Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.
Pārtikas cenas veikalos, brīžiem šķiet, pieaug ne pa mēnešiem, bet dienām. Valdība tagad izstrādā priekšlikumus, kā ierobežot pārtikas cenu kāpumu mazumtirdzniecībā. Ko tie paredz? Krustpunktā skaidro un vērtē ekonomikas ministrs Viktors Valainis (Zaļo un zemnieku savienība), Saeimas Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama (Progresīvie), Saeimas Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētājas vietnieks Jānis Vitenbergs (Nacionālā apvienība), Latvijas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.
Pārtikas preču cenas Latvijā ir pārāk augstas, tā secinājusi Ekonomikas ministrija, uzsākot darbu pie priekšlikumiem un likuma grozījumiem, lai ar piespiedu instrumentiem situāciju mainītu. Valdošā koalīcija paudusi tam atbalstu. Vēl novembrī varētu skatīt konkrētas likuma izmaiņas, jo vairāki virzieni ir publiski iezīmēti, un tie raisījuši pretrunīgu reakciju. Piemēram, uzcenojuma griestu noteikšana noteiktām preču grupām. Tāpat tiktu aizliegts utilizēt nepārdotās preces. Būtu jānosaka zemākā cena tirgū vienam no produktiem katrā preču kategorijā. Vēl vairāki priekšlikumi. Kā tos vērtēt? Kādas varētu būt gan īstermiņa, gan ilgtermiņa sekas, ja šādas prasības stāsies spēkā?
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (17)
Domāju, ka viens skaidrojums ir mūsu sociālā nevienlīdzība. Jo augstās cenas taču ir tāpēc, ka ir kas pērk 180 gr sviestu par 3,30 eur . Ja neviens nepirktu,tad tik augstas cenas nebūtu.
Tāpēc valdībai būtu ne tik daudz kā jāskrien pret brīvā tirgus likumiem, kā jāmazina sociālā netaisnība.
Latvijas valsts palielināja algas visiem varnešiem nevis palielināja bērnu pabalstus. Tikai viens piemērs, ka mūsu vara ir tik alkatīga, bet tādu piemēru ir nevis desmitiem, bet simtiem. Nekā citādi kā par liekulību un tukšvārdību šādas diskusijas es nevērtēju.
2) Ne Konkurences padome ne Ekonomikas ministrija ne Saeimas deputāti nedrīkst un nevar regulēt cenas.
3) Žēl ka daudzi cilvēki pēdējo vairāk nekā 30 gadu laikā nav sapratuši ka PSRS sabrucis ir sen un Sociālisms, Komunisms ar Plānveida ekonomika vairs nepastāv.
4) Ja pilnīgi godīgi tad pie lielām cenām ir vainīga Ēnu ekonomika un miljardos lielās Aplokšņu algas. Ne jau pensionāri un vecās tantiņas bloķē lielveikalu un tirdzniecības centru stāvvietas un piekrauj ratus ka pastumt nevar
Varbūt KP un PTAC varētu sākt regulēt arī degvielas, kosmētikas, parfimērijas, pamperu cenas. Varētu arī regulēt apģērbu un apavu cenas jo tur uzcenojums ir 300% un pat 500%.
Kāds šeit sakars ar sabiedrisko transportu. Arī Rimi un Maximu valdība var sākt dotēt, tādā veidā samazināt cenas
Ja ne Demokrātija, Kapitālisms un Tirgus ekonomika regulē cenas, tad kas vēl?
Rimi un Maxima nav iesaistīti nevienā cenu sarunāšanā, karteļos. Ko tu saproti ar negodīgu komercpraksi??? Kāda tev daļa gar veikalu piecenojumu. Gāzes, elektrības, Apsaimniekošanas cenas neviens vairs sen neregulē. Zāļu cenas valdība tā regulē ka Latvijā ir zāles dārgāka ka LIETUVĀ UN IGAUNIJĀ.
2) Konkurences padome tieši ir radīta, lai apkarotu sarunāšanu, karteļus un negodīgu komercpraksi, tādēļ valstīs ar strādājošām PTAC un KP piecenojumi nav slepeni, cenas ir pircējiem draudzīgākas un atlaižu politika reglamentēta. Likumdevējs jau regulē cenas vairākās jomās (farmācija), SPRK regulē pakalpojumu cenas, ar dotācijām regulē sabtransporta cenas.
