Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Dundagas pusē sākusies cīņa par medību teritoriju pārdali. Vietējā pašvaldība un policija nesteidzas ierobežot kāda mednieka aktivitātes, kurš terorizē zemju īpašniekus, vilto dokumentus, pārpērk citiem medību kolektīviem iznomātās zemes nolūkā iegūt pie Slīteres rezervāta simtiem hektāru lielas platības. Kā risināt samilzušo konfliktu un novērst līdzīgu situāciju veidošanos citviet Latvijā?

Latvijas Radio saņēma Dundagas puses iedzīvotāju vēstuli, var teikt, palīgā saucienu. Kāds Vitālijs Galaiskis no Rīgas, kuram pieder medību biedrība „Auzickalns” tajā pusē uzsācis agresīvu medību teritoriju iekarošanu. Viņš aktīvi cenšas pārvilināt savā pusē zemju īpašniekus, bloķē ceļus, uzstādījis novērošanas kameras un atradis kopīgu valodu ar pašvaldības vadītāju. Īpaši smagi iet viesu mājas „Jaunlīdumi” īpašniekiem, jo šī saimniecība atrodas teritorijā, kur Galaiskis vēloties ierīkot „slēgto zonu”.

Dundadznieku rakstītais mudināja doties pie viņiem, lai sastaptos ar šo pāridarītāju un cietušajiem.

„Jaunlīdumus” atrast nav nemaz tik viegli. Tā ir vēstulē pieminētā saimniecība, kura ir kā dadzis acīs medību teritoriju kārotājam Vitālijam Galaiskim. Tur aptuveni 100 hektāru lielā platībā saimnieko Diāna un Edgars, jauni uzņēmīgi jaunsaimnieki, audzē gaļas liellopus un zirgus, viņiem ir bioloģiskā saimniecība. Viņi nav rakstījuši minēto vēstuli. Bet viņi ir šai stāstā.

„Jaunlīdumu” saimnieki iznomājuši Vitālijam medību teritorijas, bet tad sācies konflikts, jo viņš bez saskaņošanas esot cēlis medību torņus, bojājis kokus, viņa piebarotie meža dzīvnieki postījuši saimnieku sējumus. Beidzot pēc vairākkārtējas vārdu apmaiņas viņi lauzuši ar Galaiski nomas līgumu, varbūt sagadīšanās, bet neilgi pēc tam viņiem nošauti divi suņi, uz kokiem parādījušies rupji uzraksti krievu valodā.

Par„Jaunlīdumu” saimniekiem sūtītas sūdzības visdažādākajām valsts institūcijām. Palasīsim Galaiska iesniegumu, kas adresēts Diānas dzīvesbiedram Edgaram, Ziemeļkurzemes virsmežzinim Frīdenbergam un Lauku atbalsta dienestam:

„2012. gada 17. februārī starp medību biedrību „Auzickalns” un īpašumu „Jaunlīdumi” īpašniekam Edgaram Pētersonam tika noslēgts medību nomas līgums, bet visu šo laiku medības dotajā teritorijā nebija iespējamas t.k. pa dienu un pa nakti uz viņas pastaigājas mājdzīvnieki, piederīgie Edgaram Pētersonam un viņa draudzenei. Uz manējiem vairākkārtējiem mutiskajiem un rakstiskajiem brīdinājumiem par to, ka mājdzīvnieki pastaigājas pa triju kaimiņklubu mednieku teritoriju un var nejauši nokļūt uz jebkāda mednieka šaušanas līnijām no mednieku dotajiem klubiem un būt nejauši ir nogalināts Edgars Pētersons un viņa draudzene nekādi nereaģēja. Nepieņēma tos nopietni, bet pretēji uzvedās dumji un turpināja atlaist nabadzīgus izbadējušos dzīvniekus mežā.”

Tālāk Vitālijs raksta, ka šie nabaga izbadējušies ēd viņa meža dzīvnieku piebarošanai izlikto barību.

