10. oktobrī Maskavas Nāciju teātrī pirmizrādi piedzīvos Alvja Hermaņa iestudējums "Gorbačovs" par kādreizējo PSRS līderi Mihailu Gorbačovu un viņa sievu Raisu. Izrādē spēlē aktieri Jevgeņijs Mironovs un Čulpana Hamatova.

Izrādes iestudēšanas laikā gan Hermanis, gan aktieri personīgi tikās ar pašu Gorbačovu, kā arī pētīja arhīva materiālus, intervijas un citas vēsturiskas liecības.

Pats Mihails Gorbačovs izrādi jau ir redzējis un arī zvanījis režisoram.

"Izrāde tika uztaisīta Rīgā, tikai pēdējā fāzē mēģinājām savādākā veidā, bija lērums ar video kameru, viņi dzirdēja manu balsi skaļruņos, tas bija kaut kas jauns," par izrādes tapšanu Kultūras Rondo stāsta režisors Alvis Hermanis.

Pirms 12 gadiem Maskavas Nāciju teātrī Hermanis iestudēja "Šukšina stāstus", un teātris vēlējies turpināt sadarbību. Dažādu iemeslu dēļ tā atjaunojusies pirms 2,5 gadiem, kad režisors piedāvājis veidot iestudējumu par Mihailu Gorbačovu.

"Ne pie vienas izrādes neesmu tik daudz strādājis, tik daudz mēģinājumu nav bijis. Pateicoties vīrusam bija iespēja ilgi un detalizētu gatavoties," atklāj Alvis Hermanis.

Augustā abi aktieri - Jevgeņijs Mironovs un Čulpana Hamatova - viesojās Rīgā un kopā ar režisoru strādāja pie iestudējuma.

Protams, izrādē neiztikt bez politikas klātbūtnes, bet Hermani vairāk interesējusi Gorbačova personība.

"Mani vairāk interesēja, kur uzradās cilvēks, kurš pārzīmēja visu pasaules karti.

Jo kā teica pēdējais KGB (VDK) vadītājs Krjučkovs: vislielākā kļūda KGB vēsturē ir tā, ka  mēs nogulējām Gorbačovu. Esmu pilnīgi pārliecināts, ja nebūtu Gorbačova personības, tad šodien visticamāk Latvija nebūt neatkarīga valsts un joprojām būt PSRS sastāvā," norāda Hermanis. "Tā bija liela, gara nejaušību ķēde, kurai pateicoties mēs šobrīd dzīvojam neatkarīgā Latvijā."

Pirms veidot izrādi, Hermanis arī ticies ar Gorbačovu, kurš uzticējies režisoram, jo bija redzējis "Šukšina stāstus", kurus novērtējis atzinīgi. Arī ar abiem aktieriem viņa esot labās attiecībās. 

"Bija cilvēcīga uzticēšanās, profesionāla," norāda Hermanis.

Lai arī oficiālā pirmizrāde iestudējumam vēl tikai būs, Maskavā ir tradīcija jau pirms tās izrādes rādīt skatītājiem. Gorbačovs jauno iestudējumu ir redzējis un jau zvanījis režisoram, lai pateiktos, jo bijis ļoti aizkustināts.

Hermanis sola, ka izrādi varēs redzēt arī Rīgā.

"Obligāti, ļoti ceru, esmu pārliecināts, ka tas notiks, kad beigsies viss vājprāts ar vīrusiem. Ceru, ka tas varētu būt nākamā gad laikā," tā par iespēju izrādi "Gorbačovs" noskatīties Rīgā saka Hermanis.