Jaunajā Rīgas teātrī 2.aprīlī būs pirmizrāde Alvja Hermaņa iestudējumam „Vēstures izpētes komisija”, ar ko teātris piedāvās savu redzējumu par tā saukto „čekas maisu” epopeju.

Izrādes veidošanas laikā radošā grupa tikās gan ar čekas upuriem, gan čekas darbiniekiem, kā arī citiem laikmeta lieciniekiem, lai izveidotu savu neatkarīgu stāstu, un kā uzskata Alvis Hermanis – tajā atklāsies gana unikāli un skandalozi fakti. Izrādes mērķis nav pastāstīt par kādu konkrētu cilvēku likteņiem, bet atmaskot mehānismu, kā iespējams manipulēt ar cilvēkiem un arī ar vēsturi. Gan toreiz, gan tagad.

„Sāksim ar to, ka pati tēma ir tāda – jo dziļāk mežā, jo vairāk malkas. Tieši tas ir tas mūsu patoss, ka ir pilnīgi aplami uz padomju laikiem skatīties, sadalot visus tumšajos un gaišajos spēkos. Tā nav patiesība un tas nav godīgi. Tā nebija,” tā režisors Alvis Hermanis, pamatojot, kādēļ vēlējies iesaistīties sarunā par mūsu tautai tik jūtīgo tēmu. Izrādes mērķis arī ir – nepasludināt vienu patiesību, bet iet dziļumā un ļaut izskanēt pēc iespējas dažādām versijām. To nevar izdarīt virspusēji. Šī iemesla dēļ izrāde būs gara – trīs cēlienos.