No 2.novembra klātienē un tiešsaistē norisināsies simpozijs "Žanim Lipkem - 120", kura  mērķis ir latviešu izcilā cilvēkglābēja jubilejas gadā pievērst sabiedrības uzmanību pilsoniskajai drosmei un līdzdalībai, iezīmējot Lipkes memoriāla izglītības centra "Drosmes māja" izveides plānus. Godinot Latvijas vēsturē nozīmīgas personības, pasākumu programma norisinās Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros.

Ar grāmatas “Lipkes saraksts” angļu tulkojuma atklāšanu pirmdien iesāksies cilvēkglābēja Žaņa Lipkes 120. jubilejai veltītais simpozijs. Tā norise – gan klātienē, Lipkes memoriālā Ķīpsalā, protams, ierobežotā apmeklētāju skaitā, gan tiešsaistē.

Grāmatas "Cilvēkglābējs Žanis Lipke" pamatu – 1. daļu veido 20. gadsimta 60.–70. gadu ebreju aktīvista un disidenta Dāvida Zilbermana savāktais materiāls par Žani un Johannu Lipkēm, 2. daļā apkopoti kinorežisora Herca Franka videointerviju transkripti ar Žaņa Lipkes sievu un dēlu, savukārt 3. daļa ir Lipkes memoriāla dibinātāja Māra Gaiļa stāsts par tā tapšanu un misiju.

Pirms diviem gadiem iznākusī grāmata nu būs lasāma arī angļu valodā, tās atvēršana: pirmdienas, 2. novembra pēcpusdienā, Žaņa Lipkes memoriālā Ķīpsalā. Gan uz šo, gan visiem pārējiem simpozija pasākumiem iepriekšēja pieteikšanās ir obligāta – tas izdarāms memoriāla tīmekļa vietnē Lipke.lv.

Par jubilejas simpozija struktūru un programmas niansēm stāsta Zaņa Lipkes memoriāla projektu vadītājs Raivis Sīmansons un direktore Lolita Tomsone.

Simpozija ietvaros ceturtdien, 5. novembrī, norisināsies konference “Pilsoniskā drosme demokrātiskai nākotnei – Žanim Lipkem 120”, kuru visas dienas garumā būs iespēja vērot sociālajā vietnē Facebook, Lipkes memoriāla lapā.

Konferenci iesāks plenārsēde, kurā starp citiem lūgtajiem viesiem piedalīsies arī Aizsardzības ministrs Artis Pabriks. Kopīgi tiks risināta tēma, kā nevalstiskām organizācijām piedalīties valsts organizētos izglītības procesos, šajā gadījumā – Valsts Aizsardzības mācības kursa satura izveidē vispārizglītojošām skolām. Valsts Aizsardzības mācība jau šobrīd ir obligāti piedāvājamais izvēles mācību priekšmets, un ar 2024. gadu visiem vidusskolniekiem un profesionālās izglītības iestāžu otrā un trešā kursa audzēkņiem tas būs obligāts mācību priekšmets.