Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, sūtot Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.
Ēnu ekonomika mums visu laiku velkas līdzi kā dzirnakmens, no kā kopīgiem spēkiem jāatbrīvojas, tā atzina premjers Krišjānis Kariņš, komentējot jaunākos datus par ēnu ekonomiju Latvijā. Ēnu ekonomikas tendences ir satraucošas, devīto gadu pēc kārtas ēnu ekonomika būtiski nav mazinājusies, pandēmijas laikā tā ir palielinājusies jau līdz 25,5% no iekšzemes kopprodukta. Puse no ēnu ekonomikas īpatsvara ir aplokšņu algas, nozaru dalījumā arvien antitopa pirmajā vietā ir būvniecība.
Aug Latvijas ekonomika, bet ēnu ekonomika nemazinās, kāpec tā un ko darīt, lai situāciju mainītu, Krustpunktā diskutē Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes locekle Katrīna Zariņa, Latvijas Bankas padomes loceklis Andris Vilks un Ekonomikas ministrijas Uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta direktore Ilze Lore.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (14)
Un vispār nekas nemainīsies, kamēr politiķi nesapratīs, ka tad, kad darba spēka nodokļu slogs tiks samazināts, ēnu ekonomika samazināsies, un valsts iekasēs vairāk naudas nekā tagad! To atzīst gudri domājoši ekonomisti, bet mums nav gudri domājoši politiķi, tādēļ viss turpināsies kā līdz šim – nodokļus palielina, bet tie, kuri tos spēj ,,pacelt’’ tikai samazinās, toties ēnu ekonomika pieaug!
Es, klausoties dažādas diskusijas, arvien vairāk pārliecinos, ka dzīvoju atpalikušā, negodīgā valstī, ar nezinošiem, nevarošiem bezatbildīgiem politiķiem un ierēdņiem! Bet tik un tā - projām nebraukšu jo mīlu šo zemi un ceru, ka kādreiz mainīsies vēlēšanu sistēma, kad vairs nebūs jāvēl par partijām, bet par cilvēkiem, kuri vēlēsies mainīt lietas par labu tautai nevis savai kabatai!
Pilnībā piekrītu, ka pilni nodokļi atmaksājas gan slimības, gan bezdarba gadījumos, gan pensijā aizejot, - saņemt pietiekošu pensiju ir patīkami. Slikti ir tas, ka padomju laiku darba stāžs un iemaksas ir nelietīgi zemu novērtēts!
Es te redzu vairākus veidus kā situāciju uzlabot, Jaunzeme 2us jau minēja.
1) labot likuma normu, lai VIDam nekas nav jāpierāda, pietiek ar aizdomām, loģisku ķēdi un acīmredzamām neatbilstībām (piemēri par nekaunīgu luksusa dzīvi, žurnāla vāku un oficiālo minimālo vai visiem zināmajām muitnieku pilīm, kas it kā celtas par ietaupījumiem no pieticīgā atalgojuma).
2) visa veida atklātība iepirkumos, tai skaitā nozares vidējās algas prasība, apakšnieku līgumu un cenu legalizācija, prasība pretendentiem pamatot savu cenu, nevis pieņemt, ka var nosolīt dajebko, bet pēc tam atrast iemeslus, lai to nepildītu. Aizliegtais paņēmiens lieliski nosauca krāpšanās shēmas, jautājums, kādēļ neviena uzraugošā iestāde ieteikumus nelieto un tās neatmasko?? Atkal vainīga nozaru ielobētā likumdošana?
3) visa veida iepirkumu izvērstu tāmju publiskošana, lai nozares un konkurenti tās var ķidāt un norādīt uz dempingu, samazinājumiem un ēnām. Ja reiz zemākā cena, tad kur ģeniālais, legālais ietaupījuma veids? Protams, iespējams gadījums, ka viens pretendents prasa saprātīgu cenu, bet citi ir ierēķinājuši piecenojumu un sadārdzinājumu 20%. Iepirkumu analīze, solījumu un reālo darbu uzraudzība LV vispār klibo ar abām kājām.
