Aktrises Lidijas Freimanes 100. jubileja Eduarda Smiļģa Teātra muzejā bija iecerēta ar izstādes „Zvaigzne iet un deg, un..” atklāšanu, diemžēl izstāde ir atlikta uz vēlāku laiku, taču Drāmas, tagad Nacionālā teātra aktrises spilgtās skatuves un kino lomas varam atcerēties neatkarīgi no pandēmijas radītajiem apstākļiem.

Tieši Teātra muzejā vislabāk raisās sarunas par aktrises lomām, dzīves pārbaudījumiem un aktīvo sabiedrisko darbību, kur tiekamies ar vienu no aktrises meitām Kristīni Pasternaku un Teātra muzeja vadītāju Jāni Siliņu. Turklāt svarīgi atcerēties, ka pēc Lidijas Freimanes iniciatīvas radīts E.Smiļģa Teātra muzejs.

Lidija Freimane – viena no izcilākajām 20.gadsimta latviešu aktrisēm, viņā vienlīdz spēcīgi apvienojās traģiskās, dramatiskās aktrises talants ar koši atveidotajām komiskajām varonēm. Šīs dienas skatītāji aktrisi galvenokārt zina pēc viņas kino lomām tādām kā Orta Gunāra Pieša filmā „Pūt, vējiņi!”, Riča māte Alvīne filmā „Ezera sonāte” vai prātīgā Līzbete Vijas Beinertes komēdijā „Tās dullās Paulīnes dēļ”. Man allaž skatoties filmu „Ceplis” emocionālu pārdzīvojumu sniedz Lidijas Freimanes atveidotā Sausene.

Jānis Siliņš apskatei nolicis divus kostīmus no būtiskām Lidijas Freimanes skatuves lomām. Askētisks Elektras kostīms no izrādes „Elektra” 1968.gada Mihaila Kublinska iestudējums, scenogrāfs un kostīmu mākslinieks Andris Freibergs. Un Elinoras kostīms Džeimsa Goldmena lugas ”Lauva ziemā” (viena no populārākajām Aktieru zāles izrādēm) iestudējumam 1979.gadā, turklāt kostīmu māksliniece izrādei bija aktrises meita, tagad pazīstamā Latvijas Nacionālās operas un baleta galvenā kostīmu māksliniece Kristīne Pasternaka. Viņai „Lauva ziemā” bija pirmā patstāvīgā kostīmu izrāde, pirms tam pamēģinājusi kā kostīmu mākslinieka asistente.

Lidija Freimane 45 spožus gadus bija Drāmas, tagad Nacionālā teātra aktrise. Kā atzinusi teātra zinātniece Lilija Dzene – ar laiku Lidija Freimane kļuva par „vienīgo īsto traģēdijas aktrisi” uz Latvijas teātra skatuves. Dramatisko tēlu likteņus izdzīvot noteikti palīdzējis aktrises pašas piedzīvotais.

Lidijas Freimanes talanta cienītājiem Teātra muzejā tiks dāvāta izstāde „Lidijai Freimanei – 100. „Zvaigzne iet un deg, un..”” , to atklās, kad tas būs iespējams.