Pēdējos mēnešos ievērības cienīgi sasniegumi ārpus Latvijas bijuši mūsu filmu veidotājiem. Maija sākumā Pompidū centrā, Parīzē, notika plaša Lailas Pakalniņas filmu retrospektīva, jūnijā Anesī animācijas filmu festivālā nozīmīgu balvu saņēma jaunais režisors Gints Zilbalodis.

Ar labiem panākumiem pa festivāliem ceļo Jura Kursieša spēlfilma „Oļegs”, bet pēdējo divu nedēļu laikā ar divām ļoti būtiskām balvām novērtēti studijas „VFS Films” producētie darbi. Šanhajas festivālā “Grand Prix” saņēma dokumentālā filma „Laika tilti”, bet Karlovi Varu festivālā – Kristāla Globusu – dokumentālā filma „Nemirstīgie”.

„Kristāla Globuss” ir sevišķi augsts un prestižs apbalvojums. Ar kādām kvalitātēm to izpelnījās filma „Nemirstīgie” un kāds ir Latvijas ieguldījums šīs filmas tapšanā?

Dokumentālā filma „Nemirstība” uzņemta tālos Krievijas ziemeļos, industriālajā Apatītu pilsētā, kur iegūst apatīta rūdu. Pilsēta izaugusi no kādreizējās Gulaga nometnes, un filmā ieraugām, kā tur cilvēki dzīvo šodien, labprātīgi un labticīgi kļūstot par skrūvīti lielajā ideoloģijas mašinērijā.

Filmu uzņēmusi jauna krievu režisore no Sanktpēterburgas Ksenija Ohapkina. Kā viņai izveidojās sadarbība ar Igaunijas un Latvijas producentiem – stāsta VFS films producents Uldis Cekulis.