Muzejos valda satraukums šobrīd, jo ir kāds notikums, kurš, mūsuprāt, arī ir izdevies vienkārši brīnišķīgi. Šis notikums bija Latvijas Nacionālā mākslas muzejā īstenota pirmā pilotprojektā. Pēc iepriekš izstrādātajām vadlīnijām tika pārbaudīta epidemioloģiskā droša muzeja izstādes atvēršana apmeklētājiem un darbiniekiem. Starptautiski novērtētu izstādi "Nepieradinātās dvēseles simbolisms Baltijas valstu mākslā" laikā no 21. aprīļa līdz 4. maijam apmeklēja 4040 šī projekta dalībnieki. Arī pārējie muzeji arī cer uz to, ka varēs vērt durvis, un tāpēc mūs interesē kāda situācija pašos muzejos un kāda ir Kultūras ministrijas jaunākā informācija par to, kas varētu notikt tuvākajā nākotnē.

Kad varētu atskanēt starta šāviņš, tā sauktajam, otrajam solim un kādas ir aktuālākās vadlīnijas kultūrvietu, muzeju un bibliotēku darbības atsākšanai – Kultūras rondo pārrunājam ar Latvijas Muzeju biedrības valdes priekšsēdētāju Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izglītojošā darba nodaļas vadītāju Zani Grīnvaldi, Marka Rotko mākslas centra vadītāju Māri Čačku un Kultūras ministrijas Valsts sekretāres vietnieku kultūrpolitikas jautājumos Uldi Zariņu.

Zane Grīnvalde gandarīta, ka pilotprojekts aizritējis veiksmīgi un pierādīja, ka muzejs var šādi strādāt, ka muzejs nav bīstama vieta, kas vairotu Covid-19 izplatību.

"Tas jau ir apstiprinājies arī no citām Eiropas valstīm, kaut vai nesen arī Somija to pašu atzina, ka muzeja noteikti nav tā vieta, kur izplatīsies šādā veidā nekontrolēti slimība, jo, kā muzeja speciālisti ļoti ievēro visus noteikumus, tiek veikti visi dezinfekcijas pasākumi, tiek ievēroti drošības pasākumi (..) Muzeja noteikti spēj uzņemt, droši apmeklētājus," vērtē Zane Grīnvalde.

Muzeji gaida informāciju no Kultūras ministrijas. Zane Grīnvalde atzīst, ka vēlētos, lai muzejus atver ne tikai tad, kad kumulatīvais rādītājs būs 320, bet izvērtējot situāciju un pasakot, ka muzejs ir ne tikai vieta drošam apmeklējumam, bet arī vieta sabiedrības garīgai veselībai.

Apmēram puse muzeju ir gatava iesaistīties, ievērojot noteiktos drošības pasākumus.

Māris Čačka atzīst, ka cer uz iespēju muzejus atvērt, jo "patiesībā tas ir ne tikai tamdēļ, lai sabiedrības garīgo veselību uzturētu, bet tas ir arī drusciņ ekonomiska rakstura jautājums, jo diemžēl ne visu pašvaldību muzeji saņem dotācijas, lai spētu reāli izdzīvot, lai nevajadzētu atlaist darbiniekus un pēc tam meklēt kas zina kur jaunus vietā," norāda Māris Čačka.

Viņš atzīst, ka šobrīd situācija ir jau kritiska.

"Šobrīd esam atraduši pagaidu risinājumu, kā vēl algas maksāt, bet, ja tā ir aizslēgta vasarā un aizslēgts rudens, tad acīmredzot ir jādomā par tādu lietu, kā bezatbildību no lēmējvaras puses, jo faktiski mēs būsim visi uz bankrota robežas," bilst Māris Čačka.

Ja tā notiks, tad būtu iespēja īstenot tikai digitālus projektus, bet Čačka atzīst, ka viņš ir par to, ka vizuālās mākslas izstādes - glezniecība, tēlniecība, keramika - ir mākslas veidi, kas jābauda klātienē normāli izstāžu zālē.

Marka Rotko mākslas centrs ir gatavs kaut vai šodien atvērt durvis apmeklētājiem, jo var visus noteikumus ievērot, turklāt lielāka daļa darbinieku ir vakcinēti.

Uldis Zariņš norāda, ka nav ar ko iepriecināt, jo diemžēl epidemioloģiskā situācija valstī kļūst sliktāka un muzeju atvēršana nav pašā tuvākajā dienas kārtībā. Neskatoties uz to, ka saslimstības kumulatīvais rādītājs ir 450, ministrija strādā pie drošības protokola, kas būtu jāievēro, kad varēs atvērt durvis apmeklētājiem.

Arī šīs nedēļas beigās gaidāmā Muzeju nakts noritēs vairāk digitāli un klātienē tikai muzeju ārtelpās.