Māksliniece Ance Eikena savā jaunākajā izstādē „Dusi, pieglaudies man klāt”, kura nupat skatītājiem pieejama galerijā „LOOK”,  atgriežas pašas bērnībā caur stāstu par saviem gleznojumiem trīs gadu vecumā – akvareļiem, kur sajauktas visas krāsas, kam pati tolaik devusi nosaukumu “Melnais sviests”.

Izstādē tie pārtop par portretu neatklātajam un nesaprotamajam mūsu pagātnēs un tagadnes prāta procesos.

Ances Eikenas izstādes „Dusi, pieglaudies man klāt” saskaņojas ar dziesminieka Valda Atāla 1996. gadā ieskaņoto  šūpuļdziesmu, kura iesākas ar vārdiem „bērniņ kuru Dievs man devis / savā klēpī iznēsāt / pūciņ drebošā un smalkā / dusi pieglaudies man klāt”.

Intimitāte un maigums ir klātesošs arī galerijā „LOOK” Ģertrūdes ielā, pateicoties gaismas un objektu faktūru mijiedarbībai. Varētu teikt, ka Ance, gluži kā Imanta Ziedoņa „Zaļajā pasakā”, pilsētā ir ievedusi mežu. No griestiem nokarājas zaru un krūmāju fragmentu biežņa, kura ar savu nepieradinātību – vienkāršāk sakot, dabiskumu – kontrastē ar galerijas atturīgo simetriskumu un gaišo nosacītību.

Viens no veidiem, kā terapijā iespējams mēģināt sastapties ar savu „iekšējo bērnu” ir caur ķermeniskām pieredzēm. Uz ko līdzīgu, izstādes apmeklētājiem, mijiedarbojoties ar telpu un mākslas darbu, aicina arī Ance. Atgriezties savā sākumā, lai meklētu ceļu uz dziedinājumu. Kā saka pati māksliniece, sirdī samīļot sevi bērnībā. Instalāciju papildina šūpuļdziesma pieaugušam cilvēkam, ko īpaši izstādei radījusi Līva Vilnīte-Panteļējeva.

Ance Eikena dzimusi 1997. gadā un nesen absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļu. Pēdējos gados sevi pieteikusi ar dažādiem tēlniecības darbiem, vides objektiem, instalācijām un performancēm vietēja un starptautiska mēroga notikumos: Rīgas Fotomēnesī, Tēlniecības kvadriennālē, izstādēs "Academia" un "Laktācija" Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā un citviet. Ances pirmā personālizstāde “Dievs Tēvs Debesīs” nominēta Purvīša balvai 2023.

Kāds bija rosinājums jaunākajam darbam, „Dusi, pieglaudies man klāt” sarunā atklāj māksliniece.

Ances Eikenas personālizstāde „Dusi, pieglaudies man klāt” galerijā „LOOK” Ģertrūdes ielā, Rīgā, aplūkojama līdz 19.novembrim.