Decembra beigās Ģertrūdes ielas teātrī notika pirmizrāde  „Vasarnieki”  Andreja Jarovoja režijā. Iestudējums tapis pēc Maksima Gorkija lugas motīviem. Izrādi veido vasarā nofilmēts videomateriāls, un četri aktieri uz skatuves, kas izrādes laikā ierunā un brīžiem arī izspēlē ekrānā redzamās sarunas. Video operators inscenētājs ir Dāvids Smiltiņš, māksliniece Marija Ulmane, kopumā pie iestudējuma strādājusi liela radošā komanda. 

Andrejs Jarovojs iestudējumam „Vasarnieki” izvēlējies interesantu formu – Maksima Gorkija lugas varoņi parādās uz ekrāna – baudot vasaras laisko dzīvi un sarunājoties, taču viņu balss ir četri aktieri uz skatuves, kuri sinhroni ierunā uz ekrāna notiekošās sarunas. Trūkst vienīgi fona trokšņu (ar kuriem aizrautīgi Jarovojs strādāja citā izrādē „Krēsls”).

Safilmētā materiāla montāžu veicis Jurģis Ločmelis. Režisors Gorkija lugu īsinājis, uz ekrāna redzam 13 personāžus, lugā to ir vēl vairāk. Operators inscenētājs Dāvids Smiltiņš, kurš kopā ar asistentu Edgaru Ļaksu veidojuši izrādes video, atzīst, darbs bijis interesants, taču ļoti spraigs.

Aktieri, kurus vērojam uz ekrāna, ir daudz:  Varvaras lomā  Anta Aizupe un viņas tuvplāni īpaši paliek atmiņā, citās lomās Tom J. Benedict (Toms Liepājnieks), Jana Čivžele, Kaspars Dumburs, Gundars Grasbergs, Aleksandrs Maļikovs, Varis Piņķis, Iveta Pole, Edgars Samītis, Inga Siliņa, Andis Strods, Guna Zariņa un Rihards Zelezņevs.

Aktieri, uz skatuves un kuru balsīs runā daudzie varoņi, ir tikai četri - Ieva Aniņa, Sandija Dovgāne, Mārtiņš Gailis un Jurģis Spulenieks.

Maksims Gorkijs lugu „Vasarnieki” sarakstījis 1904.gadā. Tās centrā bija viņa līdzgaitnieki – pārtikušais vidusšķiras slānis pirmajā paaudzē, kurus vairs neskar vienkāršas izdzīvošanas grūtības. Līdzīgā situācijā, pēc izrādes veidotāju domām, pašlaik ir Latvijas sabiedrība. Uzmanības centrā četrdesmit – sešdesmitgadnieku paaudze. Un pirms vairāk nekā 100 gadiem rakstītais lugas teksts skan aktuāli un pārsteidzoši mūsdienīgi.

Tuvākās izrādes „Vasarnieki” Ģertrūdes ielas teātrī - 13. un 14.jnvārī.