XXVII Vispārējos latviešu Dziesmu svētkos piedalīsies 457 kori, 46 no tiem – no diasporas. Bet viens no koriem ir īpašs, tas stāv ar vienu kāju Latvijā un otru – ārpus Latvijas. Viņi paši smejoties sevi sauc par integrācijas komandu, jo tai pievienojas latvieši no visas zemeslodes, kas pārcēlušies uz dzīvi vecāku dzimtenē vai arī ieradušies šeit uz kādu laiku.

„Mārtiņkori” Minsterē vēl laikā, kad Latvija bija okupēta, dibināja skolotājs Mārtiņš Zandbergs. Viņu pazīstam arī kā latviešu dziesmu apkopotāju "Mārtiņa dziesmu grāmatā". Ar Zandbergu, kura balss joprojām skan "Mārtiņkorī", protams, tagad runājam Latvijā. Šajā korī dziedāja pavārs Mārtiņš Rītiņš, un īpašas saites kori vieno ar vēl viena Mārtiņa – Mārtiņa Brauna – mūziku.

"Mārtiņkorī" dzied arī ārzemju latviešu leģendārā diriģenta Andreja Jansona meita Zinta. Bet viņas brālis Mārcis, ko izdevās sazvanīt Detroitā, uz Dziesmu svētkiem brauks ar Mičiganas latviešu kori. Par "Mārtiņkori" un tā saknēm pasaulē, stāstu veidojusi Ieva Puķe, arī viņa pati dzied šajā korī.

Raiņa poēmas „Daugava” četras daļas, kuras nošu partitūrai pēdējās korekcijas komponists Mārtiņš Brauns veica tikai divus mēnešus pirms savas nāves, nesenajā koru skatē diriģentei Kristiānai Krievai kļuva par vienu no emocionālākajiem momentiem nepilnu desmit gadu sadarbībā ar „Mārtiņkori”, ko viņa uzsāka pavisam jauna. 

Viņa stāsta: „Tieši pirms Covid mums bija plānots kopā ar kori „Norise” nodziedāt visu ciklu, mēs to ļoti cītīgi apguvām. Covid šo koncertu norāva, un mēs bijām ļoti priecīgi šīs dažas daļas nodziedāt skatē. Tad es sapratu, ka šim korim šī cikla dažas dažas daļas ar zemtekstiem, kas tur ir iekšā, ir kā naglai uz galvas.”

Lielākā daļa „Mārtiņkora” koristu piedzimuši un uzauguši citās valstīs un pat citos kontinentos - ASV, Kanādā, Anglijā, Austrālijā, bet tagad sapulcējušies, lai dziedātu kopā Latvijā. 

Kora pirmsākumi meklējami Minsteres latviešu ģimnāzijā Vācijā, to 1979.gadā dibināja matemātikas skolotājs, muzikāli apdāvinātais Mārtiņš Zandbergs. Lai parunātu par kora vēsturi, jādodas ciemos pie Laimas un Ulda Dimiševskiem. Klusā Pārdaugavas ieliņā ir maza mājiņa, kurā mīt meitene no Kanādas un puisis no Latvijas, viņi arī satikās Vācijā, Minsterē, bet tagad dzīvo Latvijā un dzied „Mārtiņkorī”. Laima Dimiševska, skolotāja Latvijas Starptautiskajā skolā, ir „Mārtiņkora” prezidente, dzied otrajos altos, bet viņas vīrs, muzeja „Latviešiem pasaulē” direktors – tenoros. 

Minsterē Uldis dziedājis Mārtiņa vadītajā Minsteres jauktajā korī. Laima un Uldis pēc satikšanās Minsterē kādu laiku dzīvoja Kanādā. Pēc atgriešanās Latvijā uz „Mārtiņkorī” pirmā devusies Laima.

Vācijas vēstnieka rezidencē Mežaparkā 17.maijā skanēja dziesma „Dziedātāju māsu devu”, kas ir „Mārtiņkora” moto. Kora dibinātāju Mārtiņu Zandbergu, tagad – ierindas dziedātāju šajā korī – sastopām pasākumā, kur, piedaloties premjerministram Krišjānim Kariņam, pieminēja 25 gadus kopš Minsteres latviešu ģimnāzijas pēdējā izlaiduma. Zandbergs uz Latviju devās 1997.gadā. Brīnišķīgs liktenis vienam emigrācijas korim – pārcelties uz Latviju kopā ar daudziem dziedātājiem!

„Jā, tas ir vienīgais koris, kurus es zinu tādu. Bet tas arī bija visjaunākais koris trimdā,” stāsta Zandbergs. „Man visi soprāni bija 18 gadus veci, citiem bija piecdesmitgadīgi. Minsteres jauktais koris bija labs. Jaunas balsis, un tie jaunie cilvēki pēc 10 gadiem pārcēlās uz Latviju. Tagad uzskatām, ka esam faktiski vietējais koris, skatēs arī piedalāmies. Esam iekšā Latvijas koru ritmā. 2000.gadā atsākām šeit Latvijā. Ārzemēs vairs nav tā, ka kori plaukst. Minsterē tagad arī ir dziedātāju grupa sanākusi, kas gribēs piedalīties Dziesmu svētkos. Lielos centros – Londonā, Čikāgā, Ņujorkā vēl kori pastāv. Tagad vairs nav trimda, bet diaspora, koru tradīcija ir veca.”

„Mārtiņkorī” dzied arī pagājušogad mūžībā aizgājušā izcilā atzītā ārzemju latviešu koru komponista un diriģenta Andreja Jansona meita Zinta, bet viņas brālis Mārcis – Mičiganas latviešu korī  Amerikā. Kalamazū. Tas ir viens no 46 diasporas koriem, kas piedalīsies šajos Dziesmusvētkos.