Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, sūtot Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.
Lielveikalu darbs ir jāierobežo - svētdienās jāslēdz un jāļauj strādāt vien mazajiem veikaliem, kas dotu tiem iespējas papildus nopelnīt un varbūt tad daudzi aizvērtie veikaliņi, piemēram, Rīgas centrā pamazām atdzimtu. Marta sākumā par šo raisījās arī debates valdības namā, uzklausot Zemkopības ministrijas ziņojumu par situāciju piensaimniecības nozarē. Daļa ministru pauda skepsi, daļa atbalstīja zemkopības ministru. Didzis Šmits solīja veikt rūpīgāku analīzi un tad vēlreiz nākt uz valdības sēdi jau ar konkrētākiem argumentiem. Cik jēdzīga būtu šī ideja un vai brīvdienās vajadzētu slēgt lielveikalus arī Latvijā, Krustpunktā diskutē zemkopības ministrs Didzis Šmits (Apvienotais saraksts), Ekonomikas ministrijas Iekšējā tirgus departamenta Konkurences, tirdzniecības un patērētāju tiesību nodaļas vadītājs Didzis Brūklītis, Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis un TC "Spice" valdes locekle Iveta Priedīte. Pa tālruni uzklausām Latvijas tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētāju Henriku Danusēviču.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (22)
1) 2us domājošus un vērā ņemamus dalībniekus - Staķi un Šmitu, 1 stagnējošu mēbeli - ministrijas klerku, - pašiem ideju nav 30 gadus, bet viss cits ir slikti vai bezgalīgi apspriežams, 1 tanti, kas neredz tālāk par esošo - savu degungalu.
2) Staķim taisnība, ka tirgus nav brīnumnūjiņa, tas jāregulē, tikko pamanām buksēšanu. Un tas IR stulbi, ka veikali tirdzniecības centros tiek sodīti, ja nav atvērti, - galu galā veikals maksā nomas maksu un pārējo drīkst noteikt pats, arī savu darba laiku un brīvdienas!! Tas ir vājprāts - likt pārdevējam nīkt tukšā veikalā, tērēt elektrību, jo lielveikals izdomājis strādāt līdz 23!
3) Patika klausītāja ideja par pārtikas lielveikalu (beta, lidl, maxima x, rimimini, ...) izvietojuma un atbilstības iedzīv.skaitam kontroli, lai nevairojas kā truši katrā brīvajā laukumiņā. Galu galā aptieku izvietojums tiek regulēts, alko veikalu izvietojums attiecībā pret skolām - arī. Nav jābūt vienā krustojumā 3 veikaliem un, ja ir, tad brīvdienās varētu strādāt tikai 1 no visiem, secīgi, rindas kārtībā.
4) Par pašvaldības grantu gan Staķim nepiekristu, jo, ja kāds tur neizīrētas, tukšas telpas, tad naudas pietiek un var atļauties nepelnīt. Tādām telpām jāpaaugstina NĪN, lai veicinatu īres maksu samazināšanos.
5) EM tēze par regulāriem tirdziņiem nav reāla, jo a) saražot un pašam tirgot ir laikietilpīgi, b) tirgošanas vietas cena ir ļoti augsta, sliktais piemērs ir zemnieku nakts tirgus - mazajiem apjomiem tur nav ko darīt. Drīzāk ir jārevidē eko un pārējo mazumtirgoņu-starpnieku piecenojumi, kā Šmits teica - pat 160%, tā ir nelietība pret pircēju un ražotāju apzagšana! Šveicē lielo tirgotāju ķēžu piecenojumi ir zināmi, tos apspriež presē, tas nedrīkst būt noslēpums!
6) Šmits pareizi norādīja, ka mazie veikaliņi būs dārgāki, bet to eksistence un masveidība spiedīs cenas lejā lielveikaliem! EM to nespēj apjēgt! Šī ziema taču tieši to skaidri nodemonstrēja - cenas pārtikai kāpa debesīs, bet, ja pircēji nepakļāvās un nepirka, pēc 1-2 mēn. cenas sāka samazināties. Ja pamatproduktus varētu nopirkt kādā mazākā veikaliņā, uz lielveikalu būtu jāiet vēl retāk un rimji cenas būtu spiesti nolaist straujāk.
