19. gadsimta ceļotājas – sievietes un viņu ceļojumu iespaidi. Pirmā kara ziņotāja – Minna Freimane. LU Literatūras, Folkloras un mākslas institūta apgādā izdota grāmata „Par piemiņu. Minnas Freimanes ceļa apraksti”.
„No Marseles tāļāk braucot uz Kanni … Ķeizarienes villa stāv pie pašas jūras. Otrā pusē pacēlās augsti kalni un neļauj asiem vējiem šai vietiņai tuvoties.iesānis izplatās jauki dārzi, viens, ar apelsīnu un citiem kokiem, pieslienās pie pašas muiželes. Rozes stāvēja pilnos ziedos,” – tā 19. gadsimtā raksta ceļotāja, literāte, mājskolototāja un kambarjumprava Minna Freimane.
Kultūras rondo studijā viņas ceļojumus atklāj grāmatas ievada un komentāru autore Zita Kārkla.
Minna Freimane (1847–?), mājskolotāja, kambarjumprava, literāte un ceļotāja, bija savam laikam neparasta personība. 19. gadsimta 70. gados viņa pati pelnīja sev iztiku, mācēja vairākas svešvalodas, interesējās par vēsturi un kultūru, uzstājās ar publiskām runām un pašmācības ceļā nodarbojās ar studijām bibliotēkās. Viņa apceļoja plašas teritorijas – Kaukāzu, Rietumeiropu un Ēģipti –, par saviem ceļojumiem rakstīja un aprakstus publicēja. Taču šodien latviešu literatūras un kultūras vēsturē viņa pieder pie aizmirstajām personībām.
Grāmatā "Par piemiņu. Minnas Freimanes ceļa apraksti" vienkopus lasāmi ceļojumu apraksti, kas publicēti no 1878. līdz 1886. gadam, laikā, kad ceļošana strauji kļuva par nodarbi, kas pieejama arvien lielākam cilvēku skaitam, nojaucot robežas starp sociālajām kārtām, tautībām un dzimumiem.
Grāmatu papildina teksta komentāri, ievada eseja, kurā aplūkota autores biogrāfija, un ilustrācijas. Grāmatas māksliniece Vivianna Maria Stanislavska.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X