Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, sūtot Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.
Kad lemjam, par ko balsot Saeimas vēlēšanās, vai raugāmies uz partiju sarakstiem vai atsevišķiem kandidātiem? Daži cilvēki gribētu balstot par kandidātiem no dažādu partiju sarakstiem. Vai nepieciešams domāt par vēlēšanu sistēmas maiņu, par to diskusija Krustpunktā.
Raidījuma viesi: politologs Filips Rajevskis, zvērināta advokāte, konstitucionālo tiesību eksperte Ilze Plakane, kā arī Latvijas Universitātes profesors Juris Rozenvalds.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (4)
Varu nosaukt, manuprāt, maināmās lietas un pamatot izmaiņu nepieciešamību, lai eksperte gūtu nelielu priekšstatu par to, kas tad "sabiedrībai nepatīk".
Vēlēšanu sistēmas mērķis noteikti NAV radīt dajebkādu likumdevēju-lupatu deķīti, nebeidzamu kompromisu nomocītu sīkpartiju(ekon.grupējumu) klubiņu vai caurkritušu/atpazīstamu muzikantu-sportistu-aktrišu-rakstnieču-polici stu-trulu mājsaimnieču paštīksmināšanās arēnu par nodokļu naudu. Mērķis ir radīt kompetentu, izglītotu, efektīvu, strādāt un valstiski domāt spējīgu likumdevēju, kurā dalībnieki izprot savus pienākumus, iepazinušies ar situāciju valstī, viņiem ir idejas, viņi nākuši strādāt, nevis atsēdēt, izrādīties vai shēmot kompensācijas. Un tieši tādēļ, ka "deputāts nav starpnieks", bet pēc savas neesošās saprašanas lemttiesīgs subjekts vai tupa balsošanas mašīna, ir svarīgs gan ievēlēto intelekta līmenis, gan zināšanu bāze, te nepietiek ar svaru cilāšanas, dziesmiņu izpildīšanas mākslu, vai populāra rumpīša statusu. Līdz šim var droši apgalvot, ka 80% ievēlēto neredz ne tālāk, ne viedāk, viņi apmierinās ar to, ka sēž augstāk, strādā mazāk un barojas labāk. Eiro ieviešana ir sens piemērs, vai pēc tā ir bijis kas vērā ņemams?
Esošais - raibās koalīcijas "kompromisu" modelis nenodrošina ne kvalitatīvu likumdošanu, ne ilgtspējīgu stratēģiju, ne kompetentu darbu valsts un tautas interesēs. Latvijas atpalicība ir tam apliecinājums.
Ko darīt?
1. Palielināt partiju dibināšanai nepieciešamo minimālo biedru skaitu, koriģēt apvienībās-biedrībās nepieciešamo aktīvo dalībnieku skaitu, lai nevairotu sīkpartijas.
2. Samazināt vēlēšanām piesakāmo kandidātu skaitu sarakstā no 115 uz 50-60, lai mudinātu partijas atbildīgāk izraudzīties kandidātus, palielinātu iekšējo konkurenci, likvidētu situāciju, ka no saskaņas parlamentā var iekļūt tik daudzi latviski komunicēt un likumdevējā strādāt nespējīgie, ka no kpv saraksta ievēl zili-zaļus, uz ielas atrastus brīnumus, kas gadu mēģina apjēgt, kur nokļuvuši un kas jādara.
3. Samazināt Saeimas deputātu vietu skaitu no 100 uz 60, atbilstoši vēlētāju skaitam, lai celtu kompetences līmeni, vairotu konkurenci un izraudzītos cienīgākos.
4. Atņemt tiesības no viena saraksta ievēlētam deputātam kļūt par "neatkarīgo" vai mainīt sarakstu sasaukuma laikā. Vēlēšanās nestartē "neatkarīgo" saraksts un parbēdzēji, iespējams, pat netiktu ievēlēti, ja būtu uzņemošās partijas sarakstā. Šobrīd notiek vēlētāju krāpšana un deputātu ņirgāšanās par sistēmu. Piemērs - stepaņenka, kas savu sarakstu pameta nākošajā dienā pēc ievēlēšanas. Ja vēlētājiem ir jāievēro noteikumi (obligāti viens un tikai viens saraksts), tad arī deputātiem jāievēro noteikumi! Gribi mainīt sarakstu - noliec mandātu.
5. Kad šis realizēts, var sākt domāt par kardinālākām izmaiņām - balsojam par vienu sarakstu, bet tajā pierakstām cienīgākos citu partiju kandidātus.
6. Kas attiecas uz tautas vēlētu prezidentu - Latvijas tauta tam vēl ne tuvu nav nobriedusi, - ievēlētu populāros - lembi, Maestro vai kādu trampveidīgo. Valsts vadīšana nav "labo cilvēku" konkurss.
8. Rozenvaldam pilnīga taisnība par zemo politiķu līmeni un uz ielas salasīto gadījuma cilvēku sarakstu mazspēju. Tas, ka mēs ejam pareizajā virzienā, nav mierinājums, jo mēs ejam pārāk lēni, mīņājoties, stagnējot.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X