Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.
Iedzīvotāju skaits Latvijā arvien samazinās, šobrīd izjūtam straujā dzimstības krituma, ko Latvija pieredzēja 90. gados, sekas. Dati nesola īpašu situācijas uzlabošanos arī nākotnē. Kā valsts pielāgosies situācijai un risinās iedzīvotāju novecošanās radītos izaicinājumus ekonomikai, par to diskusija Krustpunktā. Analizē Rīgas domes deputāts Viesturs Kleinbergs, Saeima Ilgtspējīgas attīstības komisijas deputāts Māris Kučinskis, finanšu ministra padomniece, Demogrāfijas lietu centra pārstāve Karina Ploka, Latvijas Bankas ekonomists Andrejs Migunovs un Latvijas Universitātes Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātes tenūrprofesore socioloģe Inta Mieriņa.
Tā, protams, nav tikai Latvijas problēma, bet Latvijā tas noteikti ir lielais nākotnes izaicinājums. Proti, mūsu iedzīvotāju skaits samazinās. Pats par sevi tas arī nebūtu nekas dramatisks, ja tas notiktu tā vienmērīgi visās vecuma grupās, bet tā jau nav un nebūs. Samazinoties dzimstībai, pieaug vecāku ļaužu īpatsvars, pienāk laiks, kad ir vairāk pensionāru, tātad cilvēku, kas vairs nestrādā, un maz to, kas pelna naudu. Sabiedrībā briest arvien lielāka krīze, jo vajadzību jau ir daudz. Kur lai ņem naudu?
Krustpunktā esam runājuši un turpināsim runāt par to, ka esošā politika ir jāmaina, ir jādomā par dzimstības veicināšanu, bet tā bedre ir jau tagad, un realitāte rāda, ka mēs tā īsti nespējam ilgtermiņa vajadzības politiski likt pāri tām pašreizējām vajadzībām. Tāpēc šoreiz nerunājam par to, kā veicināt dzimstību, bet par to, kā mēs sadzīvosim ar jauno realitāti un tai pielāgosimies.
Rietumvalstis iepriekšējos gadu desmitos ir gājušas tādu šķietami loģiskāko ceļu - trūkstošo darbaspēku ievedot. Tomēr redzam, tā arī ir atliktā problēma, jo parādās šīs politikas sekas. Tāpēc jautājums or - kādu ir un būs Latvijas politika, kādai tai jābūt un ar kādu realitāti ir jārēķinās?
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (22)
Cik uzņēmumi tev pieder ?
Konkrēti cik uzņēmumu valdēs un padomēs tu esi sēdējis?
Vakar devos uz to pašu Rēzekni uz Poliklīniku, lai pieteiktos pie endokrinologa. Kā ar slapju lupatu pa muti: “Mums endokrinologa nav!” Kur meklēt? Meklējiet citās pilsētās. Kurā citā? Ptreiļos nav. Viļānos? Kārsavā? Varakļāni tak tagad jau ir Latvija. Bet Daugavpils Krievija.
Nu un tagad sazvērestības teorija pāraug dzīves reālajā teorijā. Mūs vienkārši cenšas eitanizēt. Vairs neizved ar lopu vāģiem aiz Ļeņingradas tundrā, kā latviešu pašpārvalde lūdza vācu valdībai Vācu laikā. Neizdevās, jo Ļeņingradu tā arī nevarēja paņemt. Arī nenošaus kā ebrejus holokaustā. Jo dzīvojam demokrātiskā valstī un Eiropā. Tad visu tā mierīgi. Sorosa atmaksātā valdība lēnām, bet neatlaidīgi likvidē medicīnisko apkalpošanu visā Latgales teritorijā. Atbrīvos teritoriju no cilvēkiem un zemi par kapara centiem pārdos vācu, dāņu, zviedru un citu rietumzemju lielajiem latifundistiem. Beļevičs Latgales pilsētelēs izveido savu aptieku ķēžu rindu. Mēness aptiekas , Saules, tagad arī Latvijas aptiekas. Cenas debesīs, lai slimie latviešu pensionāri piepildītu Farmācijas treknos makus, bet paši nomirtu, nesaņemot veselības aprūpi. Meli?!!! Sorosīti?! Pasakiet to manai skolas biedrenei, kura nomira 66 gados. Pateica (nolādēja), ka viņa nebrauks ne pie kādiem ārstiem, jo tur naudu prasa tādu, ka cenas debesīs. Viņai tādas nav. Bet rezultātu nekādu. Raālas palīdzības nekādas. Tikai formāla un augstprātīgi nicinoša attieksme pret mirstošu slimnieku.
---Grūtniecība vidēji ilgst 6,5 tūkstoši stundu. Latvijā aizliegtās surogātmātes saņem pietiekami daudz, lai būtu stimuls kaut kam tādam piekrist. Ja stundas likme būtu piemēram 10 eiro ,tad viena grūtniecība valstij izmaksātu kādus 65 tūkstošus eiro. Kamēr kaut kas tamlīdzīgs nenotiks, vezums nekustēsies no vietas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X