būtu iesniegti tiesā, bet pēc informācijas, kas ir manā rīcībā, šī nauda ir cieši saistīta ar Krievijas biznesa interesēm, ar Krievijas biznesa vides uzskatiem, kā Latvijā būtu jādzīvo tālāk...

Polittehnologs vai PR speciālists  Jurģis Liepnieks īsi pirms vēlēšanām tvītoja,  citēju: „Interesanti,  piemēram, ka šajā kampaņā pirmo reizi LV izmantoti daži instrumenti, bet NEVIENS no tā sauktajiem ekspertiem pat nepamanīja.“

 Piezvanījām viņam, lai pavaicātu, kas šie ir par instrumentiem? Vai tiem kāds sakars ar Zaķa gadījumu?

„ Zaķis dod mājienu, ka mēs esam maksājuši, ka "Saskaņa" ir maksājusi par to, lai pašai "Saskaņai" būtu mazāk par divām vietām Latgalē. Tas ir pilnīgs absurds! Mums Latgalē bija mērķis vismaz 7 vietas, mēs esam dabūjuši 6 vietas. Tas ir neapmierinošs rezultāts "Saskaņai" Latgalē. Un tagad mēs zinām - kāpēc. Un es nešaubos ne mirkli, tur jau tajā Zaķa gadījumā, tur tas viss ir ļoti caurspīdīgi, tur būs tajos septiņos kriminālprocesos gan aizturētie, gan , es domāju, šīs lietas visas nonāks tiesā, tā ka šie te neveiksmīgie mēģinājumi kaut kā pārcelt no slimās galvas uz veselo to problēmu ir tādiem naiviem prātiem domāti..“

Šie septiņi kriminālprocesi , kā informē KNAB, uzsākti nevis saistībā ar balsu pirkšanu vienas, bet vairāku partiju kandidātu labā. Liepnieks īsti tā arī neatklāja, kas ir tas jaunais, ko nevar atšifrēt eksperti, bet kas izmantots šajā kampaņā, vien minot, ka savulaik Tautas partija mēģināja sadalīt vēlēšanu apgabalus tā kā pasta nodaļās, cenšoties „noklāt“ tos ar apmaksātiem aģitatoriem. Tolaik nekas labs neesot sanācis, bet tas strādājot. Stalbes gadījums, kur vēlētāji ieradušies ar Rāmkalnu īrētu autobusu un draudzīgi  nobalsojuši par Saskaņu, un likuši Zariņam plusiņus, neesot viņu radīts „instruments“, taču arī par šo gadījumu uzsākts kriminālprocess. Ticamākais, ka šis ir viens no instrumentiem, kā darba kolektīvi draudzīgi var braukt un balsot par darba devējiem simpātiskiem politiķiem, un neviens nevarēs „piešūt“ balsu pirkšanu vai brīvas gribas ietekmēšanu. Jautājums, ja reiz tik droši, ka Zaķa labvēļi (arī Latgales uzņēmēji, kuriem ir darba ņēmēji, veseli kolektīvi), gribot Zaķim palīdzēt, nav izmantojuši šo, bet gājuši ceļu, kas ved strupceļā? Pārāk neloģiski, lai būtu ticami, un redzot, cik centīgi konkurenti piestrādājuši pie nomelnošanas, ticamākais, ka Zaķa gadījums varētu būt viens no šiem neatklātajiem „instrumentiem“. Politologs Ivars Ijabs gan Latvijas Radio atzina, ka cilvēku stulbums bieži vien ir prātam neaptverams. Manuprāt, šis tomēr nav tas gadījums, - secina Ginta Mūrniece..