Marija Leiko - Čehova Rīgas Krievu teātra izrādē ""Skatuve" ugunī" un topošaja Dāvja Sīmaņa filmā „Marijas klusums”, kas pirmizrādi piedzīvos Berlīnes festivālā.

Rīgā dzimusī aktrise Marija Leiko spēlējusi vācu teātrī un vācu mēmajā kino. Bijusi kreisi noskaņota un kopā ar vīru, režisoru Jāni Gūteru, devusies prom no Vācijas pēc Hitlera nākšanas pie varas. Meklējot mazmeitu Noru, nokļuvusi Maskavā, kur sāk spēlēt latviešu teātrī „Skatuve”. 1937. gadā visus teātra aktierus apsūdz un nošauj, arī Mariju Leiko.

Skatuve un ekrāns ir viņas stihijas. Skatuve un ekrāns šodien stāsta par viņu. Dāvja Sīmaņa filma „Marijas klusums” pirmizrādi piedzīvos 18. februārī Berlīnē. Čehova Rīgas Krievu teātrī jau skatāma izrāde ""Skatuve" ugunī".

Kas bija Marija Leiko un kas noteica viņas izvēles, arī izvēli uz ilgāku laiku palikt Maskava? Raidījumā Kultūras rondo skan fragmenti no diskusijas "Savējais starp svešiem", kas notika teātrī, sarunājās filozofs, sociologs Vents Sīlis un kinozinātniece Elīna Reitere, bet studijā sarunājas kinozinātniece Anita Uzulniece, kura jau ilgus gadus pētījusi Mariju Leiko un viņas daiļradi, un dramaturgs Arturs Dīcis, kurš ir autors dramaturģiskajam materiālam, kas ir izrādes ""Skatuve" ugunī" pamatā.

Marija Leiko, kas šobrīd uznāk gan uz teātra skatuves, gan uz ekrāna, liek uzdot daudz jautājumu gan par viņas personību, gan par sociālo sabiedrību, kurā viņa dzīvo gan Vācijā, gan vēlāk Maskavā. Un, protams, mūžīgais jautājums par mākslinieku un varu.

 

Izrāde Čehova Rīgas Krievu teātrī vēsta par 1937. gadā tā dēvētās "Latviešu operācijas" laikā Padomju Krievijā nogalinātajiem teātra "Skatuve" darbiniekiem, kuru vidū bija arī Rietumos slavu ieguvusī mēmā kino zvaigzne Marija Leiko.

Filma "Marijas klusums" ir vēsturiska drāma, kas veidota pēc  slavenās teātra un kino aktrises Marijas Leiko dzīvesstāsta  un vēsta par viņas dzīves pēdējiem gadiem, kad aktrise dodas uz Padomju Savienību, lai parūpētos par savu mazmeitu un kļūst par Staļina iniciētās latviešu iznīcināšanas akcijas liecinieku un upuri.