"Filma domāta visiem: vecākiem un vecākiem iesācējiem. Skatītāji saprot, ka filma veidota tā, lai rosinātu uz pretējo: stāstot par nemīlestību mēs vedinām uz mīlestību. Es filmā neredzu briesmoņus vai citādi  šausmīgus cilvēkus, par kuriem jautā, kāpēc tādus rāda? Viņi paši nekad kinozālē neienāks. Kāpēc jūs mums to visu stāstāt? Mēs to visu jau dzīvē esam redzējuši. Bet, ja esat redzējuši, kāpēc tad sakāt, ka dzīvē tā nenotiek," par filmu "Nemīlestība" stāsta režisors Andrejs Zvjagincevs.

22. septembrī festivāla "Baltijas pērle" ietvaros notika Krievijas kinorežisora Andreja Zvjaginceva filmas "Nemīlestība" Latvijas pirmizrāde. Šis darbs apbalvots ar prestižā Kannu festivāla žūrijas balvu, un vienu no galvenajām lomām tajā atveido Andris Keišs.

Skumja filma ar pēcgaršu, tā filmu vērtē Kultūras Rondo žurnālistes. Režisors sajūt sociālos notikums, "cilvēcības nobrukumus" pasaulē, un sāk veidot scenāriju. Kad filma gatava, cilvēki pamana, ka problēma pastāv arī realitātē.

"Novosibirskā, filmas pirmizrādes ievadvārdiem neatradu neko labāku kā izstāstīt stāstu, par aktrisi, kura naktī bija izlasījusi scenāriju un no rīta atnāca uz aktiermēģinājumu. Viņa man stāstīja: "Ziniet, kad beidzu lasīt scenāriju, es to aizvēru un nakts vidū aizskrēju uz bērnistabu. Tur es apskāvu savu  meitu un piekļāvu pie  sirds, lūdzot - piedod man, piedod man.",” turpina režisors. "Pēc būtības tie ir mīlestības vārdi. Es jautāju, cik meitai ir gadu. Viņa atbildēja, ka divi ar pusi. Skaidrs, ka tik maza bērna priekšā tu nevari būt tik vainīgs, lai vajadzētu ar asarām acīs lūgt piedošanu. Citiem vārdiem – viņa kā emocionāls cilvēks, kurš jau paspējis iemantot  nopietnu dzīves pieredzi, itin kā avansā apliecināja savu  mīlestību. Viņa saistīja sevi ar apsolījumu turpmāk būt uzmanīgākai pret savu meitu."

"Vairakkārt esmu runājis ar skatītājiem un zinu, ka filma tieši tā strādā. Tāpat kā aktrise, arī daudzi skatītāji iziet no zāles un zvana saviem tuviniekiem. Instagrammā, ko apmeklēju, visvairāk izlasīju recenzijās: tas noteikti ir jāredz, ejiet un skatieties.

Cilvēki atzīst, ka filmas vīzijās viņi ierauga arī savas kļūdas. Tas ir viņu spoguļattēls. Cilvēka dabā ir dzīvot inertu dzīvi. Filma ir par to. Par to, ka pat traģiski un katastrofāli notikumi atstāj mūs izejas pozīcijā. Mēs esam spējīgi sentimentāli, emocionāli un dziļi pārdzīvot dažas savas dzīves epizodes. Tomēr, kad paiet laiks, inertums liedz  mums izkļūt ārpus  iepriekš iebrauktās sliedes," atzīst Andrejs Zvjagincevs.

Vienu no galvenajiem varoņiem filmā atveido aktieris Andris Keišs. Režisorrs Andri Keišu noskatījis filmā "Kolka cool” un uzaicinājis filmēties savā darbā.

Filma "Nemīlestība" no Krievijas nominēta "Oskara" balvai kategorijā "Labākā ārzemju filma".

„Priekš sevis esmu krasi nodalījis divus notikumus: pirmais ir pati filma un otrais ir filmas dzīve. Es atdodu visus savus spēkus, lai izgatavotu etalonkopiju. Un tas ir mans galvenais mērķis. Viss pārējais ir kārdinājumi, kas  novērš uzmanību no galvenā. Kad filma pabeigta, sākas tās dzīve. Un, protams, tu priecājies, ka filma ir ievērota. Tās ir visiem saprotamas izjūtas. Nav ko noliegt, ka tu priecājies. Un tu saproti, ka tagad sāksies cits nopietns darbs,” vērtē Andrejs Zvjagincevs. Atceros kā notika ar filmu „Leviatāns”. Visu janvāri un februāri pavadīju Amerikā starp Losandželosu un Ņujorku, jo man tika rīkotas uzstāšanās un dalība diskusijās. Uzstāšanās notika lielās kinozālēs, kurās satilpa ap pusotru tūkstoti cilvēku. Man sacīja, ka tie ir Amerikas Kinoakadēmijas biedri, kuri pēc filmas noskatīšanās vēlas uzdot režisoram jautājumus. Tas viss nogurdina. Es nesūdzos, bet tas ir darbs.

Ja notiks tā, ka manu filmu atkal iekļaus īsajā sarakstā, tad atkal piedzīvošu lielus uztraukumus. Tas ir pārbaudījums, sēdēt plecu pie pleca ar producentu un citiem nominantiem gaidot, kurš no mums būs uzvarētājs. Protams, ka tas ir satraucošs un priecīgs notikums, ja izdodas uzvarēt. "Oskaru” atzinība ir ļoti augsta ranga atzinība,” norāda Andrejs Zvjagincevs.

Filmu "Nemīlestība" vēl var noskatīties 26., 27. un 28. septembrī kinoteātrī "Splendid Palace".