Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.
Krustpunktā šīs stundas sarunas temats – meži un koku izciršana. Zemkopības ministrija piedāvā mainīt koku ciršanas noteikumus, kas ļautu cirst jaunākus un tievākus kokus. Pret to iebilst dabas aizsardzības organizācijas, uzskatot, ka šādi noteikumi balstīti tikai saimnieciskos apsvērumos un apdraud dabas daudzveidību. Kā sabalansēt šīs intereses, raidījumā diskutē Zemkopības ministrijas Meža departamenta direktors Arvīds Ozols, Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks, Pasaules dabas fonda valdes priekšsēdētājs Uģis Rotbergs un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Dabas aizsardzības departamenta direktore Daiga Vilkaste.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (34)
Atbilde skaidra - maksā, t.i. dīlo, lai neķertos.
Saprotu, ka mēs no LVM prasam godīgumu un taisnīgumu - bet es to vērtēju tāpat kā kad mēs lūgtos lai ceptie gaiļi uz svētku galda vēl arī uzdzied -
100% valsts mežu naudas aiziet uzdzīvei - milzīgas algas pašiem LVM darboņiem, ministrijā vispār visatļautības un nesodāmības taukos
jēgu pazaudējuši , īpašniekiem, visi tie miljoni korumpantiem, kaut vai tai pašai veselības ministrijai , kur es nesaprotu - kā tā var būt, ka viņiem budžets ir simti miljoni , bet man jāmaksā par visu - pilnīgi par visu , tāpat policijas nespēja, tiesu sistēmas utt.
Pati savulaik stādīju mežus - kas man no tā tagad tiek? Piķis uz puļķa vārda tiešā nozīmē.
Ja Rotbergs dikti kašķīgi runāja, tad Muižnieks tik zemiski saldi tukšas frāzes bārstīja, ka man nevis tradicionāli saldu ko uzēst sagribējās , bet rūgtu - šķebena dūša no tukšiem solījumiem
Kas ko nesolīt, ja atbildība nekāda - 0 -
Lieliski, Uģi!
Nevienam nav nepamatotas aizdomas, ka tas, ko cenšas izsist Muižnieks, tomēr ir LVM lobijs.
JKP un KPV maina amatpersonas, žēl, ka šim birokrātam klāt neķeras.
2) katrs izcirtums ir jauna meža sākums;
3) šobrīd tiek ļoti daudz darba, zināšanu un naudas tiek ieguldīts meža audzēšanā, retināšanā, aizsardzībā, tāpēc koki ātrāk sasniedz “ražas gatavību”. Burkāni ir jānovāc tad, kad tie ir gatavi, nevis tad, kad sapuvuši. Un nākošā sezonā sēj jaunus. Tāpat arī mežā, tikai augšanas periods ir ilgāks;
4) ja visu Latviju gribam taisīt kā aizsargājamo dabas teritoriju, tad pretī ir jābūt kompensācijām meža īpašniekiem. Kurš par to maksās? Kāpēc tradicionāla valsts ekonomikas nozare, kas dod nozīmīgu pienesumu ekonomikā un ekoloģiskā līdzsvara saglabāšanā ir jāpeļ? Ar ko tā ir sliktāka kā burkānu audzēšana?
Svētdien raidījumā jau dizrdējām, ka šogad teju divreiz vairāk nekā pērn no ziedotās naudas tiek projektiem, kas saistīti ar mežu īpašnieku interesēm, kā arī pašu ziedojuma ģenerētāju – LVM: sabiedrības informēšanas un meža īpašnieku izglītošanas un apmācības programmām fonds piešķīris 314 800 eiro.
Mežus izcērt Āfrikā plantāciju ierīkošanai vai apbūvei pilsētās un infrastruktūras ierīkošanai - to sauc par atmežošanu. Mežinieki pēc ražas novākšanas atjauno mežu roku rokā ar dabas procesiem.
Ja Latvijas sabiedrība izvēlas oglekli nepiesaistošu mežsaimniecību, tad zviedri, somi un igauņi ir mācējuši izvēlēties efektīvu un klimatnoturīgu meža apsaimniekošanu.
Bioloģiskā daudzveidība ir tikai vairojusies, jo nemitīgi kā valsts, tā privātos mežos tiek atklātas un aizsargātas jaunas dabas vērtības. Ne velti pat DAP atzīst, ka jāiet dinamiskās vai kvalitatīvās dabas aizsardzības ceļš, nevis kvantitatīvā pieeja jāturpina. Piemēram, pērļupē kailcirtes aizlieguma dēļ ir tāds pielūžņojums un straujteču zudums, ka pērļgliemenēm nav kur "ligzdot".
Mežzinātnes un mežsaimniecības sasniegumus tagad liegt baudīt meža īpašniekiem būtu tas pats, kas pilsētniekiem neļaut izvēlēties plakanos TV ekrānus.
Meža īpašums ir tāds pats privātīpašums kā dzīvoklis, māja. Pēdējiem neviens neregulē televizora izmērus collās...
Meža īpašnieki ar savu darīšanu rada bioloģisko daudzveidību, kamēr platības ar saimnieciskās darbības aizliegumiem paliek nepievilcīgas un cilvēkiem bīstamas (kalstošās egles dažādās ĪADT).
Meža īpašnieki jau tagad dabai atvēl un palīdz:
Uz 1 ha atjaunošanas cirsmā saglabā:
- piecus lielākos ekoloģiskos kokus;
- kokus ar lielām (>50 cm diametra) putnu ligzdām, kā arī koku rindu un pamežu ap tiem;
- dobumainus kokus, kuru dobuma diametrs ir lielāks par 10 centimetriem.
Saglabā vismaz četrus (rēķinot uz cirsmas hektāru) resnākos kritušus, nolauztus vai stāvošus sausus kokus.
Saglabā visu apaugumu ap avotiem un avoksnājiem un mikroieplakās.
Saglabā koku, pie kura ir izveidots skudru pūznis.
Saglabā mežābeles.
Saglabā kadiķus.
Gravā un mežmalā saglabā daļēju apaugumu.
Par 30 gadiem vecākās skuju koku mežaudzēs kopšanas cirtē saglabā meža tipiem atbilstošu lapu koku sugu piemistrojumu vismaz 5 %.
Kokmateriālus pieved tā, lai nebojātu avotaines, skudru pūžņu kolonijas, ģeomorfoloģiskos veidojumus, kritušus sausus kokus, kas resnāki par 50 centimetriem. Ja, nešķērsojot saglabājamo kritušo sauso koku, treilēšanas ceļu nav iespējams izveidot, kritušo sauso koku saudzīgi pārvieto.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X