3) Neviens nerunā par soc., kom. pastāvēšanu, bet par alkatīgu tirgoņu negodīgu komercpraksi, kuru kontrolējošie un uzraugošie izliekas nemanām.
4) Ēnu ekonomika ir cits stāsts - arī tā var uzplaukt tikai un vienīgi KP, VID, PTAC un tiesībsargājošo mazspējas dēļ. Ja katru ganbei, kuram nofilmēta aplokšņu izmaksa, aizvērtu ar miljonu sodiem, tad kampēji un shēmotāji pierautos.
10 gadus atrunājās, izvairījās, izmelojās un neko nedarīja. Tagad nu tēlos varoni, kas Eiropā ieraudzījusi, ka pedējās dienas cenas samazinājumu tirgoņi uzliek savlaicīgi!!
Pateikšu vēl vairāk - Šveicē produktiem jau 15 gadus piena (un dažiem citiem) produktiem ir 2 termiņi - tirgošanas beigu datums un lietošanas derīguma termiņš, kas ir par 5-10 dienām lielāks, tādēļ tirgoņi IR SPIESTI izpārdot preces par pazeminātām cenām, bet pircēji var lietot produktus vēl vairākas dienas!!!!
Arī tas, ka tirgoņi izmet tikai 1% produktu ir meli, jo bieži piedādātājiem tiek uzspiests nepārdoto paņemt atpakaļ!
Tas, ka maxima leišu produktus tirgo lētāk kā Latvijas izcelsmes, bija redzams pat aklam jau pirms vairākiem gadiem, jo īpašnieki taču leiši!! Tādēļ gvelzt par to, ka "tirgus visu sakārtos", ir nelietīgi, jo šāds- kropls - tirgus bez uzraudzības neko nekārto!
Kā Endziņš ar Krūzīti var mierīgi gulēt, kad skaita savus manipulatīvos pantiņus par nabaga tirgoņiem, ne sliktāk par veco lapsu danusēviču?
Negaidīts, bet patīkams, pārsteigums ir Vitenberga un Valaiņa saprāts, kko tādu negaidīju. Ja viņiem izdosies šo karteli un tā piesedzējus apspēlēt, tauta būs pateicīga.
Ko vēl darīt?
1) Tika minēts, ka tirgoņi pasūta 1000vien., bet paņem 50. Tādēļ piegādes līgumi nedrīkst būt slepeni. Ja KP nedara savu darbu, jābūt arbitrāžai, kur piegādātājs nekavējoties var sūdzēties par šādu praksi un tirgonis saņem bargu sodu % no apgrozījuma jau nākamajā dienā. Bez želastības un par katru šādu sūdzību!
2) Tirgoņiem (īpaši 2 lielajiem) jāatņem reinvestētās peļņas atlaides, jo viņi tās izmanto negodīgi - lielveikalu vismaz Rīgā jau ir par daudz un šāi tiek manipulēts ar peļņas apjomu - maximas minētie 50 mio ir tikai tas, kas paliek pāri PĒC visām reinvestīcijām, lai gan normāli peļņa būtu jāatklāj PIRMS tām.
3) Alkohols jānodala specializētos veikalos un lielo tirdzniecības centru darba laiks svētdienās jāierobežo.
4) PVN samazināšana pārtikai nepalīdzēs, tas jau ir pārbaudīts, - bez piecenojumu un iepirkuma cenu publiskošanas tirgoņi turpinās krāpties.
Jābeidz žēlot tirgoņus, jāsaprot, ka viņi ir nekādu pievienoto vērtību neradoši starpnieki, tikai pakalpojumu sniedzēji, kuru dominance pār pašmāju ražotājiem un pārstrādātājiem ir kaitīga valstij, to nedrīkst pieļaut. Īpaši, ja redzam, ka tā tiek negodīgi izmantota. Kādēļ Latvijā ir visdārgākā pārtika? Jo mums ir visnespējīgākās KP, PTAC un (ārvalstu) mazumtirdzniecības rausējiem vislabvēlīgākā likumdošana. Lai izdodas to izbeigt!
Starp citu Tomson, ja igauņu piens būtu vislētākais, būtu forši, jo tas ir viskvalitatīvākais!
un vacija var pardot produktus ar beigusos terminu
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X