20. janvāris ir klusais laiks, kad dvēsele klusē un cilvēkiem jādomā tās lielās nopietnās domas, tā barikāžu laiku izjutis režisors Uģis Brikmanis.

Latvijas Radio 1 ēterā 1991.gada janvāra notikumu aculiecinieku stāsti. Uzklausām viņu pārdomas par ideāliem mūsdienu sabiedrībā un izvērtējam barikāžu laika nozīmi.

Vispirms ielūkojamies Kultūras Rondo arhīvā. „Tautas balss barikādēs” ir režisora Rodrigo Rikarda dokumentālā filma, kura pirmizrādi piedzīvoja 2013.gadā 20. janvārī. Par dokumentēto un 1991.gadā piedzīvoto stāstīja Rodrigo Rikards un Dainis Īvāns.

Šobrīd internetā var aplūkot Latvijas vēstniecības Vācijā veidotu fotoizstādi, kuru veido nīderlandiešu fotogrāfa Jorisa van Velces (Joris van Velze) 1991. gadā Rīgā uzņemtās fotogrāfijas.

Dokumentālās fotogrāfijas, kas liecina arī par cilvēku noskaņojumu un emocionālajiem pārdzīvojumiem. arī ir liecības par janvāra notikumiem. Šodien Doma laukumā bija paredzēts atklāt foto izstādi, kura tapa foto žurnālista Ilmāra Znotiņa vadībā. Izstāde ir pārcelta, bet Ilmārs turpina dokumentēt laiku. Sazināmies ar fotogrāfu Ilmāru Znotiņu. 

Uzklausām arī režisora Valda Lūriņa atmiņas par notikumiem 1991.gada janvārī. Savējie tolaik smaržoja pēc dūmiem un bijalaba kopības sajūta.

 

Uzklausām mākslas zinātnieci Ramonu Umbliju, kura 1991. gadā bija Latvijas Kultūras fonda priekšsēdētāja pirmā vietniece. Viņa analizē radošo savienību lomu neatkarības atgūšanas procesā un dalās personiskās atmiņās par janvāra notikumiem.

 

Ierakstā uzklausām dziedātāju Ievu Akurateri, kura atklāj, ka barikāžu laika sajūta viņai ir ļoti dārga un bagātina dzīvi.

 

Dramaturgam Jānim Balodim 1991. gadā bija trīs gadi. 2014.gada 21. februārī Lietuvas Nacionālajā drāmas teātrī pirmizrādi piedzīvoja iestudējums „Barikados", kas vēsta par lietuviešu 1991.gada janvāra barikādēm. To kopīgi veidoja režisors Valters Sīlis, dramaturgs Jānis Balodis un scenogrāfe Ieva Kauliņa. Jānis Balodis stāsta, ka tapa iestudējums, uzklausot atmiņas, lasot pētījumus, kā arī skatoties video materiālus.

 

Par 1991. gada barikāžu laika notikumu pētniecību un iespēju piekļūt arhīviem stāsta vēsturnieks Edgars Engīzers. Viņš norāda, ka daudz materiālu glabājas cilvēku privātos arhīvos un nav pētniekiem pieejami. Viņš aicina pārskatīt cilvēkus pārskatīt savus arhīvus un nodot materiālus muzejiem vai arhīviem.

 

Noslēgumā fragments no raidījuma Monopols 2006. gada ieraksta, kurā režisors Uģis Brikmanis atminas barikāžu laiku un atklāj savas sajūtas par to laiku.