Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Ieraksts par jauno Valsts ieņēmumu dienesta jauno ēku. Šo namu apvij daudzi skandāli. Ēka nepieder valstij, uzcelta uz privātas zemes, un ik gadu no budžeta nāksies maksāt par to gandrīz septiņus miljonus eiro, šogad 10 miljonus. Un tā vismaz 30 gadus. To paredz nomas līgums. Kurš sagādājis šo „dāvanu"? Ko par to saka esošie un bijušie politiķi? Ierakstu gatavo žurnāliste Ginta Mūrniece.

Ideja par to, ka visām 15 Rīgas VID nodaļām un centrālai administrācijai vajadzētu būt zem viena jumta, radās 2006. gadā Tautas partijas premjera Aigara Kalvīša valdīšanas laikā, finanšu ministrs bija Oskars Spurdziņš. Nekā slikta tur nebija, jo aptuveni puse nodaļu nomāja privātas telpas, kas tāpat bija gana dārgi. Spurdziņa un Kalvīša laikā konkrēti līgumi par to, kas un kā cels, netika slēgti, to apliecina valdības lēmumi un arī pats Spurdziņš.

2008. gadā Godmaņa valdība ar finanšu ministru Ati Slakteri ielika "pamatus" šai idejai. Apzināti vai varbūt tādēļ, ka nebija pietiekami daudz pieredzes, līdzīgi kā Parex problēmu risināšanā. Parex valstij izmaksāja gandrīz miljardu, salīdzinoši tajā pašā gadā aizsāktais projekts par vienoto VID ēku - tikai pārsimts miljonus, pie kam trīsdesmit gadu laikā, ik gadu ap 7 miljoniem, pat nemanīsim. It kā sīkums, tomēr nepatīkami, ja paskatās, kā un kam par labu tika pieņemti lēmumi.

2008. gadā sākās krīze. Tas gan netraucēja Godmaņa valdībai uzņemties miljonu vērtas ilgtermiņa saistības ar privātu kompāniju Mežaparks SPV, kuras valdes priekšsēdētājs ir Rīgas eksmērs Gundars Bojārs. Zeme Mežaparkā pirkta arī no zināmas personas – Vladimira Vaškeviča dzīvesbiedres Ināras Vilkastes - par gandrīz 30 miljoniem latu. Pati viņa to nopirkusi par pārsimts tūkstošiem. Kompānijas patiesie īpašnieki ir Krievijas uzņēmēji. Ar šo kompāniju valsts akciju sabiedrība Valsts nekustamie īpašumi roku rokā dibinājuši biroju centru Ezerparks, kas tagad ir jaunās VID ēkas pasūtītāji un īpašnieki. Projekta kopējās izmaksas sākotnēji tika rēķinātas astronomiskās summās, arī īres maksa. Kad nācis pie varas Valdis Dombrovskis un finanšu ministrs bijis Einārs Repše, izmaksas samazinātas, ietaupot gadā vairākus miljonus. Nākamais finanšu ministrs Andris Vilks turpinājis Repšes iesākto: dzēst ugunsgrēku, kuru "aizkūra" Godmaņa valdība ar Slakteri kā finanšu ministru.

Valsts kontrole 2011. gadā, veicot revīziju par VID kompleksa būvniecības risinājumu, atzinusi, ka ideja ir pareiza, taču risinājums nenodrošina mērķa sasniegšanu ar mazāko finanšu līdzekļu izlietojumu.

Tā laika finanšu ministrs Atis Slakteris neatrada laiku, lai paskaidrotu, kādēļ piekritis tik dārgam risinājumam. Savukārt tā laika Valsts nekustamo īpašumu vadītājs Māris Kaijaks neko neatceras. Ekspremjers Ivars Godmanis bilst, ka viņam nav pieņemama metode visu gāzt uz iepriekšējo valdību. Andris Vilks viņam bijis padomnieks, un, ja redzējis, ka premjeras dara kaut ko nepareizi, varējis brīdināt. Viņš arī norāda, ka sistēma, ka VNI ņem kredītu, ieķīlā būvi vai zemi, uz kuras ēka celta, pēc tam pieprasa kā īres naudu līdzekļus, ko maksāt bankā, eksistē vairākiem objektiem. Ja jau Dombrovska valdībai viņa izdarītais nav licies labs, nekas netraucēja visu mainīt.

Tolaik, kad slēdza valstij neizdevīgos līgumus, neviens necēla lielu troksni. Arī apstiprinot šā gada budžetu, kad jaunajai VID administrācijas ēkai pirmo reizi „atšķelti" 10 miljoni eiro, balsi pacēlis vien Saskaņas centra Saeimas budžeta un finanšu komisijas deputāts Aleksandrs Sakovskis. Viņam paskaidrots, ka tur viss ir kārtībā.

Finanšu ministrs Andris Vilks skaidro, ka šī brīža risinājums ir labākais iespējamais variants. Necelt nevarēja, jo tad būtu milzīgi zaudējumi valstij. Un pozitīvu ietekmi uz VID darbu nākotnē atstās arī dzīve vienā ēkā, kur cilvēki varēs vienuviet saņemt dažādas konsultācijas, kā arī būs modernizēta aparatūra un laboratorijas. Ēkas izmaksas ir adekvātas tās aprīkojumam un sarežģītības līmenim. Ir arī rēķināts, vai ēku būtu izdevīgi atpirkt. Viedokļi dalās. Lai izpirktu ēku uzreiz, vajadzīgi 54 miljoni eiro un tādu summu atrast esot problemātiski. Tiesa, laikā, kad Andris Vilks bija Ministru prezidenta padomnieks banku jautājumos, politiķi izbrīvēja no budžeta gandrīz miljardu, lai iepirktos bankrotējušajā Parex bankā. Bet, kas attiecas uz VID ēkas projektu, viņš padomus ekspremjeram neesot devis.