Par iespējamiem draudiem „Jaunlīdumu” saimnieki vērsušies Talsu policijā. Policija draudus vēstules tekstā nav saskatījusi un atteikusies ierosināt kriminālprocesu. Kā stāsta Diāna, vien ieteikuši šo vēstuli nolikt pa rokai, ja nu kas.

Uz „Jaunlīdumiem” devies Pārtikas un veterinārais dienests, bet nevienu nabadzīgu izbadējušos mājdzīvnieku tā arī nav varējuši atrast. Kas attiecas uz Diānas un Edgara lopiem, kuri tikuši ārpus žoga, „Jaunlīdumu” saimnieki saka, ka esot bijuši gadījumi, kad meža zvēri pārrāvuši žogu, jo zvēri tiekot piebaroti tuvu viņu robežai.

Galaiska īpašumi un medību teritorijas var tuvākajā laikā var paplašināties, jo Dundagas pašvaldība gatavojas izsolīt medniekiem medīšanai arī sev piederošas platības. Lēmumprojekts liecina, ka bija paredzēts izsolīt arī Dundagas vietējai mednieku biedrībai jau iznomātas teritorijas, jo pašvaldības rīcībā neesot visu līgumu. Viens no pretendentiem Vitālijs. Pēc Latvijas Radio intereses par šo izsoli, līgumi atradušies, un nu sešu teritoriju vietā izsolei pakļautas tikai divas. Lēmumprojekta autors Guntis Kārklevalks nenoliedz, ka izsolē uzvarēs tas, kurš solīs vairāk. Pagaidām novadam citu kritēriju nav. Turpmāk arī Dundagas mednieku klubam vajadzēšot maksāt par medību teritoriju nomu.

Dundagas domes priekšsēdētājs Gunārs Laicāns neredz, kā atrisināt konfliktsituāciju savā novadā. Viņš nenostājas nevienā pusē un paļaujas uz policiju un citām valsts institūcijām. Viņš vēlas, lai „vilks paēdis un kaza arī varbūt, ja sanāk, paliek dzīva”. Citādās domās ir domes opozicionāri.

Vitālija Galaiska medību biedrība „Auzickalns” nav Latvijas mednieku asociācijā. Tomēr cīņu par medību teritoriju pārdali komentē asociācijas izpilddirektors Haralds Barviks. Viņš pirms sarunas apzvanījis, kā pats izsakās, cienījamus dundadzniekus, un visi kā viens nosodījuši Galaiska darbības. Viņš bilst, ka tas nav nekāds mednieku karš, bet viena cilvēka nekaunība.

Kā rīkoties, lai šādas situācijas novērstu? Varbūt jāvēl par mēriem mednieki? Tā tas ir Jelgavas novadā, kur pie teikšanas ir skandalozais medinieks Ziedonis Caune. Nav brīnums, ka jelgavnieki tādēļ var lepoties ar domes izstrādātu normatīvu, kas saucas „Medību teritoriju nomas piešķiršanas kartība”. Jelgavnieku vietējā vara savus cilvēkus no nekaunīgiem medību teritoriju iekārotājiem no malas pasargājusi. Izsolot medību teritorijas, viņi dod priekšroku saviem iedzīvotājiem, kas tur ir deklarējušies, kuru medību biedrības juridiskā adrese ir pašvaldības teritorijā, pie kam medību nomas maksu prasot simbolisku – 30 santīmus par hektāru.

Dundadznieki varētu ierakstīt piebildi, ka priekšroka izsolē ir tiem, kuriem laba reputācija. Bet Dundagā, kā var saprast, šī sasaukuma pozīcijas deputātiem noteicošais ir nauda. Žēl, ka par kādiem simts vai vairāk latiem gadā pašvaldība gatava pārdot jebkuram ienācējam savu iedzīvotāju mieru un drošību.