Klajā nāk pirmais izdevniecības "Dienas Grāmata" jaunās sērijas "Es esmu..." romāns “Krauklis”, kura autors ir Andris Zeibots un kurš atklāj dzejnieka Jāņa Ziemeļnieka personību.

“Krauklis ir vienkārši fascinējošs darbs. Brīžam man šķiet, ka Zeibots ir iemiesojies Ziemeļniekā, ka viņi ir kā dvīņi. Tas ir tik ticami, kaut gan iespējams, nav nemaz ticami,” atzīst “Dienas Grāmatas” redaktore Gundega Blumberga raidījumā Kultūras Rondo.

Redaktore norāda, ka romānā krauklis kā simbols, tās šausmas, kas viņu vajā. Tāpat Krauklis ir dzejnieka īstais uzvārds.

“Tur ir vairāki iemesli, viens no tiem, ka tas ir romānā viens no arhetipiem, kas vajā galveno varoni,” romāna nosaukumu skaidro rakstnieks Andris Zeibots. “Būtu jāpaskaidro, ka romāns vairāk ir par psihes problēmām nekā par tā laika problēmām, nevis par dzejas un literatūras problēmām. Šeit ir pētījums, kas notiek ar to cilvēku.”

Zeibots norāda, ka dzeju lasītājs lasītājs biežāk lasa savu ar pieredzi un izpratni par literatūru.

“Ir pavisam cita lieta, ja zina, kas notiek ar to cilvēku, kad viņš ir rakstījis šo dzejoli. Tad piepeši intonatīvi un vēl dažādos veidos, arī saistībā ar arhetipiem, ir daudz skaidrāks, kas īsti katrā atsevišķā dzejolī ir domāts un cik enerģētiski tas ir uzlādēts. Tad krauklis ir viens no šiem arhetipiskajiem veidojumiem,” norāda Zeibots.

“Otra lieta ir pavisam vienkārša, ka Krauklis ir īstais uzvārds, Ziemeļnieks ir pseidonīms, kuru viņam piešķīra pirmais izdevējs,” turpina rakstnieks.

Blumberga norāda, lai arī romānam ir vairāk nekā 600 lappušu un tik garu tekstu mūsdienās cilvēkiem ir grūti lasīt, teksts ir aizraujošs.

“Teksts ir sarežģīts, tāpēc ne velti bija iesaistīti gan zinātniskais konsultants, gan vēstures faktu konsultants, attiecīgi Ilze Jansone un Vents Zvaigzne. Teksta sarežģītība nemazina pārdzīvojumu, ko iegūst lasītājs. Ir vietas, kur nevar saprast, kā viņš to spējis uzrakstīt. Vai cilvēkam ir iespējams tik ļoti iedzīvoties varonī,” komentē Blumberga.

Jautāts, vai romānā vairāk fantāzijas vai realitātes, Zeibots atzīst, ka fantāzija tomēr dominē, lai arī atšķirībā no citiem saviem darbiem, materiālus tam vācis sēdēdams bibliotēkā.

“Andris Zeibots neorientējas uz ikdienas cilvēku, viņš orientējas uz cilvēku, kam svešvārdu vārdnīca ir tikpat skaidra kā ābece, bet es esmu cilvēks, kam ir svešvārdu aklums. Tad mēs cīkstējāmies,” nianses par darba rediģēšanu atklāj Blumberga.

Monogrāfiju par Jāni Ziemeļnieku rakstīs literatūrzinātnieks Jānis Zālītis.

Izdevniecības “Dienas Grāmata” literatūras projektā “Es esmu...” no 2020. līdz 2024. gadam iznāks 26 jauni darbi: 13 romāni un 13 monogrāfijas par latviešu literatūras klasiķiem.

“Gaidu ar lielu interesi, tas būs gadījums, kad nevarēs teikt, ka rakstnieks visu ir izdomājis, jo tūlīt pretī būs monogrāfija, kurā viss būs salikts pa plauktiem. Varbūt tas iedod lielāku brīvību rakstniekam iedarbināt iztēli. Viņš zina, ka nav jāpieturas pie faktiem,” sēriju kopumā vērtē Gundega Blumberga.