Nosargāt tikko iegūto Latvijas brīvību pēc Pirmā pasaules kara bija ļoti sarežģīts un grūts uzdevums, bet to izdevās īstenot. Kā tas notika un kam par to jāpateicas – atbildes uz šiem jautājumiem sniedz režisora Kārļa Lesiņa jaunā dokumentālā īsfilma „Sabiedrotais”. Tajā īpaši izcelta Lielbritānijas loma Latvijas cīņā par neatkarību.

Filmas pirmizrāde notiks 17.aprīlī Liepājā, kur pirms 100 gadiem Lielbritānijas karakuģi sargāja Latvijas Pagaidu valdību. Pēc tam filmu plānots izrādīt arī Rīgā un citos Latvijas reģionos.

Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Kīts Šenons darbu pie īsfilmas „Sabiedrotais” salīdzina ar ceļojumu, kura laikā uzzināts daudz jauna gan par Latvijas, gan Lielbritānijas vēsturi un arī jau zināmie fakti piepildīti ar daudz dziļāku saturu un plašāku kontekstu.

Filmā atspoguļoti Latvijas vēsturē ļoti sarežģītie un izšķirošie 1918. un 1919.gads. Latvijas valstij nācās iesaistīties politiskā un militārā cīņā par savu pastāvēšanu, un šajā cīņā nozīmīga loma bija Rietumu sabiedroto atbalstam.

Lai visu šo komplicēto stāstu ietilpinātu vienā īsfilmā, kas pie tam būtu viegli nolasāma, režisoram Kārlim Lesiņam nācies krietni pacīnīties.