Teātra un kino aktieri Valentīnu Skulmi 100.jubilejā vakar, 21. aprīlī, īpaši pieminēja Mālpilī, atklājot „Skulmju” mājas sezonu. Savukārt šodien un rīt  (22.un 23.aprīlī) Mālpils Kultūras centrā notiks koncertuzvedums „Valentīns Skulme 100 vēstulēs”. Aktiera vēstules un dienasgrāmatas tika pieminētas arī Valentīnam Skulmem veltītajā pēcpusdienā Eduarda Smiļģa Teātra muzejā.

Dailes teātra aktieris Valentīns Skulme kņaza Miškina lomā dialogā  ar Ausmu Kantāni izrādē „Idiots” Pētera Pētersona režijā 1969.gadā. Režisors atzinis, ka izvēlēties Skulmi Miškina lomai pamudinājis tieši aktiera inteliģences dziļums un kultūras bagātība. Ar šo fragmentu iesākam, jo saruna par izteiksmīgo un pretrunu plosīto aktieri Valentīnu Skulmi Eduarda Smiļģa Teātra muzejā arī aizsākās tieši par Miškina lomu. Teātra muzeja vadītājs Jānis Siliņš uz sarunu bija aicinājis teātra zinātnieci Silviju Geikinu un režisoru Arni Ozolu.

Silvija Geikina ir apkopojusi laikabiedru atmiņas, veidojot grāmatu „Ironiskais romantiķis Valentīns Skulme” Likteņstāstu sērijā. Bet vispirms viņas pašas pirmās atmiņas par aktieri.

Režisors Arnis Ozols pirmo reizi ievērojis Valentīnu Skulmi kinofilmā „Purva bridējs” un nodomājis, re, kāds Barons, iespaidīgi! Taču sastapšanās jau kā jaunam režisoram ar aktieri Skulmi notikusi Dailes teātrī.

Sarunās atklājas Valentīna Skulmes daudzie talanti, viņš vēlējies arī gleznot, kaut ko veidot, rakstīt. Valentīns nāk no slavenās Skulmju dzimtas, viņa tēva brāļi bija Oto Skulme un Uga Skulme.  Valentīns Skulme nospēlējis ap 30 lomu Rīgas kinostudijas un citu kinostudiju filmās, galvenokārt spēlējot epizodiskas, taču efektīgas lomas.  Silvija Geikina, Arnis Ozols un Jānis Siliņš palīdzēja atklāt spilgtus skatuves mirkļus Valentīna Skulmes aktiera mūžā.

Īpaši Valentīna Skulmes simtgade tiek pieminēta Mālpilī, gan Mālpils pagasta „Skulmju” mājās, gan ar koncertuzvedumu Mālpils Kultūras centrā. Jo šī puse saistīta ar Skulmju dzimtu, ap „Skulmju” māju savulaik pleties  Valentīna un viņa dzīvesbiedres Ināras Skulmes iekopts košumdārzs. Par simtgades svinībām stāsta Mālpils kultūras centra direktore Edīte Priekule.

Pēc Valentīna Skulmes nāves 1989.gadā „Skulmju” mājā publiskai apskatei kļuva pieejama arī aktiera privātā istaba un gleznotāju darbnīca – veranda. Skulmju dzimtas mājā līdz pat pērnajam gadam saimniekoja Valentīna sieva Ināra Skulme. Pirms došanās mūžībā viņa māju novēlēja pašvaldībai. Edīte Priekule min, ka jau pirms desmit gadiem nolēmuši uz Valentīna Skulmes simtgadi radīt lielāku uzvedumu, nu tas tapis.

Koncertuzvedums „Valentīns Skulme 100 vēstulēs” gaidīs apmeklētājus šodien un rīt  Mālpils Kultūras centrā. Savukārt pirms izrādes  iespēja apskatīt izstādi, kurā  Valentīns Skulme mākslinieku gleznās, arī dažādu izrāžu rekvizīti un tērpi, arī informācija par aktiera daiļradi un dzīvi.