4) LTRK jau klaji lobē nemaksātājus, - negrib kauna stabus, tikai "labās vēstis". Līdzīgi komercbanku asociācija kādreiz bičevska personā ielobēja klientiem un valstij neizdevīgas normas gan fondu apsaimniekošanā, gan nodokļu progresivitātē.
5) nodokļu nemaksātājiem nepiešķirt nekādus pabalstus, jāpanāk situācija, ka darbinieki nav lojāli viņus apzogošam darba devējam, paši jau šodien izjūt nodokļu nemaksāšanas sekas, nevis kaut kādā tālā nākotnē, pensijā aizejot.
Ja valdība, FM, VID Ēnu ekonomiku un Aplokšņu algas apkaros ar stulbām kampaņām TV, radio reklāmām, kauninot uzņēmējus un nodokļu nemaksātājus, kratot ar pirkstu un stāstot ka slikti ir nemaksāt nodokļus, NEKAS NEMAINĪSIES - IR BŪTISKI JĀCEĻ SODI par Aplokšņu algām un Nodokļu nemaksāšanu: MANTAS KONFISKĀCIJA, KONTU BLOĶĒŠANA, CIETUMS, ROKUDZELŽI
Kāda jēga ir no Solidaritātes nodokļa, kāda šim nodoklim ir funkcija?
Valdība ZZS ar Kučinski un Danu priekšgalā gandrīz 3 reizes palielināja dividenžu nodokli no 10% uz 20% + koeficients 0.8 = 25%. Bet Latvijas ir tūkstoš SIA ar negatīvu pašam kapitālu, kuri gadiem strādā ar zaudējumiem. Ja uzņēmums 10 vai 15 gadus nav maksājis dividendes tad kāpēc lai pēkšņi viņi to darītu. Uzņēmumiem nav izdevīgi maksāt pie tik liela nodokļa oficiāli dividendes, labāk naudu ir sadalīt Aplokšņu algās uzņēmuma Valdei un īpašniekiem.
- OIK nodeva, kas padara nekonkurētspējīgu ražošanu
- paša VID ēka ir kā piemērs nesamērīgai nodokļu maksātāju naudas šķērdēšanai
un šo sarakstu var turpināt nevar būt tikai tā ka uzņēmēji ir draņķi un ierēdņi visu dara pareizi un nav draņķi.
OIK VEIDO ĻOTI MAZU DAĻU NO ELEKTRĪBAS CENAS, tā nav pat trešdaļa vai puse, KĀDS TAM VISPĀR SAKRS AR APLOKSŅU ALGĀM?
Ja turpmākajā stundā saruna būs šajā gultnē tad sausais atlikumsno sarunas būs 0.
Un nodokļu likmes jau no pirmās dienas ir milzīgi, tas nozīmē valsts un pašvaldību ierēdņi joprojām labāk nožnaugs uzņēmējdarbību, par ko liecina UR lieliskie sasniegumi uzņēmumu apkarošanā un jauno uzņēmumu reprodukcija ir līmenī, par kuru sapņo veselības ministrs un visa valdība.
Visi iespējamie nodokļi tik s tikai un vienīgi celti, jo ir katestrofāls naudas trūkums Valsts budžetā, to ir saprot jebkurš 1. kursa students.
Kuru no vairāk, kā 15 nodokļiem tu gribētu mazināt un pamato kāpēc?
Sociālo nodokli jau samazināja par 0.5 jeb pus procentu, bet kāds no tā ir labums?
Kurš tev traucē likvidēt savu pseido biznesu un pašam iet strādāt Maximā jo ne uz ko vairāk tāpat neesi spējīgs???
Piemēram pat lidlam lai arī atvēršanas plāni kā apgalvo PR nav mainīti ir grūtības atkārtoti piesaistīt un nokomplektēt zema atalgojuma darbiniekus, jo atkal tiek izmisīgi meklēti veikalos strādnieki, kur pirm 6mēnešiem jau bija nokomplektēti.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X