7) Nekādi nesaprotu, kādēļ LV nevar ieviest dubulto marķējumu kaut vai tikai piena produktiem kā Šveicē? Ir 2 datumi - realizācijas beigu datums un, par to 5-7 d. lielāks, lietošanas beigu datums. Tas ir ļoti izdevīgi pircējiem un neļauj tirgoņiem izlaisties - viņiem nav iespējas realizēt produktus par pilnu cenu pēdējajā derīguma termiņa dienā, bet pircēji var iegūt, piem., jogurtu 6pakas ar 50% atlaidi, kas ēdamas visu nākošo nedēļu. Ja tirgotājus netrenkā, viņi uzblīst un izlaižas, kļūst nekaunīgi. To jau Latvijā redzam.
8) Vēl pavisam nesen mums bija no padomijas aizgūtais priekšstats, ka jābūt diennakts pārtikas veikaliem vai kioskiem, jo katram "pilsonim" taču var ienākt prātā naktī kko nopirkt! Tagad no tiem laimīgi esam atbrīvojušies un tauta mācās pirkumus plānot, iepirkties savlaicīgi. Spices pr-ce gan gribējusi uzturēt nakts Narvesenus, bet attapusies. Nu, nav naktī nekas jāpērk, ja ļoti vajag - ir benzīntanki, automāti, ēdienu piegāde mājās, bet nav naktī jātur vaļā veikali! Tagad jāsper nākošais loģiskais solis - svētdienās - viss slēgts.
9) tas klausītājs, ka rakstīja/teica, ka dzīvo Pierīgā un svētdiena ir vienīgā diena, kad ar ģimeni aizbraukt uz pilsētu iepirkties, laikam dzīvo citā pasaulē, - ir arī tāda nedēļas diena kā SESTDIENA, kad arī nav skolas, parasti nav jāstrādā, tad ļoti labi var paspēt iepirkties, ja neguļ līdz pusdienai, saplāno vajadzības un maršrutus. Lai sestdienā veikali strādā līdz 14 vai 16, pietiks, bet svētdienā nav jāvazājas pa veikaliem, brīvdienas jāpavada saturīgi un svaigā gaisā.
Nav tāda likuma kas regulē cigarešu un alkohola tirdzniecību pie skolām, jo ir likums kas paredz ka nepilngadīgi bērni un skolēni nevar vispār iegādāties alkoholu un cigaretes pat 100 km attālumā no skolas , taka nemuldi bet palasi Latvijas vēstnesi vai portālu līkumi.lv
Rimi un Maxima Lidl neviens pat nedomā slēgt, taka lasi likumprojektu vispirms.
Pēc šī brīža likumiem visi lielie tirdzniecības centri var strādāt 24 h diennaktī/ 7 dienas nedēļā un neviens to neplāno mainīt.
Kurš traucē mazajiem veikaliņiem samazināt cenas pirms to saka darīt Rimi. Mazie veikali varētu samazināt savu rijību un alkatību.
Ja tev tik ļoti patīk Vācija kurš tev traucē savu biznesu pārcelt uz Vāciju un būvēt tur savus tirdzniecības centrus Vācijā?
Latvijai ir sava Satversme un Vācijas likumi nav saistoši.
Katrs cilvēks pats var izdomāt kā pavadīt brīvo laiku ar ģimeni un draugiem ne jau tu te tagad komandē t sāksi.
Visi Latvijas iedzīvotāji nav miljonāri kuri var pitkties pie mazajiem restorāniem, kafejnīcām, un dārgajiem Kalnciema tirgus Āgenskalnā tirgus mājražotājiem.
LATVIJĀ JOPROJĀM NODOKĻU nemaksāšana un Aplokšņu algu izplatība mazo.vid. uzņēmuma un veikalu un kafejnīcu segmentā ir ļoti liela
Mums pircējiem svētdien atvērti veikali nav nepieciešami, piem.Vācijā visvairāk pircēji iepērkas piektdienās - uz visu nedēļu.
Arī klimata aizsardzības labā, jāmaina viedoklis par tirdzniecības centriem kā atpūtas un izklaides centriem
Nemuldi ja nesajēdz neko
Ja brīvdienās lielie tirdzniecības centri būs ciet, vai nomniekiem tiks mazināta nomas maksa???
Viss šis izskatās pēc mazo veikalu biznesa interešu lobija. Nav noslēpums ka mazie veikali joprojām dzīvo ēnu ekonomikā vilto PVN deklarācijas maksā Aplokšņu algas. Vid ģenerāldirektore to apliecināja viesojoties Krustpunktā
Absolūti - svētdienā visus
Sestdienā - mazi veikali vaļā
Piemēram - sestdien, svētdien darbojas tirgi - Āgenskalns utml., ko slēdz pirmdienā
Bet savukārt lielveikali ir slēgti sestdien un svētdien , bet no pirmdienas līdz piektdienai - vaļā
Tostarp - viss ar alkoholu saistītais - CIET!!!
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X