"Ceļu filma vīriem," tā piedzīvojumu dokumentālo filmu “Robežu gūstā” raksturo tās autors Sandijs Semjonovs.

Kas ir tik pievilcīgs vecās ugunsdzēsēju mašīnās, lai ar tām ceļotu pa pasauli, iestrēgstot smiltīs un dubļos, birokrātijā un robežu pārejās? Dokumentālā filma "Robežu gūstā"- pirmā pašmāju filma kinoteātros pēc ilgiem laikiem, tā seko ceļotājiem un tiem, kas dodas mašīnu atvest mājās. Kultūras Rondo tiekamies ar filmas autoru Sandiju Semjonovu, uzņēmēju un ceļotāju Andri Skrūskopu un sazināsimies ar filmas galveno varoni – pasaules apceļotāju Hariju Silu.

"Viens no lielākajiem un neprognozējamākajiem piedzīvojumiem mūžā. Ar veciem ugunsdzēsēju auto apbraukt pusi pasaules. Pieci kontinenti un piecas dažādas ekspedīcijas, cauri Tibetai uz Latīņameriku un prom uz Āfriku līdz pat Keiptaunai. Šķiet mūs nevarēs apturēt nekas, līdz mūsu ugunsdzēsēji tika nobloķēti uz Ķīnas un Vjetnamas robežas, vienā no visgrūtāk šķērsojamiem robežpunktiem pasaulē. Ekspedīcijas dalībnieki atgriežas Latvijā," vēsta filmas apraksts.

Andris Skrūskops ceļoja kopā ar Hariju Silu, bijis trijās ekspedīcijās. Arī daļēji finansējis filmas tapšanu.

Viņš stāsta, ka viss sākās ar lētu mašīnu labā stāvokli iegādi. Tās bija paredzētas bezceļiem.  Tad arī radās ideja pārveidot tās par mikro/ makro autobusiem, uztaisīt iekšā guļvietas un sākt darboties. Tas sākās 2002.gadā. Piedzīvojumu ceļojumu laikā bijis daudz.

Ceļotājs Harijs Sils šobrīd atrodas mājās pašizolācijā. Atceroties braucienus ar vecajām ugunsdzēsēju mašīnām, viņš atzīst: "katrā bija kādi ekscesi un interesantas lietas".

Viņš min, ka bijušas četras lielas ekspedīcijas, pirmā no tām - uz Dienvidameriku.

"Pirmkārt mašīnas tur bija jādabū, neviens neticēja, ka dabūsim un brauksim. Kad mašīnas bija uz kuģa, tad bija daudz gribētāju braukt. Tad arī nobraucām no Meksikas līdz Argentīnai. Simts dienas pagāja," stāsta Harijs Sils.

Otrā bija pa Āfriku.

"Tā bija viseksotiskākā, jo Kongo braucām pa vietām, kur mašīnu nebija redzējuši septiņus gadus, balto cilvēku - 30 gadus," turpina Harijs Sils. "Trešā bija Rīgā – Melburna. Tas bija pilnīgi nereāls mērķis mums uzstādīts. Nesanāca tāpēc, jo mašīnas nebūtu ielaiduši Austrālijā. Šis ceļojums ar pārtraukumiem paņēma divus gadus."

Pēdējā ekspedīcija, mašīnu, kas palika uz Vjetnamas robežas, atdzinām mājās.

Filmu "Robežu gūstā" kinoteātros Latvijā varēs noskatīties no 7.augusta, vēlāk tā būs pieejama interneta platformās.